$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": התמ"ת יבדוק אם HOT הפרה חוקי עבודה

לפי החשד, מנהלים בחברה איימו בפיטורים על עובדים שהתארגנו, וגם לא נתנו התראה על ניוד עובדים בין מוקדי החברה או על שינוי בתפקידם. HOT: "האמירה על איומים היא שטות גמורה". מאבטחים של HOT מנעו כניסת נציגי הע"ל למתחם החברה

מיקי פלד 11:2208.12.09

היחידה לאכיפת חוקי העבודה במשרד התמ"ת תבדוק חשד לעבירה על חוקי העבודה נגד חברת הכבלים HOT, כך נודע ל"כלכליסט". לפי החשד, מנהלים בחברה איימו בפיטורים על עובדים שהתארגנו ולא נתנו התראה על ניוד עובדים בין מוקדי החברה ועל שינוי בתפקידם.

 

החוק עצמו מגדיר פיטורי עובדים על רקע התארגנות כעבירה פלילית, אולם במשרד התמ"ת בודקים גם מקרים גבוליים שבהם ישנם חשדות כי מנהלים בחברה איימו על עובדים שלא להגיע לכנס של הע"ל שהתקיים בשבת.

 

לטענת העובדים, מאז סוף השבוע הם מקבלים הודעות לטלפונים הסלולריים שלהם ממנהליהם שאוסרים עליהם להשתתף בהתארגנות. כמה עובדים אף אמרו שנרמז להם שמשרתם תימצא בסכנה אם יצטרפו או אם לא יבטלו את חברותם בהע"ל. עם זאת, מדובר בעבירה שקשה מאוד להוכיח, בין השאר משום שהיותה עבירה פלילית גורמת לכך שנטל הראיה על משרד התמ"ת הוא גדול מאוד.

 

כמו כן, משרד התמ"ת בודק עבירות על חוק הודעה לעובד, הקובע כי המעסיק חייב להודיע לעובד על שינוי במקום העבודה, בתפקיד או בתנאי עבודה אחרים במועד סביר לפני כניסתו לתוקף של השינוי. כמו כן, נקבע כי יש להסדיר את השינוי בנספח מיוחד לחוזה העבודה עד 30 יום ממועד השינוי. לטענת עובדים ב־HOT, ההנהלה היתה מוסרת להם על שינויים בתנאי העבודה, כגון מקום העבודה, ללא התראה ובטלפון הסלולרי.

 

עובדי חברת הכבלים החלו להצטרף להע"ל בעקבות דרישתם להשוואת תנאי העבודה בין עובדים בתפקידים דומים. HOT היא מיזוג של שלוש חברות הכבלים ערוצי זהב, תבל ומתב, שהתאחדו לפני שלוש שנים.

 

לטענת העובדים, ישנו הבדל גדול בין תנאי העסקתם של עובדים שהגיעו משלוש החברות, גם באופן צבירת ימי מחלה, הפרשות לחיסכון פנסיוני וקרנות השתלמות ועוד.

 

סמנכ"לית לאגף איגוד מקצועי בהע"ל, בטי מצר־לוי, אמרה ל"כלכליסט": "אני מרגישה שיש נתק מוחלט בין ההנהלה בשטח להנהלה הבכירה, כאשר הראשונה עושה ככל העולה על רוחה. שכבת הביניים הניהולית אינה מבינה את המשמעות של זכויות עובדים. אני לא שוללת שההנהלה הבכירה פשוט אינה יודעת מה קורה בשטח".

 

מ־HOT נמסר: "החברה אינה מנהלת את יחסי העבודה שלה בתקשורת. כל אמירה על איומים כלפי עובדים היא שטות גמורה".

 

בימים הקרובים תוגבר יציאת נציגי הע"ל למוקדי החברה בבאר שבע, בפתח תקווה, ביקום, בנשר ועוד, כדי לארגן לפחות שליש מעובדי החברה, המונים כ־5,000 איש, השיעור המינימלי הדרוש כדי שהע"ל יכיר בארגון היציג של העובדים.

 

עד עתה הצטרפו להתארגנות 700 עובדים. היום תקיים ועדת העבודה של הכנסת דיון מיוחד בנוגע להתארגנות העובדים בחברת הכבלים. בדיון ישתתפו נציגי העובדים, הע"ל ו־HOT עם אנשי משרד התמ"ת.

 

אתמול מנעו מאבטחים של חברת הכבלים מנציגי הע"ל להיכנס למתחם החברה בבאר שבע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x