$
בארץ

נתניהו: פישר ימשיך לקדנציה שנייה; הנגיד: "נפעל לשיפור היחסים עם האוצר"

ראש הממשלה במסיבת עיתונאים: "יש הסכמה עולמית שפישר עושה עבודה יוצאת מן הכלל; המינוי לקדנציה נוספת הוא תרומה ממשית לכלכלת ישראל"; שטייניץ: "יש הרבה מתחים מובנים אבל גם שיתוף פעולה ואני בטוח שהוא יימשך". גיורא עופר: "פישר הוא נכס לכלכלה הישראלית"

תומר אביטל 13:1317.03.10

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ימשיך בתפקידו קדנציה נוספת. כך הכריז בצהרים ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים משותפת עם פישר ושר האוצר יובל שטייניץ.

 

נתניהו אמר: "לפני חמש שנים המלצתי כשר האוצר לראש הממשלה אז למנות את פישר לנגיד בנק ישראל. היום, כעבור חמש שנים, המלצתי לשר האוצר למנות שוב את פישר. זאת היתה המלצה הדדית. אני המלצתי לו והוא המליץ לי. יש הסכמה עולמית שפישר עושה עבודה יוצאת מן הכלל. אנו מכריזים היום על המלצתנו המשותפת. אנו עושים זאת גם מתוך כך שאתמול העברנו את החוק ההיסטורי של הרפורמה בבנק ישראל". 

 

שטייניץ, פישר ונתניהו שטייניץ, פישר ונתניהו צילום: חיים צח

 

ראש הממשלה הוסיף כי "דרוש בנק מרכזי עצמאי וחזק. המינוי של פישר לכהונה נוספת היא תרומה ממשית לכלכלת ישראל ולמדינת ישראל. אני מקווה שתגיד כן סטנלי".

 

לדברי שר האוצר שטייניץ, "אמרתי בכל הראיונות שיש לנו נגיד מצויין שיש לו אומץ. סטן אמר ש'כשנגיע לגשר נעבור אותו'. אנו הגענו לגשר ואנו מעבירים אותו. היה לי ולראש הממשלה ברור ומוסכם כבר לפני כמה חודשים כיצד נעבור את הגשר הזה. אתמול אושר חוק בנק ישראל שיעשה את הבנק אפילו טוב יותר.

 

"לגבי שיתוף הפעולה ביני ובין הנגיד - בכל העולם נדרש שיתוף פעולה גם בימים כתיקונם ובטח במים סוערים כמו בשבר האחרון. יש הרבה מתחים מובנים אבל גם שיתוף פעולה ואני בטוח שהוא יימשך. אנו יכולים לברך על שיתוף פעולה טוב, והתוצאות בהתמודדות עם המשבר הן לא רעות.

 


 

"אני מודה לך סטן שהמרצת אותי ואותך להשלים את המשימה הזאת - החוק חיכה 12 שנה, שר אוצר אחר שר אוצר. החוק הזה בראש ובראשונה הוא חוק של כולנו אבל גם חוק שלך- סטנלי.  התמיכה גם במהלכים נועזים ולא שגרתיים כמו התקציב הדו שנתי הנוסף, מהווה רוח גבית בלתי רגילה".

 

פישר הקריא מדף שהכין מראש: "לפני חמש שנים פחות 6 שבועות הייתי בטקס בירושלים. אז עמד לידי שר האוצר וקיבלתי על עצמי את תפקיד נגיד בנק ישראל. לא יכולתי לדמיין מה יקרה בקדנציה הראשונה שלי כנגיד. זאת היתה תקופה מאתגרת הרבה יותר ממה שיכולתי לחשוב. לא דמיינתי שניאלץ להתמודד עם המשבר הכי גדול משנות ה-30, אבל התמודדנו ויצאנו מזה טוב. אני עומד כאן, נרגש כמו אז.

