בארץ

ועד נמל חיפה בולם את ההנפקה

הוועד שכר את מנכ"ל משרד האוצר לשעבר שמואל סלבין כדי שיכין תשקיף המתאר את הפגיעה בעובדי הנמל בעקבות ההפרטה המתוכננת

ליאור גוטמן ומיקי פלד 07:3117.03.10

הפרטת הנמלים נתקעת בישורת האחרונה: ועד עובדי נמל חיפה צפוי לפתוח היום בסדרת פעולות מחאה שמטרתן למנוע את אישור התשקיף שהוכן לנמל, צעד שנדרש טרם מכירת האחזקות בו לציבור.

 

צעדי הפעולה של ועד העובדים כוללים בין השאר קבלת חוות דעת מקצועית. ל"כלכליסט" נודע ששמואל סלבין, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד האוצר, אמור לתת את חוות דעתו על התשקיף ולהגיש בתוך כמה ימים את מסקנותיו. ועד עובדי נמל חיפה נדהם לגלות שהמדינה הכניסה בטיוטת התשקיף "ניסיונות להפעלת נמלים פרטיים ורציפים פרטיים, ניסיונות להפעלת חברות־בנות ברציפי הנמל, וכן שורה ארוכה של נושאים שאינם מקובלים עלינו כלל ועיקר".

 

 

גילוי זה הוביל לשורה של צעדי מחאה, שיחלו באספה כללית היום בבוקר שבה יפורט לעובדים מהן הסכנות הכרוכות לעתידם התעסוקתי בנמל. כמו כן צפויים העובדים להכריז על סכסוך עבודה. "בכוונתנו לנקוט בצעדי מניעה כדי להגן על ציבור עובדי נמל חיפה", מסביר יו"ר ועד נמל חיפה מאיר תורג'מן.

 

גורם בכיר שמקורב להפרטה מסביר כי העובדים קיבלו כבר ב־2005 הסכם שכר כיוון שהמהלך נחתם כבר ב־2005, עת העובדים קיבלו לידיהם הסכם שכר חדש ומצידם הם התחייבו על מהלך ההפרטה. "המדינה בסך הכל מקיימת את ההסכם. אל תשכח שעובדים רבים קיבלו מענקים עבור ההסכם", אמר הגורם. יו"ר דירקטוריון הנמל בן ציון סלמן מסר בתגובה כי "מדובר בנייר עבודה פנימי בלבד. הדירקטוריון טרם דן בתשקיף".

 

עוד מציינים בנמל שסלמן מחויב לאינטרסים של החברה, לזכויות העובדים ולאיתנות הפיננסית של הנמל. בנוסף סלמן מחוייב להכנסות הממשלה ולרפורמה בנמלים - ההעברה המיועדת של 15% מאחזקות הנמלים לידי הציבור שתתבצע בחודש המאי הקרוב. רשות החברות הממשלתיות: "היות ומדובר במסמך פנימי אנו לא נגיב כרגע לדברים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x