שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כשעה וחצי לאחר הדרמה - ביניש חזרה לאולם: "הכל בסדר"

נשיאת בית המשפט העליון, שנפגעה מנעל שנזרקה עליה, התקבלה במחיאות כפיים. פרופ' אוריאל פרוקצ'יה: "הרבה מהאשמה נעוצה בפוליטיקאים שזורקים רפש על בית המשפט העליון"

מארק שון, איתי הר אור וצמרת פרנט 13:4327.01.10

הלם בבית המשפט העליון: במהלך דיון שנערך הבוקר (יום ד') בבית המשפט בנושא הקנביס הרפואי, השליך פנחס כהן (52) את נעליו על נשיאת בית המשפט, דורית ביניש. אחת הנעליים פגעה בשופטת, שמיד יצאה מהאולם וקיבלה טיפול ראשוני. האיש נעצר על ידי מאבטחי בית המשפט.

 

כשעה וחצי לאחר האירוע חזרה ביניש לאולם, ואמרה: "הכל בסדר". בתגובה לדברי נציגת הפרקליטות כי "כולנו דואגים לך", ענתה ביניש: "תודה רבה, זה מאוד מרגש אותי". באולם נשמעו מחיאות כפיים.

 

כהן, תושב ירושלים, נחקר כעת במשטרה. ל"כלכליסט" נודע כי כהן מוכר למשטרה, עקב עבירות דומות. כהן משתף פעולה עם חוקריו. בהמשך יוחלט האם להביאו להארכת מעצר כבר כיום. 

לפי דיווחים מאולם בית המשפט, כהן נכנס לבית המשפט, הצביע על ביניש ושאל, 'זו הנשיאה?'. משנענה בחיוב, חלץ נעל, השליך אותה לעברה ופגע בפניה.

לאחר מכן חלץ גם את נעלו השנייה ויידה אותה לעבר הנשיאה - אך פספס.

 

הדיון שנערך באולם בזמן האירוע עסק בעתירת ארגון "תיקון עולם", שדרש להאריך את תוקפו של צו הביניים המונע ממשרד הבריאות לבטל את רשיונו של הארגון להפעיל חממה לגידול קנביס רפואי ברמת הגולן. דובר הארגון, שי מאיר, סיפר על האירוע: "הגיע איזה תמהוני לקראת סוף הדיון, אזרח מבוגר בשנות ה-60 לחייו, ושאל את האנשים שישבו מאחורי אם זו הנשיאה של בית המשפט העליון דורית בייניש. אמרו לו כן".

  

לדברי מאיר, האיש התיישב, הוריד את הנעל וזרק אותה ישירות לפניה של השופטת ביניש. "מעוצמת המכה היא פשוט נפלה מהכסא, היה נראה כאילו היא איבדה את ההכרה", אמר. "נראה היה שהיא נפצעה. הייתה היסטריה באולם. אותו תמהוני הספיק להוריד עוד נעל ולזרוק לפני שהמאבטחים השתלטו עליו. מיד הופסק הדיון, השתלטו עליו המאבטחים והוציאו אותנו מהאולם. ראיתי אותה נופלת מהכסא אל מאחורי הדוכן. הוא צעק לה 'מושחתת, הרסת לנו את החיים, כל חייך תהיי מושחתת'". 

 

עו"ד טל רון המייצג את תיקון עולם, עמד וטען מול ביניש במהלך התקיפה. "פתאום ראיתי נעל מתעופפת לכיוונה. הנשיאה חטפה את הנעל בראש ופשוט עפה לאחור", מספר עו"ד רון ומדגיש כי אין קשר בין העותרים לבין התקיפה. "משמר בתי המשפט השתלט על התוקף תוך כדי שנתנו לו אגרופים בראש, הוציאו את כולם מהדיון ופינו את בייניש מהאולם. זה אחד הדברים הנוראיים שראיתי בחיי".

  

נאמן: אסור לעבור על סדר היום

 

הניסיון לפגוע בנשיאה ביניש גרר גל של תגובות סוערות במערכת המשפטית. שר המשפטים יעקב נאמן גינה בחומרה מעל בימת הכנסת את המקרה: "אסור לעבור לסדר היום על אירוע קשה זה. התקפה זו על הנשיאה מהווה לא רק פגיעה בנשיאת בית המשפט העליון אלא פגיעה חמורה במערכת המשפט בכלל. מערכת המשפט מהווה נדבך מרכזי בשלטון דמוקרטי של מדינה מתוקנת".

 

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ דוד רותם, אמר: "הניסיון לפגוע בנשיאת בית המשפט העליון הוא הרמת יד על מערכת המשפט ועל מדינת ישראל כולה. מותר לחלוק על פסקי דין, אך מערכת המשפט היא מסמלי השלטון בישראל, ופגיעה במערכת או בנציגיה היא פגיעה במדינת ישראל כולה. יש לנקוט צעדים נחרצים כדי למנוע פגיעה גופנית כלשהי בשופטי ישראל". 

 

פרופ' דוד ליבאי אמר: "אנו מוקיעים את התקיפה השפלה בנשיאה ביניש שממלאת באומץ ובכישרון את תפקידה כראש מערכת המשפט בישראל. אנו מחזקים אותה ומצפים שתמשיך את עבודת השיפוט ללא מורא".

 

עו"ד ציון אמיר מסר: "צריך לגנות בכל לשון של גינוי, בעיקר כשמדובר בשופטים ובמיוחד כשמדובר בנשיאה. אן שום דבר שיכול להצדיק התנהגות ברוטאלית שכזו. לשמחתנו, הגם שמדובר במקרים נדירים, זה לא יכול להקל בחומרת המעשה והתגובה. אי אפשר להשלים עם תופעה כזו".

  

פרופ' יוסף גרוס: "מדובר בצעד מאוד מסוכן. חייבים להחמיר בצורה קיצונית עם מי שמעיז לבצע מעשים כאלה. זו לא רק פגיעה פיזית באדם אלא זלזול מוחלט במעמד בתי המשפט כולם. אני מחזק מאוד את הנשיאה".

 

 

פרופ' אוריאל פרוקצ'יה, משפטן בכיר לדיני חברות וניירות ערך, אמר: "זה מזעזע. אני חושב שהרבה מהאשמה נעוצה בפוליטיקאים שזורקים רפש על בית המשפט העליון, דבר שנותן לגיטימציה לאזרחים לעשות מעשים נוראיים כאלה. אני לא מכיר את פרטי המקרה, מקרים של תמהונים יש בכל מקום, אבל אם האדם הזה הוא אדם שפוי, והוא הרשה לעצמו לעשות מעשה כזה בבית המשפט העליון, אני רואה את זה בחומרה רבה ביותר. אני שולח את איחולי לדורית ביניש ומאחל לה שזה יעבור עליה בקלות".

  

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x