$
בארץ

נתניהו: נתמקד בעידוד התעסוקה בקרב אוכלוסיות החרדים והערבים

את הדברים אמר ראש הממשלה בדיון שנערך בנושא דו"ח העוני. שר הרווחה: "הדיונים שהתקיימו עד כה הם מריחה אחת גדולה. או שמחליטים שהעוני יהיה בלב העשייה או שכל משרד יעשה הישר בעיניו"

תומר אביטל 18:5410.01.10

הממשלה דנה הבוקר (א') בדו"ח העוני והפערים החברתיים לשנת 2008, לפיו ב-2008 ירדה רמת החיים מעט, ושיעור המשפחות העניות נותר ללא שינוי ביחס לשנת 2007.

 

עוד עולה מהדו"ח שלמרות ההישגים, כשנלקח בחשבון שהמחצית השנייה של 2008 היתה תחת משבר כלכלי, ישראל עדיין מובילה במימדי

העוני בהשוואה למדינות ה-OECD.

 

את הדיון בנושא הדו"ח יזם שר הרווחה יצחק הרצוג (עבודה), ואת הנתונים הציגה מנכ"לית הביטוח הלאומי אסתר דומניסיני, אשר אמרה כי מוקדי העוני הם בקרב שתי קבוצות מרכזיות- החרדים והערבים - וכי יש לפעול בקרבן לעידוד מקורות תעסוקה.

 

שר הרווחה אמר כי "הדיונים שהתקיימו עד כה הם מריחה אחת גדולה. או שמחליטים שהעוני יהיה בלב העשייה או שכל משרד יעשה הישר בעיניו."

 

"יש לבחון את הפעלותו של מס הכנסה שלילי אם רוצים לתמרץ תעסוקה- זהו אחד הכלים החשובים. אנו נמצאים במצב שבו יש קבוצות עם מתחים בחברה הישראלית, בראש נמצאות המשפחות החד הוריות שלגביהן הוכח שמקור הכנסה שיהיה מבוסס על שני מקורות יכול להשפיע מאוד על התמודדות עם פיטורים או העלת יוקר המחיה. במצב של המשפחות החד הוריות, מדובר בכיס עוני שמבוסס על מקור הכנסה אחד. היכולת שלהן להיחלץ מקו העוני תלוייה בסיוע שהממשלה יכולה לקדם בכל הקשור לקידום הבטחת הכנסה למשפחות חד הוריות" אמר הרצוג.

 

בהמשך הישיבה חשף שר הרווחה את השלכות התייקרות המים על האוכלוסיה. לפי ניתוח של המוסד לביטוח לאומי, חמשת העשירונים התחתונים במשק יאבדו בין 0.5% ל-1.7% מהכנסתם הפנוייה עקב התייקרות המים, בעוד שחמשת העשירונים העליונים יאבדו לכל היותר כ-0.5% מהכנסתם.

 

שר האוצר אמר בתגובה כי התוספות שנתנה הממשלה הנוכחית בהגדלת קצבאות הילדים וקצבאות הזיקנה מביאות לכך שההכנסה נטו של השכבות החלשות, הקשישים ומשפחות ברוכות ילדים תהיה גבוהה יותר מאשר בשנת 2009 למרות העלאת תעריפי המים. כך למשל עבור זוג קשישים בני 67-70 יגדל הנטו בכ-240 ש"ח בחודש, לזוג קשישים בני 70-79 יגדל הנטו בכ-350 ש"ח בחודש ולמשפחה בת 6 נפשות מהעשירון החמישי יגדל הנטו בכ-228 ש"ח בחודש. כמו כן ציין שר האוצר כי הוקם צוות שיבחן מתו פיצוי נוסף לשכבות החלשות בגין התייקרות המים.

 

ראש הממשלה אמר עם סיום ישיבת הממשלה "אנו פועלים לצמצם פערים ובמקביל להגדיל את סך הכול לכולם. אנו רוצים לחזק את התשתית הפיזית כגון תחבורה, קרקעות ועוד, ואת התשתית האנושית- השכלה, חינוך והכשרה מקצועית. מנועים מרכזיים נוספים לשגשוג המשק - שאנו זקוקים להם כדי שבעתיד יהיו לנו תקציבים יותר גדולים לרווחה, לבריאות, לביטחון ולחינוך - הם הליברליזציה הכלכלית, הסרת החסמים שמונעים צמיחה והכנסת אנשים וכוחות חדשים לשוק העבודה. אנו צריכים לסייע לאלה שלא יכולים להיכנס לשוק העבודה. בתקופה הקרובה נתרכז באוכלוסיות החרדים והערבים. נביא לממשלה החלטות לעידוד הכניסה לתעסוקה במשק הישראלי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x