שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מתקן ההתפלה בחדרה החל לפעול היום

המתקן אמור להתפיל 127 מיליון קוב מים בשנה . אורי שני: אפשר כבר להפריך את המיתוס שמים מותפלים יקרים יותר

רויטל חובל 11:5323.12.09

מנהל רשות המים, הפרופ' אורי שני, אמר היום (ד') בכנס כלכלה ירוקה כי מתקן ההתפלה בחדרה החל לפעול היום. המפעל עתיד להתפיל 127 מיליון קוב מים בשנה.

 

מתקן ההתפלה בחדרה הוקם על ידי חברת H2ID, הנמצאת בבעלות שווה של שיכון ובינוי וחברת IDE (שבבעלות שווה של כיל ודלק).

על פי ההסכם בין החברה למדינה, מתקן ההתפלה אמור להתפיל 50 מיליון קוב מים בשנה בשלב הראשון. מסוף אפריל אמור המתקן להתפיל עוד 50 מיליון קוב מים בשנה ובהמשך עוד 27 מיליון קוב.

 

שני ציין כי מחיר המים שנקבע במכרז להקמת מתקן ההתפלה בשורק, עליו דווח בשבוע שעבר, העומד על 2.01 שקלים למ"ק מים מותפלים, דומה למחיר עלות שאיבת מים מהכינרת, כך שבכך אפשר יהיה להפריך את המיתוס שמים מותפלים הם יקרים יותר.

 

כזכור, עם זכייתה של הקבוצה, התחייבה המדינה לרכוש 100 מיליון מ"ק בשנה מהמים המותפלים במתקן ההתפלה בחדרה בסכום של 2.56 שקל למ"ק מים. את 27 מיליון קוב המים תקנה המדינה במחיר של כ-2.60 שקל למ"ק מים. מתקן ההתפלה הוקם בעלות השקעה של 1.5 מיליארד שקל.

 

מנכ"ל מקורות, עידו רוזוליו, ציין כי היום גם החלה לפעול מערכת קליטת המים המותפלים ממתקן ההתפלה בחדרה. המערכת תפוקח ותנוהל על ידי אנשי מקורות מתוך חדרי בקרה משוכללים ובאמצעות מערכות ניטור איכות מים ושליטה מהמתקדמות בעולם. ניהול הזרמת המים ברחבי הארץ ייערך באופן הדומה לניהול מערכת החשמל הארצית, ויתחשב, כאמור, בביקושים מצד אחד, וביכולות התפוקה של מתקני התפלת מי הים.

 

לדברי רוזוליו, מקורות מתכוונת להשקיע כ-5 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות לבניית "המוביל הארצי" החדש .

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x