$
בארץ

ועדת הכספים אישרה את חוק בנק ישראל לקריאה שנייה ושלישית

הוועדה קבעה כי הממונה על השכר במשרד האוצר יפקח על שכר עובדי בנק ישראל, כשלבנק תהיה זכות ערעור על החלטתו לראש הממשלה. עוד נקבע כי הבנק ידווח על תקציבו לוועדת הכספים, אך לא יזדקק לאישורה

תומר אביטל 18:5910.03.10

הסאגה נגמרה: ועדת הכספים אישרה לפני זמן קצר את חוק בנק ישראל החדש לקריאה שנייה ושלישית. הפשרה שאפשרה את מעברו של החוק קובעת מנגנון מורכב לעדכוני שכר של עובדי הבנק: בדומה לשאר הגופים במגזר הציבורי, הממונה על השכר במשרד האוצר יפקח על שכר עובדי בנק ישראל. יחד עם זאת לבנק

תהיה זכות ערעור על החלטתו לראש הממשלה. בדיונים הפנימיים על סעיף זה הביע הנגיד זעם לנוכח ההחלטה.

 

נושא נוסף שעליו היתה מחלוקת הוא כיצד תושג הכרעה במקרה של מחלוקת על הסכמי השכר של עובדי הבנק. הוחלט כי ראש הממשלה יכריע כל מחלוקת תוך 45 יום ללא צורך בבוררות של ועדת שכר מקצועית – שהופיעה בהצעת החוק הראשונית. עם זאת, ראש הממשלה ייקח בחשבון "את הצרכים הייחודיים של הבנק ויחסי העבודה בבנק", לשון ההסכם.

 

פשרה נוספת קובעת כי הבנק ידווח על תקציבו לוועדת הכספים, אך לא יזדקק לאישורה. לפי הסעיף שאושר, המועצה המנהלית תאשר את התקציב המנהלי (ולא התקציב המוניטרי) ותוך 14 יום מרגע אישורו יונח התקציב על שולחן הוועדה. לאחר מכן תקיים הוועדה דיון בנושא.

 

יו"ר הוועדה, משה גפני, אמר לאחר ההצבעה: "אנו דורשים שקיפות. 14 יום לאחר שהמועצה המנהלית מאשרת את התקציב נקבל את כל הפירוט. כיום אנו לא יודעים מה קורה בתקציב שלהם, אם נקנים ג'יפים למשל, אנו לא יודעים זאת. זה יותר חסוי מהשב"כ ומהמוסד".

  

טרם ההצבעות על הסעיפים התגלעו מחלוקות בין הצדדים. ראש הממשלה כינס דיון חירום בלשכתו בהשתתפות שר האוצר, הנגיד, יו"ר ועדת הכספים, יו"ר ההסתדרות עופר עיני, מנכ"ל משרד ראש הממשלה וגורמים נוספים. ח"כ גפני והשר שטייניץ ביקשו לחייב את הבנק המרכזי להגיש לאישור ועדת הכספים את תקציבו השנתי, בדומה לחובה המוטלת על מבקר המדינה והרשות לני"ע. הנגיד התנגד והושגה הפשרה האמורה.

 

ניצה קסיר, יו"ר ועד עובדי בנק ישראל אמרה כי "אני מברכת על ההיגיון והשכל הישר שהוביל בסופו של דבר לניסוח נכון הרבה יותר של הפרק הדן בשכר העובדים".

 

החוק עתיד לעלות לקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת בשבוע הבא.

 

הנגיד החמיא לגפני

 

לאחר האישור נרשמה דרמה קטנה: הנגיד הסתייג לפתע מהחוק ואמר כי יש בעיה בנוסח בסעיף המגדיר את פעילותה של הוועדה לאיתור מועמדים למועצה המוניטרית ולמועצה המנהלית. הנגיד טען כי הקריטריונים לבחירת חברים מקרב הציבור לא מציבים רף מקצועי מספיק גבוה. לדברי הנגיד "פתחתם פתח למשהו לא מקצועי. יזמינו שלושה אנשים שאין להם את הכישורים להשתתף באופן מקצועי בדיון".

 

יו"ר הוועדה משה גפני שינה את הנוסח, והוסיף כי אחד מהם יהיה "בעל ידע מקצועי" מעבר לתנאים הדרושים בחוק, והוועדה אישרה את הנוסח הסופי.

 

בתום הדיון הודה פישר ליו"ר הוועדה, משה גפני, ואמר לו כי הוא ניהל את הדיונים בצורה מרשימה. "אני יודע שזה לא הדיון הכי מעניין בעולם אבל יש אנשים שהשתתפו בכל הדיונים", ציין הנגיד, והוסיף: "זה חוק טוב שיאפשר עבודה יעילה ושקופה לבנק. אישרתם חוק שיכול להוות יסוד למדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי, אני מקווה לפחות לחמישים שנה הבאות. יש לפעמים צעקות ביננו ובין האוצר, אבל אם לא נשתף פעולה המשק יסבול מזה". הנגיד התייחס להצבעה במליאת הכנסת בשבוע הבא, שבה יאושר החוק בצורה סופית ואמר כי "זה לא נגמר עד שהאישה השמנה מתחילה לשיר, ואני לא יודע איזה שיר היא תשיר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x