$
בארץ

יריית הפתיחה במלחמה באלכוהול - כבר בתחילת השבוע הקרוב

משרדי הממשלה סיימו לגבש תוכנית לצמצום "צריכה לא אחראית של אלכוהול" בעלות של כ-23 מיליארד שקל לשנתיים הקרובות, ובשבוע הבא צפוייה הממשלה לאשר את התוכנית

תומר אביטל 13:0917.12.09

ביום ראשון הקרוב תובא לאישור הממשלה התוכנית השאפתנית לצמצום צריכת האלכוהול בקרב צעירים. מדובר בהכרזת מלחמה של ממש שתיושם בזירות החקיקה, ההסברה, האכיפה והמחקר. התקציב שיוקצה למלחמה זו ב-2010: כ-8 מיליארד שקל, וב-2011 כ-15 מיליארד שקל.

 

בין השאר נקבע כי ועדת היגוי

לאומית תגבש בחודש הקרוב רשימה של שש ערים ב'סיכון גבוה' בהן ייושם מודל עירוני של תוכנית 'עיר ללא אלימות'. בערים אלו יופעלו נקודות איתור וטיפול שיאוישו על ידי עובד סוציאלי ופסיכיאטר.

 

בנוסף יופעלו צוותים לאיתור מוקדי בילוי בהם צעירים צורכים אלכוהול, וינתן להם מענה שיקומי, וייושם מודל לטיפול ממוקד במתחמי בילוי בתל אביב, חיפה ובאר שבע. נקודות איתור וטיפול יתוקצבו ב-600 מיליון שקל ב-2010 וב-2.5 מיליארד שקל ב-2011.

 

הממשלה גם תיזום קמפיין הסברה לאומי במספר שפות, ותפיק עלוני מידע בהם תפרט על ההשלכות של צריכת האלכוהול והסכנות הגלומות בה. כן תוגבר האכיפה הכלל ארצית נגד עבירות של מכירת אלכוהול לקטינים ויבוצע שיתוף פעולה רחב היקף עם רשויות מקומיות. להסברה יוקצו כ-6 מיליארד שקל בשנתיים הקרובות.

 

יתרה מזאת, המשרד לביטחון פנים מגבש בימים אלו מודל של סיירות הורים- לפיהם "ימצא מבוגר-אחראי בסיטואציות בעלות פוטנציאל נפיץ". הסיירות יתוקצבו בשנת 2010 בכ-300 מיליון שקל וב-2011 בכ-600 מיליון שקל.

 

חוק המאבק בתופעת השכרות

 

הממשלה תאשר ביום ראשון גם את טיוטת חוק 'המאבק בתופעת השכרות'. החוק מסמיך שוטר שמבחין באדם המחזיק משקה משכר במקום ציבורי להפקיע אותו ולהשליך את המשקה לפח. זאת במידה והשוטר חושש כי שתייתו עלולה להביא להפרת הסדר. כמו כן - בדומה לתוויות המודפסות על חפיסות הסיגריות- תוצמד לכל משקה אלכוהולי אזהרה בגין נזקיו הפוטנציאליים. 

 

החוק מחמיר עם רוכשים משקאות עבור קטינים. כאשר במידה והרוכש אינו קונה את האלכוהול בהסכמת ההורה של הקטין ובנוכחותו, יהיה דינו מאסר של כשישה חודשים.

 

בחודשיים הקרובים תבחן הממשלה הצעות חוק נוספות שעניינן הגבלות על צריכת האלכוהול. בין השאר הועלו הצעות לאיסור פרסום ושיווק משקאות משכרים בכלי התקשורת ובשלטי חוצות והעלאת הגיל לרכישת משקאות משכרים ל-21.

 

בממשלה מקווים שהתוכנית תוביל לצמצום כמות מקרי האלימות ולהקטנת רמת התחלואה והתמותה בישראל כתוצאה מצריכת אלכוהול.

 

נציין כי בשבוע שעבר אישרה בטרומית מליאת הכנסת את הצעת החוק האוסרת על בעלי עסקים, מלבד מקומות בילוי, למכור משקאות משכרים במהלך הלילה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x