$
בארץ

הפטנט של חברי הכנסת - שלושה עוזרים פרלמנטריים במחיר של שניים

לפחות כ-11 חברי כנסת משתמשים בתיקון המאפשר להם להעסיק עוזר נוסף תמורת פיצול משרת שני העוזרים הקיימים. התוצאה: שלושה עובדים על שכר ברוטו של 15 אלף שקל

תומר אביטל 12:4916.12.09

"בהתחלה חשבתי שמדובר בעבודה חלומית בה אתחכך עם כל האנשים החשובים ואעבוד במקום הכי משפיע במדינה. היום אני עובדת יום ולילה ומרוויחה כ-4,000 שקל, אבל אני לא מסוגלת להתעמת עם הבוס שלי בעניין כיוון שאפוטר ועשרות אחרים יקפצו על התפקיד שלי". לא, דברים אלה לא נאמרו על ידי עובד באחד ממפעלים הקורסים בצפון, אלא על ידי עוזרת פרלמנטרית בכנסת ישראל.

 

שיחת היום בקפיטריה של הכנסת הוא ה'פטנט' שגילו חברי הכנסת,  להעסקת עוזר פרלמנטרי שלישי. ב-2005 התקבלה תקנה מאפשרת לפצל את עוגת התקציב המיועד להעסקת שני עוזרים פרלמנטריים ולאייש את הלשכה בשלושה עוזרים החולקים שתי משכורות. בכנסת הנוכחית היא הפכה לפופולרית במיוחד והובילה למצב, בו שלושה עוזרים חולקים שכר של 15 אלף שקל. ח"כים רבים בוחרים במבנה בו שני עוזרים עובדים 75% משרה ועוזר נוסף שעובד כ-50% משרה.

 

אחת העוזרות אמרה ל"כלכליסט": "חברת הכנסת הסבירה לי שלמרות שארוויח שכר של 80% משרה אצטרך לעבוד יותר ממאה אחוז משרה. לא היתה לי ברירה. זאת היתה הדרך היחידה להכניס את הרגל בדלת ולהתחיל לעבוד בכנסת". עוזר אחר דווקא מנסה להבין את המעסיק: "אבל צריך גם לנסות להבין אותם" הוא אומר, "חברי הכנסת מקבלים מדי יום כשמונים מיילים, והם צריכים לטפל בהצעות חוק, שאילתות, לשלוט בחומר של דיונים ועוד. זו בדיחה לצפות ששני עוזרים יוכלו לטפל בכל זה".

  

לפחות כ-11 חברי כנסת במושב הנוכחי משתמשים בתיקון המאפשר להם להעסיק עוזר נוסף תמורת פיצול משרת שני העוזרים הקיימים. המגוון רחב ואינו פוסח על אף מפלגה החל מרונית תירוש מקדימה, מירי רגב בליכוד ועד ניצן הורוביץ במרץ.

  

יו"ר ועדת הכנסת: "אור ירוק מהכנסת לניצול עובדים"

 

הכל מתחיל בדיון ב-2005 בו ועדת הכנסת, בראשות היו"ר דאז רוני בר-און, דנה דווקא בשיפור תנאי העוזרים של חברי הכנסת. בסוף הדיון הציע ח"כ ניסים דהן להוסיף תקנה המאפשרת פיצול עוזרים. הוועדה קיבלה החלטה על חודו של קול, ברוב של שישה ח"כים לעומת חמישה, וזאת על אף שהתיקון מנוגד להמלצות הועדה הציבורית גרונאו, שמונתה על ידי הכנסת לצורך קביעת תנאי חברי הכנסת ועוזריהם. 

ח"כ יריב לוין. מגנה את התופעה ח"כ יריב לוין. מגנה את התופעה צילום:עמית מגל

 

יו"ר ועדת הכנסת הנוכחי ח"כ יריב לוין מגנה את התופעה. "תנאי העסקתם של העוזרים מינימאלים מאוד. אופי העבודה מחייב שעות רבות", הוא אומר, "פיצול משרות לא ישים, השכר מביש ונוצר מצב שדווקא מהכנסת נראה אור ירוק לניצול עובדים".

 

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) הוקיעה את התופעה גם כן ואמרה: "אני לא חושבת שעבודה בתור עוזר פרלמנטרי צריכה להיות שעבוד. שתי העוזרות שלי עובדות 24 שעות 6 ימים בשבוע. זה לא הוגן להגיד לאותו עוזר לעשות זאת בחצי משרה. צריכה להיות נאמנות בין חבר הכנסת לעוזר ונאמנות צריכה להיות משתלמת". 

 

מיכל בירן, עוזרת של ח"כ שלי יחימוביץ' וחברת הוועד של העוזרים הפרלמנטריים פועלת לקידום החלטה שתתקן את המצב. "מדובר בתופעה חמורה שנמצאת במגמת התרחבות מתמדת. עוזרים שמתרוצצים לצדי במסדרונות הכנסת ועובדים קשה בדיוק כמוני מקבלים כ-2,000 שקל פחות במשכורתם. אין סיכוי שעוזר שנאלץ לנהל את הלו"ז של הח"כ או את סדר היום הפוליטי יעבוד באמת 50% משרה".

  

אחת העוזרות ה'מפוצלות' מתלוננת כי "אנחנו מרגישים זניחים כמו עוד תקציב שמקבל הח"כ, למשל לפלאפון. מעבר לזה, אלו שעובדים בחצי משרה לא באמת יכולים לקחת עבודה נוספת - למשל בחברת תקשורת - כי זה יחשב לניגוד עניינים. אבל לרבים מאיתנו יש תסמונת שטוקהולם. אנחנו מזדהים עם הנטל הגדול של הח"כ ומסכימים לניצול". "נאמנות צריכה להיות משתלמת"

  

ח"כ הורוביץ, שבשלכתו עובדים כשלושה עוזרים, דווקא מרוצה מהסידור. "זה מאפשר חלוקה יותר טובה של עבודה בין העובדים" אומר הורוביץ, "הייתי שמח אם היו לי שלושה עובדים במשרה מלאה אבל בגלל שיש רק שניים נאלצנו לפצל. ח"כים מהאופוזיציה נמצאים תחת עומס גדול במיוחד וחייבים למצוא דרכים להתמודד עם זה".

 

גם ח"כ מירי רגב מאמינה שהפיצול דווקא מיטיב עם העוזרים. "הסידור נוח גם לעוזרים וגם לח"כים ואפשרי מבחינה חוקית. הוא מאפשר לסטודנטים לעבוד יום-יומיים בשבוע וזה עוזר לכנסת להראות גמישות כלפי עובדיה".

  

ח"כ לוין, שהוועדה בראשותו מוסמכת לשנות את התקנה, אומר כי "פניתי לפרופסור גרונאו בכדי שהוועדה בראשותו תבדוק את הנושא. לאחר שיגיש את מסקנותיו אקיים ועדה משותפת עם ועדת האתיקה בכדי לראות מה אפשר לעשות".

 

העוזרים בינתיים רקמו תוכנית לשינוי המצב מבלי לגרום לפיטורים מידיים והם מתכוונים להציע אותה בחודשים הקרובים. לפי התוכנית כשהעוזר השלישי יעזוב בעקבות תחלופה טבעית, לא יכנס עוזר חדש במקומו. למרבה האירוניה, מציינים העוזרים, ההצעה תאלץ את חברי הכנסת להיות נחמדים במיוחד לעוזר השלישי כי במידה ויעזבו הם יוותרו עם שניים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x