$
בארץ

אושר חוק בנק ישראל; שטייניץ: "זהו רגע מיוחד וחגיגי"

החוק אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ולפיו הממונה על השכר באוצר יפקח על שכר עובדי הבנק, בדומה לשאר עובדי המגזר הציבורי. יחד עם זאת לבנק תהיה זכות ערעור על החלטתו לראש הממשלה. פישר: "מודה למי שעסק בחקיקה, מדובר בחוק חשוב למדינת ישראל"

תומר אביטל 18:1616.03.10

הכנסת אישרה הערב (ג') את חוק בנק ישראל החדש, לאחר שלפני שבוע אישרה אותו ועדת הכספים. 28 ח"כים הצביעו בעד "חוק פישר" אותו ניסה להעביר נגיד הבנק סטנלי פישר במהלך חמש שנות הקדנציה הראשונה שלו שתגיע לסיומה בעוד כחודשיים.

 

הנגיד פישר אמר לאחר ההצבעה במליאה, כי הוא מודה לכל מי שעסק בחקיקת החוק מלפני 14 שנה ועד היום, והוסיף כי "אני שמח שהחוק עבר. מדובר בחוק חשוב למדינת ישראל".

 

הפשרה שאפשרה את מעברו של החוק, המבסס את עצמאותו של הבנק המרכזי בישראל ומתקין ועדה מוניטרית לקביעת הריבית, קובעת מנגנון מטולא לעדכוני שכר של עובדי הבנק. בדומה לשאר הגופים במגזר הציבורי, הממונה על השכר במשרד האוצר יפקח על שכר עובדי בנק ישראל. יחד עם זאת לבנק תהיה זכות ערעור על החלטתו לראש הממשלה.

 

פשרה נוספת שהייתה בלב המחלוקת קובעת כי הבנק ידווח על תקציבו לוועדת הכספים, אך לא יזדקק לאישורה. לפי הסעיף שאושר, המועצה המנהלית תאשר את התקציב המנהלי ותוך 14 יום מרגע אישורו יונח התקציב על שולחן הוועדה. לאחר מכן תקיים הוועדה דיון בנושא.

 

המתנה של עשור

 

לפני אישורו של החוק נאם שר האוצר יובל שטייניץ במליאה. "זה בהחלט רגע מיוחד וחגיגי, בבית הזה אנחנו מעבירים פה הרבה חוקים אבל חוק בנק ישראל חיכה למעלה מ-10 שנים", אמר השר והוסיף כי "ביום הראשון שלי בתפקיד נפגשתי עם הנגיד והוא אמר לי יש לי בקשה אחת ממך - שסוף סוף תקדם את חקיקת חוק בנק ישראל - הנגיד אמר כי הוא עבר כמה שרי אוצר ופעם אחר פעם, שר אוצר אחרי שר אוצר התחייבו להעביר את החוק, אך עד לתום כהונתם אפילו לא עברה החלטת ממשלה".

 

השר סיכם כי "יש מתח מובנה בין בנק ישראל למשרד אוצר ולאחר הרבה מאד דיונים, הממשלה אישרה כמעט פה אחד את ההחלטה. אני מקווה שהחוק הזה מסמל קפיצת מדרגה לגבי בנק ישראל. בנק ישראל היה עד כה בנק טוב ומעכשיו באמצעות החוק הזה הוא יהיה עוד יותר טוב".

 

ניצה קסיר, יו"ר ועד עובדי בנק ישראל אמרה בתגובה לאישור החוק: עובדי הבנק מברכים על אישורו הסופי של חוק בנק ישראל החדש. מדובר בחוק חשוב ליציבות בנק ישראל וליציבותה של כלכלת ישראל. אני שמחה על התיקון המתבקש שנעשה בפרק שדן בשכר העובדים, שהוביל בסופו של דבר לניסוח נכון הרבה יותר שמכיר בחשיבות עובדי הבנק לדורותיהם".

 

קינן: על פישר לקבל על עצמו כהונה נוספת

 

בעקבות אישור חוק בנק ישראל אמרה נגה קינן, יו"ר פורום CFO, המאגד את מנהלי הכספיים הראשיים במשק: "אישור החוק מהווה מאורע כלכלי היסטורי. החוק מבטיח את עצמאותו ומרכזיותו של בנק ישראל במשק הישראלי. אנו מקווים שבכך הוסר המכשול האחרון בדרכו של סטנלי פישר לכהונה נוספת בתפקיד נגיד בנק ישראל, ושהחלטה סופית של הממשלה ושל פישר עצמו על מינויו לכהונה נוספת תתקבל כבר בימים הקרובים. החלטה מהירה היא חיונית למניעת אי וודאות מיותרת אשר תשפיע לרעה על השווקים הפיננסים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x