$
בארץ

מתח"כמים: איך מאשרים רפורמה ב-36 שעות?

כמה זמן נתנו לח"כים לעיין ברפורמת הנדל"ן לפני ההצבעה, מה יעשו עובדי המזנון בפגרה - ומתי אם בכלל ישלם ברק את הקנס. מאחורי הקלעים של המשכן

תומר אביטל 11:1620.03.10

36 שעות. זה הזמן שעמד לרשות הח"כים לעיין בהצעת החוק לרפורמה בתכנון ובנייה, לפני שהתבקשו לאשר אותה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה. הממשלה גילתה השבוע חוש עיתוי מחודד, ושלחה לח"כים את הרפורמה, המתפרשת על פני 374 עמודים צפופים, יממה לפני יציאת המליאה לפגרה. כ-60 ח"כים ממושטרים או חרוצים במיוחד,הצביעו בעד וסללו את דרכה של הרפורמה לספר החוקים.

 

בכלל, השבוע האחרון של המליאה, שיוצאת מחר לפגרת אביב, היה מלא בקתרזיס. המליאה אישרה את חוק בנק ישראל - חוק שהמתין לתורו למעלה מ-12 שנים עקב התכתשויות פוליטיות. בהמשך השבוע, כמעט והתבטל צו המכס מאחר והסיעות החרדיות והדתיות סרבו לתמוך בצו המכיל צלופחים וסוסי ים. פקיעתו הייתה מובילה למתן פטור ממכס לכלל המוצרים המיובאים ולפלונטר דיפלומטי. לבסוף דווקא הדתיים הצביעו נגד, והחרדים, שהיו בתחילה אובדי עצות, גילו אחריות והכריעו לטובת אישור הצו. בנוסף, אישרה המליאה בשבוע בו יורד עליה המסך - חוק מקוצץ למאבק בתופעת השכרות שמתיר לשוטר להשמיד משקה משכר שעלול להביא להפרת הסדר הציבורי, את "ברית הזוגיות" שתאפשר לחסרי דת להינשא בפני רשם הזוגיות,והצעה לתקציב דו-שנתי נוסף.

 

תעודת עניות לפגרה

 

בעוד שהח"כים ועובדי הכנסת ימשיכו לקבל משכורת זהה בזמן הפגרה, עובדי המזנון קיבלו שי שונה לחג הפסח: כמו בכל פגרה, המזנון נסגר, וקבלן שירותי ההסעדה ביקש מעובדיו למצוא תעסוקה אחרת לחודש וחצי הבאים מכיוון שמעטים פוקדים את המשכן בעת הפגרה.

 

במושב הקודם נקנסו השרים אהוד ברק, בנימין בן אליעזר וח"כ סעיד נפעא באלפי שקלים עקב היעדרויות לא מוצדקות במליאה. בסיום כנס החורף עולה תמונה שונה - איש מחברי הכנסת והשרים לא נעדר מן המליאה מעבר למכסה המותרת. כנראה שפגיעה בכיס זה הפתרון היחיד אותו מבינים נבחרי הציבור. יחד עם זאת, שר הביטחון אהוד ברק עדיין לא פרע את חובו העומד על 2800 דולר בגין השדרוג החינמי לו זכה מחברת אל-על. ועדה האתיקה, אשר גזרה את הקנס המדובר, שוקלת את צעדיה.

 

המכרז לדוברי הוועדות נסגר. קצת פחות מ-300 איש הגישו מועמדות. שמונת המנצחים יקטפו תלוש חודשי שינוע בין 10,000 ל-14,000 שקל ולא כפי שפורסם לפני מספר שבועות. לנכשלים מומלץ להעיף מבט באתר הסודי של מחפשי העבודה במגזר הציבורי. האתר, הגדוש בהצעות מרתקות, כבר פועל בגרסת בטא מספר חודשים.

 

הצעת חוק אחת בשבוע

 

"כ-100,000 משפחות ישראליות רכשו יחידות נופש. בעשור האחרון הפכה תעשיית יחידות הנופש לתעשייה שמייצרת קושי עצום לעשרות אלפי צרכנים בישראל, שמצאו עצמם מוציאים עשרות אלפי שקלים עבור יחידת נופש שבה הם אינם משתמשים, ואף נדרשים לשלם אלפי שקלים נוספים כל שנה בגין דמי אחזקה ליחידות אלה", כך מלין ח"כ ח"כ אריה ביבי (קדימה) בהצעת חוק חדשה שמטרתה "למגר את התופעה הנרחבת של כבילת צרכנים הרוכשים יחידות נופש בחוזים שמהם הם לא יכולים להשתחרר". ההצעה מגבילה את החופש של משווקי יחידות הנופש להעלות את תעריפי האחזקה השוטפים וקובעת תנאים לסיום החוזה שבין המשווק לרוכש היחידה. 

 

עקב הפגרה, מדור מתח"כמים יוצא לחופשה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x