$
בארץ

ההוצאה לאור של משרד הביטחון נסגרת

ארבע שנים מהחלטת הממשלה, ולמרות ארגון מחדש שכלל פרישה של 12 מתוך 18 עובדים, בימים הקרובים יתפרסם מכרז להעברת הזכויות למו"ל חיצוני

צמרת פרנט 07:1314.12.09

ארבע שנים לאחר החלטת הממשלה, ו־50 שנה אחרי שהחלה את פעילותה, תיסגר סופית ההוצאה לאור של משרד הביטחון. כך עולה מהודעת המדינה לבג"ץ בשם משרד הביטחון ביום חמישי.

 

מהודעת המדינה עולה עוד כי בוצע ארגון מחדש בהוצאה לאור, שבמסגרתו פרשו 12 מתוך 18 עובדיה, יחידת הייצור

שולבה במינהל הרכש של משרד הביטחון, ויחידת השיווק הוכפפה למשנה למנכ"ל המשרד. בהוצאה נותרו שני עובדים לטיפול במלאי ובהתחייבויות חוזיות קודמות.

 

הודעת המדינה נעשתה בתשובה לעתירה שהגישה באוגוסט 2008 הוצאת קורן ירושלים, המיוצגת על ידי עו"ד מאיר הלר ממשרד א. לנדוי, נגד משרד הביטחון. בעתירה טענה קורן כי ההוצאה לאור לא רק שלא נסגרה בהתאם להחלטת הממשלה ולדו"ח מבקר המדינה שפורסמו ב־2005, אלא ניסתה לכסות את גירעונותיה העצומים - 18.5 מיליון שקל במצטבר ו־1.5 מיליון שקל מדי שנה - בכך שהביאה לביטול המכרזים השנתיים של רכישת ספרי תנ"ך לחיילי צה"ל וייצרה את הספרים בעצמה.

 

בהחלטת מבקר המדינה נכתב כי נוכח מצבה הכלכלי החלה ההוצאה להגדיל את נתח הפקת הספרים עבור גורמים שאינם קשורים למשרד הביטחון. ההתקשרויות החיצוניות של ההוצאה, נכתב, מניבות לה רווחים של 3.5 מיליון שקל בשנה. עם זאת, בדו"ח התקציב של ההוצאה ל־2008 דיווחה ההוצאה ששילמה סכום כולל של כ־5.7 מיליון שקל עבור שכר והוצאות נלוות ל־18 עובדי ההוצאה. חלוקת השכר הנדיבה התאפשרה בעיקר מעצם היותה של ההוצאה משק סגור בתוך משרד הביטחון.

 

פעילות ההוצאה, המחזיקה בזכויות של 2,400 כותרים, תועבר לבימים הקרובים למכרז למו"ל חיצוני, שיבצע לפי שיקול דעתו הבלעדי ובמימון מלא את הטיפול במלאי ובהוצאות החוזרות.

 

עוד דווח כי המו"ל החיצוני יפעל להוצאה של ספרים חדשים של האוניברסיטה המשודרת וכ־12 ספרים ביטחונים או צבאיים בסיוע הוצאת מערכות של צה"ל.

 

ההוצאה מחזיקה במשותף עם הוצאת הספרים יסוד עולם בספריית היודאיקה המאוירת הגדולה בעולם, שנמכרה עד עתה ביותר מ־20 מיליון שקל. עתיד הספרייה תלוי כעת בהליך משפטי שמתנהל בין ההוצאה לבין יסוד עולם, שתובעת את ההוצאה בסכום של כ־7 מיליון שקל בטענה להפרת חוזה.

 

דובר משרד הביטחון שלמה דרור אישר ל"כלכליסט" כי מתקיימת עבודת מטה שמטפלת בהוצאת מכרז למו"ל חיצוני כבר בימים הקרובים: "כשהבנו שההוצאה פועלת כמשק סגור וממשיכה לפעול כך, עשינו בדק בית והחלטנו להוציא את רוב ההוצאה למיקור־חוץ. עדיין לא הוחלט מהן הזכויות שיישמרו במשרד הביטחון, אבל אין לנו כל כוונה להשאיר בידינו הוצאת ספרים שאינם רלוונטים כמו ספרי בישול, שירה, טיולים וספרי יהדות. ההוצאה החיצונית לא תהיה חייבת להוציא כותרים שאינם משתלמים לה כלכלית ואלו יוחזרו למחברים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x