 

"לפני פחות מ-24 שעות אישרה הכנסת את חוק בנק ישראל החדש שיחליף את החוק מ-1954. זו היתה ההבטחה היחידה שקיבלתי מראש הממשלה דאז אריאל שרון. אני שמח שהצלחנו לסגור את המעגל. אז אמרתי בנאום ההשבעה, 'כדי שבנק ישראל יוכל לממש באפקטיביות את המשימות המוטלות עליו, יש לחוקק חוק חדש שימסד את עצמאותו. עצמאות זו חייבת להיות מלווה באיזונים'. זה מה שהחוק החדש מביא.

 

"אני מסתכל בגאווה על ההישגים של הבנק בחמש השנים האחרונות. חתמנו על הסכם שכר היסטורי, וצפינו אתמול בהתרגשות בחברי הכנסת מאשרים בקריאה שניה ושלישית את החוק החדש. המשבר הכלכלי העולמי קורה פעם במאה, אני מקווה שזה כבר קרה במאה שלי. תסכימו איתי שהגענו אליו, יחסית למדינות אחרות, מוכנים, והתמודדנו איתו בהצלחה בלתי מבוטלת.

 

"בכוונתי להתחיל באופן מיידי ביישום החוק עם עובדי הבנק. כמו כן אתחיל בתמיכה ביעדים הכלכליים, פיקוח על מערכת הבנקאות וכן נמשיך לפעול לשיפור היחסים של הבנק עם האוצר - השותף העיקרי לשמירה על המשק".

 

בתשובה לשאלה אם הוא מתכוון לקטוע את הקדנציה השנייה שלו לאחר כשלוש שנים, אמר פישר: "קיבלתי הצעה לכהונה שנייה, ואני מקבל את זה ברצון ובכבוד רב".

 

נתניהו פנה לפישר ואמר: "תפסתי אותך אז בחופשה ואמרתי לך שאני הולך להרוס לך את החופשה. הצעתי לך הצעה משונה - שאנחנו צריכים להביא לתפקידים המקצועיים את האנשים הטובים ביותר בעולם, ובעם היהודי. אמרתי לעצמי שמקסימום הוא יגיד לא. שאלתי והיה שקט בצד השני של הקו. ואז אמרת את המלים החשובות, 'תן לי לחשוב על זה'. אמרתי שאני לא אתן לך לחשוב על זה. כמובן שהחלטת ואני מביא לך תמונה שלנו מהמינוי הראשון שלך. יהיו לך שתי תמונות של שתי קדנציות כפי שמאפשר החוק".

 

פישר אמר לנתניהו כי "אני צריך להביא את התמונה הזאת לוועדת המתנות של בנק ישראל, וזה יחזור אליי תוך כמה שנים". הנגיד הוסיף כי הוא צופה ש-2010 תהיה חיובית מבחינה כלכלית: "אני מקווה שהצמיחה תעלה על הרמה הצפויה. ישראל צריכה להתקדם מטיפול במשבר לצמיחה בקצב מהיר יותר מ-5%. אבל זה תלוי גם בעולם ולא רק בנו".

 

ראש הממשלה אמר: "יש להבחין בין תחזית ליעד. היעד שלנו זה להחזיר את הצמיחה ל-5% לפחות. אנו שואלים את עצמנו איך הדבר הזה יקרה ומה אנו יכולים לעשות כדי לקדם אותו. אנו צריכים לתפקד טוב יותר מהדרך שבה השווקים מתנהגים. כי אם נהיה ממוצעים נהיה ממוצעים ביחס למדינות המפותחות. היינו טובים יותר מהממוצע כי עשינו דברים כמו התרת מחסומים ביורוקרטיים במשק. זה מאפשר לכלכלה לצמוח במהירות. הסיבה שישראל השיגה את רוב המדינות המפותחות היא שביצענו רפורמות המסייעות לקיצוץ ביורוקרטי, הקטנת המיסוי והגברת התחרות במשק. זה מאמץ שיש לנו שותפים מצוינים ונבחרת נהדרת שכוללת אנשים בכל משרדי הממשלה. התוצאות ייראו בהתאם".  

