$
בארץ

כשליש מחברי הכנסת תומכים בחרם על מוצרים בריטיים

ח"כ תירוש, יוזמת העצומה, אף פנתה לחשב הכללי באוצר בבקשה להפסיק להכיר בהוצאות נסיעה של אישי ציבור ב"בריטיש איירווייס"

תומר אביטל 13:4617.12.09
כ-39 חברי כנסת חתמו על עצומה המאיימת בחרם על מוצרים בריטיים. העצומה נשלחה ליו"ר הפרלמנט הבריטי בעקבות המלצת הממשלה הבריטית לסמן מוצרים ישראלים המיוצרים מעבר לקו הירוק.

 

חתימות חברי הכנסת על העצומה חתימות חברי הכנסת על העצומה

ח"כ רונית תירוש (קדימה) יזמה את עצומה המאיימת לקרוא לציבור בישראל "לשקול מחדש" קניית מוצרים בריטיים במידה ולא תבוטל ההחלטה ע"י ממשלת בריטניה. על העצומה חתמו כבר כ-39 חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית בכנסת.

 

בעצומה נכתב, כי "אנו, חברי הכנסת החתומים מטה מביעים שאט נפש מההחלטות שהתקבלו לאחרונה בבריטניה בנוגע לסימון מוצרים ישראלים הנמכרים בה, וחמור מכך - לסמן באופן שונה מוצרים יהודיים ופלסטיניים המיוצרים באותו השטח בדיוק. אנו קוראים לבריטניה לבטל לאלתר החלטה זאת המטילה צל על שיתוף הפעולה הכלכלי בין אזרחי המדינות. בהתאם לכך אנו ממליצים לציבור הישראלי לשקול מחדש את השימוש בשרותי החברות  הפועלות ממדינות המקבלות החלטה שכזו כל עוד המלצות הממשלות שלהן בתוקף".

 

לדברי ח"כ תירוש היוזמה זכתה לברכתו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין שהגדירה כ"נכונה וחשובה".

 

בנוסף, ח"כ תירוש פנתה במכתב לחשב הכללי באוצר בבקשה להפסיק להכיר בהוצאות נסיעה של אישי ציבור בחברת "בריטיש איירוויס" הבריטית. במכתבה כותבת תירוש: "לאחרונה אנו עדים להחלטות בעייתיות מצד ממשלת בריטניה, בכל הנוגע לישראל; האווירה שיוצרת הממשלה הבריטית מאפשרת אקלים מתאים להבשלת תהליכים אנטי-ישראליים כדוגמת החרם האקדמי והתעמולה הפלסטינאית.

 

הנני מציעה כי נציגיה הרשמיים של המדינה יימנעו משימוש בקווי תעופה בריטיים כל עוד ממשלת בריטניה, על דעת עצמה, מתייחסת לישראל כאל שתי מדינות- אחת בתוך הקו הירוק ואחת מחוצה לו".

 

ח"כ תירוש הוסיפה, כי "לפעמים נוצרים מצבים בהם פשוט אסור לשתוק. במעשיה ובהמלצותיה התמוהות בנושאים צרכניים, הממשלה הבריטית יוצרת אקלים המביא להבשלת תהליכים של חרם אקדמי מצד אחד ולהגשת תביעות מצד גורמים פלסטינאים מצד שני ההופכים את מנהיגינו ל'פושעים נמלטים'. אני קוראת לציבור לא להתעלם מהאווירה העויינת המתמשכת מכיוון בריטניה, ובהחלט לא נורא אם בזכות התגייסות ציבורית שכזו נזכה לעודד רכישת מוצרים כחול לבן – ואז יצא הפסדנו בשכרנו".

 

בתוך כך ל"כלכליסט" נודע כי גם בחו"ל נעשים מאמצים להילחם בתופעת ההחרמה שנעשתה שכיחה מסביב לעולם בשנה האחרונה. עמותה קנדית בשם ביי-קוט ישראל,(משחק מילים על המילה 'חרם' באנגלית והפיכתה ל'רכישה'), מנסה להיאבק בהחרמת מוצרים ישראליים בקנדה. העמותה מקדמת רק מוצרים שיובאו מישראל, מיידעת על מקומות בהם נעשה חרם צרכנים ומציעה כלים לביטולו.

 

לדבריהם כאשר היה ניסיון לפני מספר חודשים להחרים יין ישראלי בחנות בטורונטו, העמותה הצליחה לשלוח מאות אנשים שכילו את הסחורה - 500 ארגזי בקבוקי יין ישראלים - ולדחוק את רגלי המפגינים החוצה מהחנות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x