$
בארץ

מתח"כמים: השבוע העמוס של שליחי הציבור

השבוע החל במלחמה באלכוהול, המשיך במלחמה בתת משקל, הפך לסוער סביב סוגיית סל התרופות והסתיים בהברזה של ביבי ללבני

תומר אביטל 08:1726.12.09
23 מיליארד שקל. זה הסכום שממשלת ישראל החליטה ביום ראשון להקצות למלחמה באלכוהול בשנתיים הקרובות. הכסף יוקדש בעיקר למימון קרבות חזיתיים מול בני הנוער השותים עצמם לדעת דרך קשת פעילויות של הסברה, חקיקה, אכיפה ומחקר.

 

הח"כים נגד פוטושופ

 

המחוקקים המשיכו השבוע בחקיקה שלוחת רסן (כאלפיים הצעות חוק הוגשו מחודש אפריל האחרון). מתוך מבחר הצעות שהונחו השבוע: הח"כים רחל אדטו ודני דנון הציעו כי "סוכנות דוגמנות לא תעסיק דוגמנית הנמצאת בתת משקל". וכן "לא יעשה שימוש בתוכנת מחשב לצורך הצרת היקפי גופה של דוגמנית בכל פרסום המיועד לציבור". צמד אחר - הח"כים שי חרמש וכרמל שאמה - הניחו הצעת חוק הקובעת כי כלי התקשורת יאלצו לחכות כמחצית השעה מעת קיבלו בני משפחה 'בשורת איוב' בטרם יצרו עמם קשר. בזמן הזה יאלצו העיתונאים להמתין לפחות כ-200 מטר ממקבלי הבשורה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. טיפולי שיניים לילדים סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. טיפולי שיניים לילדים צילום: עטא עוויסאת

 

לאחר שהתמהמה לקדם את החוק בכנסת שעברה, ח"כ יואל חסון מבקש שוב לקבע את יום העצמאות בימי חמישי בשבוע שבו חל ה' באייר, ואף להפכו לחגיגה שתמשך יומיים. ח"כ גדעון עזרא הציע כי חישוב התשלום בגין ימי מילואים יבוצע לפי ביסוס של ימי עבודה ולא לפי ימי לוח קלנדרי. בכך יתוקן העיוות לפיו עובדים המרוויחים לפי בסיס של ימי לוח סופגים הפסדים בגין ימים בהם הם לא אמורים להופיע לעבודה. ח"כ פאינה קירשנבאום מבקשת שעל כל הצ'קים יכתב מראש "לא סחיר", וח"כ אנסטסיה מיכאלי רוצה לאסור על מכירת ספרי לימוד במארזים הכוללים תקליטורים המאמירים את מחיר המארז.

 

סגן שר הבריאות פקד את הכנסת השבוע בשביל להציג את סל התרופות המקוצץ. התפלאתם שטיפול לגמילה מעישון בפנים אך תרופה לדלקת פרקים בחוץ? רשימה שהכין "כלכליסט" מסבירה למה. רמז: הלוביסטים שעוזרים להרכיב את הצעות החוק בכנסת הם רב תכליתיים - בזמנם החופשי הם גם מרכיבים את סל התרופות.

 

הכנסת הזמינה אותך לוועדה, באמת צריך להגיע?

 

ועדת הכספים מאשרת מדי יום העברת מיליוני שקלים בין משרדי הממשלה. אך כשיש לח"כים אג'נדה מסוימת, חותמת הגומי מפנה את מקומה לרוויזיה המקפיאה את ההעברה. השבוע סירבה הוועדה לאשר העברה של חצי מיליארד שקל למשרד הביטחון. הסיבות: חברי הכנסת סגרו חשבונות עם משרד הביטחון וביקשו שימלא התחייבותיו ויקים ועדת תביעות לטיפול באזרחי יו"ש שנפגעו מצו ההקפאה וכן יסיר את הקיצוץ מישיבות ההסדר.

ומי לא בא? קשטן ומי לא בא? קשטן צילום: ראובן שוורץ

 

יו"ר הוועדה משה גפני דווקא מחה על כך שהמשרד לא מקצה משאבים לטיפול באיכות הסביבה. בהעברה תקציבית אחרת השבוע, הפעם לטובת רכבת ישראל, ח"כ גפני הסכים להעביר מיליארדים, אך הזהיר את הנוכחים כי פתיחת הרכבת בשבת משמעותה קץ המדינה היהודית. ח"כ גפני הסביר לח"כ חיים אורון שהעלה את ההצעה כי "הדבר יצור תגובת שרשרת שתוביל לאיבוד הלגיטימציה שלנו מול הערבים מהם לקחנו את האדמות בטענה היסטורית כי האדמה שייכת לנו".

 

מנכ"ל הרכבת שהגיע במיוחד בשביל לקבל 2.3 מיליארד שקל לתקציב הרכבת נשאר מוכה אלם. אך כשלא מדובר בהעברה תקציבית, מוזמני הכנסת לא תמיד טורחים להיענות להזמנות חברי הכנסת. כך היה השבוע כשיו"ר ועדת החינוך זבולון אורלב ערך דיון מיוחד על כישלונות נבחרת ישראל בכדורגל.

