$
בארץ

משרד האוצר משנה את כללי חישוב הגידול בהוצאה בתקציב הממשלה

האוצר הודיע על שינויים באופן ניהול תקציב המדינה, שיוקצו בקרוב לאישור הממשלה. עפ"י ההצעה הראשונה, גם בשנתיים הבאות תפעל הממשלה על פי תקציב דו שנתי בדומה לשנים 2009 ו-2010. השינוי השני - קביעת כלל חדש לחישוב השינוי בגודל התקציב

אמנון אטד 16:5122.02.10

משרד האוצר הודיע היום (ב') על שני שינויים חשובים בדרך ניהול תקציב המדינה, שיוקצו בקרוב לאישור הממשלה. על פי השינוי הראשון, גם בשנתיים הבאות תפעל הממשלה על פי תקציב דו שנתי, בדומה לשנים 2009 ו-2010.

השינוי השני הוא קביעת כלל חדש לחישוב השינוי בגודלו של התקציב.

 

על פי הכלל החדש, תגדל מסגרת התקציב מדי שנה בשיעור משתנה, שייקבע על פי כמה משתנים מקרו כלכליים. זאת בניגוד למצב הקיים כיום, שבו מסגרת התקציב גדלה מדי שנה בשיעור קבוע של 1.7%, בדומה לגידול באוכלוסיה.

הגידול בהוצאה ייקבע על פי נוסחה שתקח בחשבון את המשתנים הבאים: יחס חוב תוצר רצוי (60%,על פי קביעת אמנת מאסטריכט לקבלת חברות חדשות לאיחוד הארופי), יחס חוב תוצר נוכחי (שמסתכם כיום בכ-79%) ושיעור הצמיחה בעשור האחרון.

 

על פי שיטת חישוב זו, ככל שרמת החוב בממשלתי יקטן, תוכל הממשלה להגדיל את הוצאותיה בשיעור גדול יותר. על פי נתוני המשק הקיימים, אם תתקבל הצעת האוצר תוכל הממשלה להגדיל ב-2011 את תקציבה ב-2.6% במקום ב-1.7%. משמעות נתון זה היא תוספת של כ-2.5 מיליארד שקל לתקציב.

 

לדברי האוצר, שיטת הגידול בהוצאותיה של הממשלה מגדילה את השקיפות, משדרת ודאות רבה יותר לשווקים, והיא תקטין את הסחר מכר שמתנהל מדי שנה ערב אישור התקציב עם סיעות הכנסת השונות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x