$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": חברות הביטוח מסרבות לבטח את הנוער הגאה

איגי, ארגון הנוער הגאה, נמצא בסכנת השבתה, לאחר שחברת הביטוח הפניקס סירבה לחדש את הביטוח שלו והחברות מגדל ואיילון דחו את פנייתו. הנימוק: לא מקבלים לקוחות בסיכון גבוה

רחלי בינדמן 08:2311.01.10

חברת הביטוח הפניקס, שבשליטת קבוצת דלק, מסרבת לחדש את הביטוח של ארגון הנוער הגאה "איגי", שפג בסוף 2009, עקב "סיכון גבוה".

 

המשך פעילותו של הארגון נתונה בסכנה, לאחר שחברות הביטוח מגדלו איילון הודיעו אף הן כי לא יספקו ביטוח צד ג' לחבריו ולמדריכיו; לפי שעה, טרם הצליח הארגון לאתר מקור ביטוחי חלופי. בינתיים נעתרה הפניקס להאריך את פוליסת הביטוח עד 15 בחודש, כדי לאפשר לארגון למצוא ביטוח חלופי. חברות הביטוח כלל והכשרה ביטוח, שאליהן פנה הארגון, טרם השיבו לו.

 

הביטוח, שעלותו השנתית לארגון היא עשרת אלפים שקלים, אמור לכסות נזקים שנגרמים לאחד מבני הנוער או המדריכים בדרך לפעילות החברתית, במהלכה או בדרך חזרה ממנה.

 

איגי הוא ארגון התנדבותי הפועל למען בני ובנות נוער הומואים, לסביות, בי־סקסואלים או טרנס־ג'נדרים. הוא מופעל על ידי "כמוני כמוך", עמותה ללא כוונת רווח שהוקמה על ידי גל אוחובסקי ויניב ויצמן ב־2004. הארגון פועל ב־15 סניפים ברחבי הארץ על ידי כ־150 מתנדבים. כ־1,500 בני נוער משתתפים בפעילותו מדי שנה.

 

הפניקס, המבטחת גם את אגודת הלהט"ב, נתבעת עם גופים נוספים בעקבות הרצח ב"ברנוער", מועדון הנוער של האגודה ברחוב נחמני בתל אביב. בתחילת אוגוסט 2009 נרצחו שני בני אדם ועוד 12 נפצעו כאשר אלמוני פרץ לברנוער ופתח באש לעבר הנוכחים. שני פצועים באירוע הגישו תביעות רשלנות בסכום כולל של 17.5 מיליון שקל נגד האגודה, הפניקס, עיריית תל אביב, משרד הפנים, משרד החינוך והמשרד לביטחון פנים.

 

"אנחנו סבורים כי החלטת הפניקס שלא לחדש את הביטוח מקורה באירוע הירי שהתרחש בברנוער", אומר אבנר דפני, מנכ"ל איגי. לארגון איגי ולעמותת כמוני כמוך אין כל קשר לברנוער, המופעל על ידי האגודה.

 

מהפניקס נמסר בתגובה: "הפניקס אינה נוהגת להתייחס למידע פרטי הנוגע למבוטחיה או למועמדים לביטוח על ידיה, ולא תתייחס לשאלות חיתומיות הנוגעות לצנעת הפרט של מבוטחיה (יצוין כי "כלכליסט" הבהיר לחברה כי איגי ועמותת כמוני כמוך בעצמם ביקשו לדעת את הסיבה שבגינה לא זכו לחידוש הביטוחי - ר"ב). הפניקס ביטחה ותמשיך לבטח מוסדות, עמותות ואירועים בעלי זיקה לקהילה הגאה בישראל, לפי שיקולים מקצועיים ועסקיים".

 

מחברת מגדל נמסר בתגובה לפניית "כלכליסט": "מדובר בהחלטה מקצועית. השיקולים הם שיקולי סיכון, ואין זיקה בינם לבין פעילות העמותה. לחתמים שלנו יש הוראה שלא לקבל לקוחות בסיכון גבוה. במקרה של איגי מדובר בקבוצה של בני נוער שנמצאים תחת איומים. מגדל גם אינה מבטחת תחנות אוטובוס בירושלים, בגלל הסיכון הגבוה. יש פה פוליסה שבוטלה על ידי חברה אחרת וזה מבחינתנו תמרור אזהרה ראשון (מאיגי הובהר כי הפוליסה לא בוטלה, אלא לא חודשה — ר"ב). החתם שבדק את הנושא זיהה עוד בעיה: ההיסטוריה החיתומית של הארגון בעייתית. היו אירועי דקירות והיתקלויות במצעד הגאווה בירושלים, ולא שווה לחברת הביטוח לבטח בכל מחיר. הסיכון גדול מדי". באיגי הדגישו כי הם מקפידים שלא לשלוח בני נוער הפעילים בארגון למצעדי הגאווה מטעמי זהירות, כך שאין קשר בין ההתרחשויות בירושלים לחוסר הנכונות לבטח את הארגון.

מחברת איילון נמסר בתגובה כי לפי הבדיקה שביצעה, לא ידוע לה על קבלת פנייה מהארגון.

"תגובת הפניקס, המתחבאת מאחורי צנעת הפרט, היא במקרה הטוב מביכה", אמר ל"כלכליסט" גל אוחובסקי, נשיא עמותת כמוני כמוך. "בנוגע לתגובה של חברת מגדל, הרי שמדובר במניפולציה של נתונים המעידה על חפיפניקיות, אטימות וגסות רוח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x