$
בארץ

30% מהאברכים הזכאים להבטחת הכנסה הונו את המדינה ב-5 השנים האחרונות

כך עלה בבדיקת משרד חקירות פרטי מטעם משרד החינוך. כמו כן הסתבר כי משרד הביטחון לא שלל הכרה ממוסד מוכר עקב הונאה שנתגלתה, חרף המלצות צה"ל

תומר אביטל 17:4115.04.10

הבקרה על האברכים הלומדים במוסדות תורניים נתמכים רופפת - כך עולה מדיון שערך היום (ה') הצוות לפיקוח אחר יישום "חוק טל", במסגרת ועדת חוץ וביטחון.

 

ראש אגף מוסדות תורניים במשרד החינוך הציג בפני הוועדה נתונים לפיהם התקציב השנתי המוקצה עבור הבטחת הכנסה במוסדות התורניים

עומד על כ-135 מיליון שקל מדי שנה.

 

אולם מסתבר כי 30% מהאברכים הזכאים לה שנבדקו על-ידי משרד חקירות פרטי מטעם משרד החינוך הונו את מדינת ישראל במהלך 5 השנים האחרונות.

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) העומד בראש צוות הפיקוח הלין כי למרות החשש כי תיתכן הונאה בהיקף של עשרות מיליוני שקל, משרד החינוך מקצה לפיקוח ולבקרה על נתמכים אלו כ-400 אלף שקל מדי שנה.

 

כמו כן, ביקר הצוות את העובדה כי על אף שמדובר בהעברת תקציבים ממשלתיים בסך כמיליארד שקל מדי שנה בשנה, משרד החינוך ומשרד האוצר מסתמכים על ביקורת פתע המתקיימת פעם בשנה בלבד לאימות נוכחותם של כ-115,000 תלמידי ישיבות וכוללים – ביקורת המתקיימת באמצעות 7 משרדי רואי חשבון פרטיים בלבד המועסקים על-ידי החשב הכללי.

 

מעבר לכך, לפי הדיווח שקיבל הצוות על-ידי נציגי צה"ל, מערכת הביטחון מסתמכת על אישור "תלמיד ישיבה" אותו מביא התלמיד מטעם וועד הישיבות הארצי בלבד, מבלי להפעיל בקרה כלשהי על-מנת לוודא כי אכן החרדי לומד במוסד תורני מוכר.

 

כך, למרות שמבחינה חוקית בסמכותה של מערכת הביטחון לפקח ולבקר אחר מבקשי דחיית שירות מתוקף "תורתו אומנותו", צה"ל ומשרד הביטחון אינם מאמתים את הדיווחים ומאפשרים את אי גיוסם של חרדים שאחרת אמורים להתגייס על-פי חוק. בנוסף, הסתבר כי משרד הביטחון לא שלל הכרה ממוסד מוכר עקב הונאה שנתגלתה, חרף המלצות לבצע זאת ע"י צה"ל.

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) העומד בראש הצוות אמר כי "מאות מיליוני שקלים מועברים עבור תלמידי ישיבות ועשרות אלפי חרדים זכאים לדחיית שירות על בסיס 'תורתו אומנותו' ללא פיקוח ובקרה נאותים של משרדי הממשלה"

 

הדיון התקיים בהשתתפות נציגי צה"ל, משרד החינוך, תא"ל במיל' יהודה דובדבני ממקימי הגדוד החרדי "נצח יהודה", עו"ד גלעד ברנע אשר הגיש בג"צ לקידום השוואת תנאי סטודנטים לתלמידי ישיבות ונציגי "הפורום לשיוויון בנטל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x