$
בארץ

עוד לא סופרים את הכסף: צוות שרים מיוחד ידון בחוק הספרים

הממשלה לא הצליחה לגבש עמדה בעניין הצעת החוק של ח"כ ניצן הורביץ, להגבלת המבצעים ברשתות הספרים כדי להגן תמלוגי הסופרים. צוות שרים מיוחד ילמד את החוק וינסה להגיע להסכמה בתוך חודשיים

תומר אביטל 13:4302.03.10

ועדת השרים לענייני חקיקה דנה הבוקר (ג') בהצעת החוק המבקשת להגן על תמלוגי הסופרים. הממשלה התקשתה לגבש עמדה ופסקה לבסוף כי יוקם צוות שרים מיוחד שילמד את החוק וינסה להגיע לניסוח המוסכם על ידי כלל השרים.

 

בכך רשמו למעשה ההוצאות לאור ניצחון, שכן בשבועות האחרונים הופעלו לחצים כבדים מכיוון רשות ההגבלים, צומת ספרים, וגורמים נוספים שדחקו בשרים לדחות את הצעת החוק על הסף, בטענה שציבור הקוראים יינזק בעקבות עליית מחירי הספרים.

  

הצעת החוק, שהגיש ח"כ ניצן הורוביץ (עבודה) בגיבויה המלא של שרת התרבות לימור לבנת (ליכוד), מבקשת להגביל את המבצעים ברשתות הספרים כדי להגן על תמלוגיהם של הסופרים. המנגנון מתקין "תקופת הגנה" של שנתיים על שיעור התמלוגים שיועברו להוצאות לאור - מחצית מהמחיר המומלץ לצרכן המודפס על גב הספר. ועדת השרים המיוחדת צפויה לרכך את הנוסח ולהפחית משמעותית את ההגבלות שיחולו על רשתות הספרים.

  

בשבועות האחרונים נדחה הדיון בהצעה כמה פעמים, לאחר שמגישי הצעת החוק חששו כי הלובי הנמרץ שהופעל על ידי "צומת ספרים" יחד עם עמדתה השלילית של רשות ההגבלים, תוביל לדחיית החוק. זאת, על אף התמיכה של השרה לבנת.

 

הממשלה החליטה כאמור על הקמת צוות שיבחן את הנושא, בראשות השר יוסי פלד, ויהיו חברים בה השרים לימור לבנת, בנימין בן אליעזר, יעקב מרגי, מיכאל איתן, משה כחלון, דניאל הרשקוביץ, גדעון סער ובני בגין. בנוסף, התבקשה הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, לקיים בדיקה של נתוני הבעלויות הצולבות בענף הספרים ולהגישה לוועדה. הוועדה המיוחדת תגיש את מסקנותיה תוך כחודשיים.

  

בין המתנגדים המרכזיים להצעה היה שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, שהודיע כי לפי נתוני הרשות להגבלים עסקיים החוק המוצע מהווה התערבות בוטה בשוק אשר עלולה לפגוע בצרכנים, בסופרים ובענף כולו.

 

השר הביע במהלך הדיון את התנגדותו הנחרצת להצעת החוק, וציין כי "עיקר הדאגה שלי היא לבני השכבות החלשות, ולשאלה באיזו מידה הם יהיו נגישים למה שעוד נותר להם – לקרוא את הספר העברי. החוק יעניק יתרון לספרות הזרה, שכן הוא קובע עלות מינימום לספרים הישראלים בלבד, ובכך תוכל להתפתח תחרות בספרות הלועזית. בנוסף, הצעת החוק תפגע באותם סופרים צעירים וחלשים יותר, שאת ספריהם לא יקנו בסכומים כה יקרים. לבסוף, הצעת חוק שכזו, תפתח פתח להצעות חוק כמו שכר מינימום לשחקנים, רואי-חשבון, עו"ד ואמנים. למה לסופרים – ולהם לא?".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x