$
משפט

הוגש כתב אישום נגד מנכ"ל שופרסל אפי רוזנהויז

רשות ההגבלים העסקיים הגישה את כתב האישום נגד שופרסל ומנהליה אפי רוזנהויז ואלי גידור, לאחר שהרשת לא קיימה את התנאים שנקבעו לה במיזוג עם קלאבמרקט במטרה להפחית את התחרות בינה לבין מתחריה. לפי כתב האישום, "רוזנהויז שוחח עם ספקים וכעס על אלו שמוצריהם הוצעו למכירה במחירי מבצע ברשת המתחרה מגה, וניסה להגיע עמו להבנה שיפעל להפסקת המבצע במגה". רוזנהויז בתגובה: "נוכיח את חפותנו בבית המשפט"

איתי הר אור 11:4903.02.10

אחרי שנה של חקירה, הגישה היום (ד') רשות ההגבלים העסקיים כתב אישום נגד שופרסל והמנכ"ל אפי רוזנהויז וסמנכ"ל הסחר והשיווק שלה אלי גידור, בגין הפרת תנאי מיזוג וניסיון להסדר כובל. רק לפני כשבועיים ביצע בעל השליטה בשופרסל, נוחי דנקנר, סבב מינויים בהנהלה, כשמינה את ריצארד האנטר, מנכ"ל נטוויז'ן, לכהן כמנהל עסקים ראשי בשופרסל. אפי רוזנהויז מונה לנשיא וימשיך לכהן כמנכ"ל שופרסל.

 

החלטת רשות ההגבלים על הגשת כתב האישום התקבלה בעקבות חקירה מקיפה, שהחלה לפני כשנה, ולאחר קיומו של שימוע, במסגרתו הועלו טיעוניהם של שופרסל ומנהליה מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום נגדם.

 

במסגרת החקירה נחקרו מנהלי חברות מובילות במשק ונתפשו מסמכים רבים במשרדי חברת שופרסל ובאתרים נוספים.

 

על פי כתב האישום, שופרסל ומנהליה הבכירים לא קיימו את התנאים שהושתו על הרשת במסגרת מיזוג שופרסל-קלאבמרקט וכן ניסו לעשות הסדר כובל. כל זאת, במטרה להפחית את התחרות בין שופרסל לבין מתחריה.

 

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

כזכור, בשנת 2005 במסגרת מיזוג שופרסל-קלאבמרקט, רכשה שופרסל את רשת קלאבמרקט הכושלת לאור התמוטטותה הפיננסית ובהתבסס על "דוקטרינת הפירמה הכושלת". המיזוג אושר בכפוף לתנאים מגבילים שנועדו, בין היתר, למתן את הפגיעה בתחרות ובצרכנים ולאפשר לתחרות להתאושש מקריסת קלאבמרקט ורכישתה על ידי שופרסל.

 

לפי כתב האישום, בדצמבר 2008 פורסמו בעיתונות מודעות מבצע של הריבוע הכחול לרגל חג החנוכה. במסגרת המבצע הוצעו למכירה בסניפי 'מגה' ו'מגה בעיר' מוצרים זהים ו/או דומים למוצרים שהוצעו למכירה במודעות מבצע של שופרסל שפורסמו באותו היום ממש. במסגרת מבצע הריבוע הכחול הוצעו המוצרים למכירה במחירים נמוכים מהמחירים שהוצעו במסגרת מבצע שופרסל.

 

עוד נאמר בכתב האישום, כי בעקבות פרסום מבצע הריבוע הכחול, החליטו רוזנהויז וגידור ליצור קשר עם הספקים שמוצריהם נמכרו במקביל בשני המבצעים, על-מנת להביא לכך שאותם ספקים יפעלו להפסקת מבצע הריבוע הכחול.

 

יצר קשר טלפוני

 

על פי כתב האישום, יצר רוזנהויז קשר טלפוני עם מנהלי חברות שמוצריהן נמכרו במקביל בשני המבצעים, כאשר "במסגרת שיחות הטלפון שוחח רוזנהויז, בין היתר, עם גזי קפלן, מנכ"ל קבוצת אסם; גדי לסין, מנכ"ל שטראוס ישראל; וינשטין - מנכ"ל תה ויסוצקי ישראל, ואיציק תמיר, מנכ"ל קוקה קולה ישראל . בשיחות עם כל אחד מהספקים הביע רוזנהויז כעס על הספק על כך שמוצריו הוצעו למכירה במחירי מבצע ברשת המתחרה מגה, וניסה להגיע עמו להבנה שיפעל להפסקת מבצע מגה".

 

עוד נאמר בכתב האישום, כי רוזנהויז וגידור החליטו ששופרסל תפסיק לרכוש מוצרים מסוימים של אותם ספקים שמוצריהם נמכרו במקביל בשני המבצעים. כך הופסקה, בין היתר, רכישת קפה 'רד מאג', מים מינרליים 'נביעות' ומשקאות 'אייס T'. בכתב האישום מצוין כי "הוצאת המוצרים מגיוון נעשתה נוכח העובדה שהספקים לא פעלו להפסקת מבצע מגה ועל-מנת לגרום לספקים לפעול למניעת מבצעים דומים בעתיד."

 

כתב האישום כולל פרשה נוספת, המתייחסת להחלטה של גידור לפיה שופרסל תחדל לעבוד עם אחד מספקיה - רזיט שיווק בע"מ. על פי כתב האישום, החלטה זו של גידור התקבלה בשל כך שרזיט החלה לספק למותג הפרטי של מגה מוצרים אותם סיפקה עד לאותו מועד למותג הפרטי של שופרסל.

 

המעשים המתוארים בכתב האישום מהווים הפרת תנאי המיזוג שהושתו על שופרסל במסגרת מיזוג שופרסל-קלאבמרקט וכן ניסיון לעשיית הסדרים כובלים. כתב האישום הוגש על-ידי עו"ד נעמי אוראל-סיון, ראש צוות במחלקה המשפטית ברשות ההגבלים העסקיים.

 

אפי רוזנהויז, נשיא ומנכ"ל שופרסל, אמר בתגובה: "צר לי על החלטת רשות ההגבלים העסקיים. אלי גידור ואנוכי החלטנו שלא להסכים לעסקאות טיעון שהוצעו לנו. אף שנראה כאילו העונש שבצידן לכאורה 'קל' הן חייבו מאיתנו הודאה באשמה. החלטנו ללכת לבית המשפט ושם להוכיח את חפותנו".

 

עו"ד צבי אגמון, המייצג את שופרסל, רוזנהויז וגידור, מסר ל"כלכליסט": "אני מצטער על הגשת כתב האישום. לא היה מקום להגישו ואנחנו נפרט את הדברים בבית המשפט".

  

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x