 

ח"כ אורלב סיפר כי נדהם מהתירוצים השונים שגרמו למוזמנים דרור קשטן, משה סיני, שלמה שרף, מוטל'ה שפיגלר, אבי רצון, יעקב שחר, וחיים רביבו שלא להגיע. ח"כ אלכס מילר אף אמר כי "העובדה שקשטן זילזל בוועדה ובחר שלא להגיע, זו אנלוגיה מושלמת לכישלון בקמפיין. התוצאה ברורה לכולם".

 

לוועדת הכלכלה שעניינה היה הטמעת ערוץ 9 בחבילת הערוצים החינמית (DTT) הגיע כמובן יו"ר מועצת הכבלים ניצן חן. מר חן נתן לחברי הוועדה שיעור מאלף על דמוקרטיה יצוגית ואמר כי "על בסיס מה עושים אבחנה בין ערוץ 9 לשאר? על בסיס זה שלישראל ביתנו יש 15 מנדטים? אם ערוץ 9 בפנים, אין שום סיבה ש-24 לא יהיה. זה בגלל שיש יותר פוליטיקאים רוסים בכנסת?".

 

בדיון אחר בוועדת הכלכלה עלה נושא הטיפול ברכבים שביצעו עבירה. ח"כ כרמל שאמה, שייכנס לנעלי יו"ר הוועדה בעוד מספר חודשים, הודיע כי "יש לבחון מעבר לסינדול הרכבים כדי לחסוך כספים שהולכים לכיסם של בעלי המגרשים. בנוסף סינדול יגביר את ההרתעה".

 

שאילתות הם לרוב כלי פרלמנטרי אנמי שמעטים עוקבים אחריו. יחד עם זאת השבוע נשאל שר התקשורת שאילתה לה השפעה על החיים של כל אחד מאיתנו. ח"כ מסעוד גנאים הלין על כך ששיחות רבות המתקבלות מחברות ומוסדות מופיעות תחת מספר חסוי, דבר המרתיע אנשים רבים. שר התקשורת הודיע כי הוא לא חשב על הנושא שאכן חשוב, ובכוונתו להנחות את עובדי משרדו למצוא דרך לפיה יופיע מספר או תו של חברה מסוימת כאשר מתקבל ממנה טלפון ומספרו חסום לצפייה.

 

ח"כ גדעון עזרא (קדימה) לעומת זאת טען כי המשרד להגנת הסביבה לא עושה די למנוע השלכת בדלי סיגריות. לדבריו, הבדלים מהווים יותר מ-50% מהלכלוך ביבשה והלכלוך הנפוץ ביותר בים, ובדל סיגריה אחד מזהם כשמונה ליטר מים ומתכלה במשך כ-20 שנה. השר להגנת הסביבה הודיע בתגובה כי יורה לראשי הערים להפעיל פקחים שייתנו דו"חות למקומות שלא מציבים מאפרות בכניסה. ח"כ עזרא הוסיף כי הוא מבחין בבדלים הזרוקים גם על רצפת הכנסת.

 

פתרונות לראש ממשלה לאה

 

ועדת הכספים גם דנה ברכישת 'איר פורס 1' ישראלי. חברי הוועדה הלכו שבי אחר חישוביו של ח"כ אבי דיכטר לפיו מטוס ממלכתי יחסוך למשק מיליונים ובאותו הזמן יפשט את סדר יומו העסוק של ראש הממשלה שכיום נאלץ להתפלל שלא תשב לידו דודה פטפטנית בטיסה מסחרית. ח"כ אלכס מילר היה היחידי שהצהיר כי קניית המטוס אכן תחזק את הגאווה לאומית אך אחריתו מי ישורנה. לדעתו הרכישה דווקא לא תשתלם, "יהיו צריכים להפעיל טייסת שלמה ויש עוד הוצאות נלוות לרכישת מטוס מיוחד", אמר.

 

בין ניסיונות לפלג את קדימה, דיונים על עסקת שליט ועוד נושאים מצטברים על שולחן הממשלה, רבים הודאגו כאשר פגישת העדכון החודשית בין ראש הממשלה ליושבת ראש האופוזיציה נדחתה השבוע. הדובר הודיע כי ראש הממשלה פשוט יגע לאחר שלא ישן מספיק בעקבות הדיונים הליליים על עסקת השבויים.

 

מאוחר יותר התברר שראש הממשלה בכלל לא הלך לישון ומצא פתרון אחר לפקיחת עיניו הטרוטות - אימון בחדר הכושר המצויד היטב של הכנסת. אולי כדאי לנתניהו גם להתרענן בשבוע הבא, בדיון שערכו אולי פחות מהנושאים המהותיים שעל שולחנו, אך ללא ספק יהיה ססגוני: ועדת החינוך תדון בהיערכות ישראל לארוויזיון. ח"כ אלכס מילר מודאג שהשנה שמה של ישראל פעם נוספת לא יוצמד ל'דוז פואה'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x