$
בארץ

בשורה מהאוצר: המע"מ יופחת ב-0.5% מיום שישי הקרוב

משרד האוצר: ההחלטה על הקדמת הפחתת המע"מ ל-16% משנת 2011 לשנת 2010, התאפשרה לאור מגמת השיפור בצמיחה ובהכנסות המדינה מאז העברת התקציב הדו-שנתי והתכנית הכלכלית

תומר אביטל 10:0130.12.09

משרד האוצר יצא הבוקר עם בשורה לקראת השנה האזרחית החדשה. שר האוצר, יובל שטייניץ, החליט להפחית את המע"מ ב-0.5% כבר ביום שישי הקרוב, כך שהוא יעמוד על 16%. המע"מ עלה ביולי האחרון ב-1% - מ-15.5% ל-16.5%, כאשר הכוונה היתה להשאירו ברמה זו עד 31 בדצמבר 2010. 

 

הנחיות

בעניין יישום הפחתת המע"מ ל-16%

 

מהאוצר נמסר, כי ההחלטה על הקדמת הפחתת 0.5% מהמע"מ משנת 2011 לשנת 2010, התאפשרה לאור מגמת השיפור בצמיחה ובהכנסות המדינה מאז העברת התקציב הדו-שנתי והתוכנית הכלכלית; שיפור שתרם לכך שההשלכות המאקרו כלכלית של המשבר הגלובלי על כלכלת ישראל הן מתונות מהצפוי. עם זאת, הצעד המדוד משקף את העובדה שרמת אי-הוודאות במשק עדיין גבוהה ומחייבת שמירה קפדנית על מסגרות התקציב שנקבעו ועל מתווה הגרעון היורד.

 

מהאוצר נמסר, כי ההפחתה תסייע להגברת הצמיחה במשק; תסייע, יחד עם הגידול הנוסף בקצבאות בשנת 2010, להגברת כח הקנייה של השכבות החלשות ולצמצום פערים; ותתרום, בשילוב עם העלאת הריבית, לריסון הלחצים האינפלציוניים.

 

ההחלטה התקבלה בימים האחרונים תוך תיאום מלא עם ראש הממשלה.

 

"צעד נכון ומשמעותי"

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בירך את שר האוצר על ההחלטה. "רק לפני יומיים", אמר, "קיימנו דיון בוועדה ובה הוכח כי המס העקיף של אזרחי ישראל גבוה מאד ביחס לעולם. הפחתת המע"מ תסייע לשנות את המגמה, ותקל רבות על האזרחים. אין ספק כי הצעד הוא נכון, משמעותי, וחשוב לטובת כלל הציבור".

 

חבר ועדת הכספים, ח"כ חיים אורון (מרץ), הצטרף למברכים אולם מתח ביקורת על הכוונה להפחית מאידך גם את שיעורי המס שמשלמים חברות ויחידים. "מדיניות המיסוי של הממשלה מתאפיינת בסיוע מינורי לחלשים, בעזרה דרמטית לחזקים ובהפקרה של הקופה הציבורית והצרכים האמיתיים ארוכי הטווח", אמר.

 

ח"כ מאיר שטרית (קדימה) מהאופוזיציה גרס כי מדובר בממשלת זיגזג שהורידה את המע"מ בחצי אחוז זמן קצר לאחר שהעלתה אותו באחוז. לדבריו, הממשלה פועלת "ללא מדיניות תקציבית - תוך פגיעה בחלשים ומתן הטבות לחזקים".

 

לדברי אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, "מדובר במהלך נכון לקראת השנה החדשה. הפחתת המע"מ תעודד את הצריכה הפרטית, המהווה מנוע צמיחה מרכזי של המשק הישראלי, ותצמצם את ההוצאות של ציבור הצרכנים. במקביל תהווה צעד חשוב ביצירת שוויוניות במערכת המסים, שכן, כידוע, המע"מ פועל תמיד לרעת השכבות החלשות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x