$
בארץ

המדינה נלחמת ב"בריחת המוחות": 450 מיליון שקל יוקצבו למרכזי מחקר אקדמיים

היום תובא לאישור הממשלה תוכנית להקמת 30 מרכזים בעלות של יותר ממיליארד שקל. הממשלה תממן שליש מהיוזמה, ומתכננת כי תורמים מחו"ל ואוניברסיטאות ישלמו את היתר

מיקי פלד 07:0714.03.10

שר החינוך גדעון סער יביא היום לאישור הממשלה תוכנית שאמורה לשנות את פני ההשכלה הגבוהה בישראל. התוכנית, שכבר אושרה עקרונית על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, תתוקצב ב־450 מיליון שקל לתקופה של חמש שנים, ועל פי התכנון, האוניברסיטאות ותורמים מחו"ל יוסיפו כל אחד סכום דומה. אחרי

כל הניסיונות להשבת מדענים מצטיינים ארצה היוזמה הנוכחית ראשונה מסוגה ותהיה הההשקעה הגדולה ביותר אי פעם במרכזי מצוינות אקדמיים בישראל. במסגרת התוכנית ייערך בין האוניברסיטאות מעין הליך מכרזי לפתיחת מרכזי מצוינות בתחום מדעי מסוים, כך שכל אוניברסיטה תצטרך להגדיר לעצמה מהם התחומים שבהם היא החזקה ביותר ולהתחייב להביא למרכזים כמה שיותר מדענים ישראלים מחו"ל. כמו כן, אחת ממטרות התוכנית היא הקמתם של בתי ספר בינלאומיים לתארים מתקדמים, כפי שנהוג במוסדות ההשכלה הגבוהה בארצות הברית, ובהם שפת ההוראה תהיה אנגלית. בתי ספר אלו אמורים להחליף את מסלול התואר השני במסלול המחקרי המוביל לדוקטורט.

 

ההערכות הן כי בחו"ל, בעיקר בארה"ב, ישנם 1,000–3,000 מדענים ישראלים מצטיינים. בשלב הראשון של התוכנית יוקמו עד 5 מרכזים משנת הלימודים הקרובה. לאחר מכן תעריך הות"ת (הוועדה לתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה) את מידת ההצלחה של המרכזים, ותתקבל החלטה בנוגע לאופן הרחבת התוכנית לשלב השני ולהקמה מדורגת של עד 30 מרכזים נוספים. יו"ר הות"ת, פרופ' מנואל טרכטנברג: "אם התוכנית תצליח להחזיר ארצה 300 מדענים בחמש השנים הקרובות, זו תהיה הצלחה". הות"ת הוא הגוף שיהיה אחראי לגיוס 450 מיליון שקל מקרנות ומתורמים יהודים בחו"ל.

 

פרופ' טרכטנברג סבור כי למרות פערי השכר הגדולים בין האוניברסיטאות בארץ לאלו שבארה"ב, חוקרים יסכימו לחזור בזכות ההשקעה בתשתית מחקרית, תוספת תקנים לסגל אקדמי ולעוזרי מחקר וכדומה: "מצאנו עצמנו לפני שוקת שבורה בעקבות דעיכה שנמשכה שנים. לתוכנית הזו יש הפוטנציאל לעשות את השינוי הנדרש ולהעלות את קרנו של המחקר בישראל וגם להשיב ארצה קבוצות של מדענים ישראלים, ולא יחידים כפי שנעשה עד כה". סער: "לדעתי זו תהיה זריקת מרץ למערכת, גם מבחינת תקציב וגם מבחינת האתגר למוסדות לחזק יותר את התחומים שבהם הם כבר חזקים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x