שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון - תעש מתייעלת: 500 עובדים יפרשו עד סוף השנה

רשות החברות דרשה מהחברה התייעלות מיידית לאחר שהמשא ומתן על הפרטה נתקע. דירקטוריון תעש אישר פרישה של 500 מבין 3,400 העובדים והקפאת שכר הבכירים

נעמה סיקולר 15:5410.02.10

דירקטוריון התעשייה הצבאית (תעש) אישר היום (ד') להנהלת החברה צעדי התייעלות, על רקע דרישת מינהל רשות החברות הממשלתיות והמשא ומתן על הפרטת החברה שנקלע לקשיים.

  

הנהלת תעש תחל באופן מיידי בהליכים לפרישת 500 עובדים בשנת 2010 מבין 950 העובדים שהסכימה החברה על פרישתם
כחלק מהליכי ההפרטה. כיום מועסקים בחברה 3,400 עובדים. בנוסף, הודיעה החברה כי תבצע קיצוץ רוחבי בהוצאות תקורה, לרבות שכר הבכירים שלא יעודכן בהתאם לעליית המדד (כמקובל בחברות ממשלתיות).

  

בנוסף לצעדים אלה, דירקטוריון החברה פנה לכל הצדדים בבקשה לקדם את תוכנית ההפרטה שנדונה בשנה האחרונה (ובשלב הראשון שלה הנפקה של החברה), וציין כי תוכנית ההפרטה שעליה שקדו הצדדים בשנה האחרונה היא התוכנית הנכונה, שאותה יש ליישם במטרה להבריא את החברה. רשות החברות מתנגדת להפרטה במתווה הזה, וסבורה שהחברה לא בשלה להנפקה בבורסה ומעדיפה מכירה לגורם יחיד.

  

לפני כשלושה שבועות הורה מנהל רשות החברות הממשלתיות, דורון כהן, להנהלת החברה להכין תוכנית חירום דחופה לקיצוצים ולהתייעלות. הוא דרש מהחברה להכריז על צעדים מיידיים ולגבות אותם בתוכנית הבראה מקיפה יותר, זאת לאחר שהמשא ומתן עם העובדים על רשת הביטחון שתינתן להם עם הפרטת החברה נקלע למבוי סתום, קופת החברה התרוקנה והמדינה נאלצה להזרים בחודשים האחרונים 60 מיליון שקל מדי חודש לתשלום משכורות עובדי החברה.

  

בנוסף, לאחרונה הציגה הנהלת החברה לרשות החברות את הגירעון החזוי של החברה לשנת 2010 שצפוי לעמוד על 360 מיליון שקל.

   

בחצי השנה האחרונה חודשו המגעים בין משרד הביטחון, משרד האוצר, תעש והעובדים על הפרטת החברה. חמישה צוותי עבודה החלו לדון ביישום ההפרטה על פי מודל של הנפקת 49% מהחברה ומכירת היתרה למשקיע פרטי. בהמשך, הוחלט ברשות החברות כי החברה איננה בשלה להנפקה בשלב הזה ועל כן החלה הרשות לבחון את אפשרות המכירה למשקיע פרטי, ללא הנפקה.

 

במקביל התקיימו שיחות עם העובדים על תנאי הפרישה שלהם. העובדים והחברה דרשו כי המדינה תישא בעלויות הפרישה של 950 עובדים בעלות של מיליארד שקל ותבטיח תנאי פרישה דומים ל-1,000 עובדים נוספים בעלות דומה. ברשות החברות התנגדו והמשא ומתן נקלע למבוי סתום.

 

צעדים חד צדדיים יתקלו בתגובה קשה

 

כתבנו מיקי פלד מוסיף: מזכיר ארגון עובדי תעש, איציק יהודה אומר "אני לא שולל פרישה לפנסיה של 500 עובדים, אבל בשביל זה צריך 500 מיליון שקל". עם זאת, אומר יהודה, שכל צעד שייעשה באופן חד-צדדי ייתקל בתגובה קשה של העובדים. יהודה מפנה את האצבע המאשימה לרשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר.

 

לדבריו "הניסיונות שלהם להכפיש את תעש בתקשורת גורמים לנזק שעלול להיות בלתי-הפיך, שכן הם יבריחו לקוחות עתידיים. הם למעשה נוקטים בשיטות של טרור תעסוקתי". יהודה אוסיף, כי "מקורה של תכנית ההתייעלות ברשות החברות שמנחה את הדירקטוריון והוא בתורו מנחה את ההנהלה כדי לגרום לחיץ בין העובדים ולהביא אותנו למצב בו נחליט שאנו כלל לא רוצים את מתווה הההפרטה ולהיות מוכנים למכירת החברה לבעל שליטה אחד".

 

יהודה אומר את הדברים כשברקע עוד ממשיכות להתנהל השיחות בין ההסתדרות לאוצר על דרישות העובדים לרשת בטחון של כמילארד שקל לעובדים הוותיקים שיישארו בחברה לאחר הליך ההבראה וההנפקה. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מתנגד לרעיון שעלה באוצר לבטל את הליך ההנפקה ולחזור להליך המכירה של גרעין השליטה לזוכה במכרז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x