 

הפועלים: "מברכים על החלטת פישר להמשיך לקדנציה שנייה"

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בכירי בנק הפועלים מברכים על החלטתו של פרופ' סטנלי פישר להישאר בישראל לקדנציה שנייה כנגיד בנק ישראל. יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי ומנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן אמרו היום ל"כלכליסט": "אנו מברכים את פישר על החלטתו להמשיך בתפקידו. במהלך כהונתו תרם פישר תרומה רבת-ערך למשק הישראלי ובפרט למערכת הבנקאית, שבהנהגתו הפגינה חוסן ויציבות מרשימים בתקופת המשבר הכלכלי הגלובלי. אנו מאחלים לפישר המשך כהונה מוצלחת, לטובת המערכת הבנקאית הישראלית והמשק הישראלי".

 

מנכ"ל בנק דיסקונט גיורא עופר בירך אף הוא על הקדנציה השנייה של פישר: "אני שמח ומברך על ההחלטה. סטנלי פישר הוא נכס לכלכלה הישראלית".

 

ח"כ אופיר אקוניס, יו"ר ועדת הכלכלה: "פישר הוא אחד הכלכלנים הגדולים בעולם והיה אחד המייצבים העיקריים של הכלכלה הישראלית. הוא עשה זאת בקדנציה הראשונה ובטוח שישמיך לעשות זאת גם בתקופת כהונתו השנייה"

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני אמר, כי "הנגיד הוא איש מקצוע מהשורה הראשונה והמובילה בעולם כולו, סטנלי פישר הוא נכס של ממש למדינת ישראל, הכלכלה הישראלית חייבת לו רבות על עמידתה במשבר הכלכלי העולמי בשנה החולפת, אין ספק כי הישארותו לקדנציה נוספת תתרום רבות לחיזוקה של הכלכלה הישראלית ולמעמדה בעולם". גפני אמר עוד כי חוק בנק ישראל שעבר אמש בכנסת תרם להישארותו של פישר. "אני שמח שתרמתי תרומה להישארותו של פישר בישראל".

 

 

 

יהודה אלחדיף, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל, הארגון היציג של מגזר העסקים היצרניים הקטנים, בירך את פישר על המשך כהונתו. במכתב לנגיד, הדגיש אלחדיף את הצורך החיוני של מגזר העסקים הקטנים בהמשכה של מדיניות מוניטרית מרחיבה שתאפשר לרבבות מפעלים ועסקים קטנים להרחיב את הפעילות הכלכלית הריאלית, שרשמה אחוזי קיטון משמעותיים ומסוכנים בשנתיים האחרונות: "המדיניות המוניטרית המרחיבה אותה הנהגת בשיאו של המשבר ובה אתה דבק גם בימים אלה של תחילת התאוששות המשק מן המשבר הכלכלי העולמי, מהווה בסיס חיוני עליו נשען המגזר היצרני של העסקים הקטנים והבינוניים בדרכו לשוב ולצמוח. כמייצגם של בעלי עסקים יצרניים ממגוון הענפים במשק אני תקווה, כי גם בחודשים הקרובים, תמשיך במתווה זה של ריבית נמוכה".

 

נשיא התאחדות המלאכה והתעשיה ביקש כי בנק ישראל יטפל גם בנושא נוסף המהווה אבן נגף בדרכו של המגזר היצרני של העסקים הקטנים לצמיחה - האפליה הקשה בהקצאת אשראי לעסקים קטנים: "במצב הנוכחי, בו ניצני הצמיחה עדיין אינם ניכרים במגזר העסקים היצרניים הקטנים, אני מקווה כי בנק ישראל בראשותך ירתם לטפל גם בעיוותים בהקצאת אשראי, ניצול לרעה של המערכת הבנקאית את התקנות בדבר חריגה ממסגרות אשראי מאושרות, עיוותים בהערכת שווי נכסים לא סחירים המשמשים כבטחונות וכשלים בתחום הערכת סיכונים במערכת הבנקאית –סוגיות שעל יחידת הפיקוח על הבנקים של בנק ישראל להידרש להן בדחיפות, ויפה שעה אחת קודם".

  

בהכנת הידיעה השתתפו תומר זלצר ומיקי פלד

בטל שלח
    לכל התגובות
    x