$
בארץ

עכשיו זה סופי: אושרה הצעת החוק להקמת מאגר ביומטרי

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ מאיר שטרית הקובעת כי יוקם מאגר וולנטרי שיכיל את הנתונים הביומטריים של כלל אזרחי ישראל לצורך אימות הזיהוי שלהם ובכדי למנוע זיוף זהות

תומר אביטל 21:1307.12.09

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להקמת מאגר ביומטרי. הצעת החוק עברה לאחר שהושגה פשרה להקמת מאגר ביומטרי וולנטרי למשך כשנתיים.

 

הצעת החוק של ח"כ מאיר שטרית (קדימה) קובעת כי יוקם מאגר וולנטרי שיכיל את הנתונים הביומטריים של כלל אזרחי ישראל לצורך

אימות הזיהוי שלהם ובכדי למנוע זיוף זהות. לאחר שלא נמצא רוב להצעת החוק לפני כשלושה שבועות, נועד צוות שרים מיוחד במשרד ראש הממשלה בראשותו של השר מיכאל איתן. במסגרת זו הוחלט לקבל את עמדת משרד הפנים ועמדתו של ח"כ שטרית, יוזם החוק, שיוקם פיילוט וכן המתנדבים אליו יזכו לתעודות זהות חכמות.

 

עוד קובעת הפשרה שאפשרה את מעבר החוק כי בעוד שנתיים יוחלט אם להנפיק תעודת זהות חכמות ביומטריות עם או בלי מאגר. בתום השנתיים יתייעץ שר הפנים עם שר המשפטים בהצלחת הפיילוט. במידה וירצו להקים מאגר קבוע ההחלטה תוגש לאישור ועדה משותפת של ועדות החוקה, הפנים והמדע ותוגש לאישור מליאת הכנסת. נוסח החוק הסופי שהוחלט עליו היום קובע כי אזרחים שירצו להנפיק תעודה ביומטרית - העלולה להידרש בעתיד בכדי להיכנס למדינות מסוימות - יאלצו להירשם במאגר. כמו כן, אושר התיקון לפיו במידה ולאחר כשנתיים הכנסת לא תאשר בחוק את המשך קיום המאגר, ולא ינתן צו מיוחד, המאגר יימחק לאחר כ- 4 שנים.

 

מוקדם יותר קרא השר איתן במליאה כי "המאגר הביומטרי מהווה סיכון בטחוני למדינת ישראל". כן אמר שהפשרה פסולה אבל היא נותנת תקווה שהמאגר יבוטל, והוא יצביע בעדה מכיוון שהוא חבר בממשלה".

 

ח"כ שטרית ציטט במליאה מתוך הצעת החוק כי ראש הממשלה ימנה ממונה על יישומים ביומטריים שימליץ על מדיניות כוללת בתחום היישומים הביומטריים ויהיה מעין אחראי-על בנושא המאגר. כן תקום ועדת שרים ליישומים ביומטריים, ובנוסף ימונה אחראי על הפרטיות באישור שר המשפטים, שיפקח על הפרטיות של אלו שנתוניהם כלולים במאגר.

 

המצדדים בביטול המאגר טענו בוועדת המדע שנאספה לדון בחוק לפני כשבועיים כי מי שלא יכניס את פרטיו למאגר לא יהנה מהטבות מסוימות כגון שירותי הממשלה המקוונים העתידיים לעלות לאוויר האינטרנט בשנים הקרובות. יחד עם זאת השר הממונה על שיפור השירותים לציבור ועל פרויקט "ממשל זמין" מיכאל איתן אמר "קיבלתי הסכמה בעל פה שמי שלא ירצה את התעודה הביומטרית יקבל תעודה שוות ערך, שאיתה הוא יוכל לעשות שימוש בשירותי ממשל זמין".

 

ח"כ שטרית ניסה לבטל את החששות כי הקמת המאגר תפגע בפרטיות ואמר כי "המאגר לא יהיה מחובר לאינטרנט ולאף אדם לא תהיה גישה אליו, אף לא לשוטרים. המאגר יפתח רק בצו מיוחד של בית המשפט".

 

בתוך כך ממטה המאבק נגד הקמת המאגר הביומטרי נמסר שכשבעת אלפים אזרחים חתמו על הצהרה כי לא יעברו לתעודות זהות חכמות אם פרטיהם האישיים יישמרו במאגר ביומטרי. מטה המאבק אף שלח מכתב לחברי הכנסת ובו נכתב: "ח"כ נכבד - אתה יודע בדיוק איפה תמצא את טביעת האצבע שלך בעוד שנתיים, ואתה מכיר את פקידי משרד הפנים: אותם פקידים שלא מסוגלים לחקור מי מדליף שנה אחרי שנה את מרשם האוכלוסין לרשת".

 

ח"כ דב חנין (חדש) הזהיר בתגובה: "הצעת החוק כפי שהתקבלה אינה מהווה הבשורה לה ייחלנו. למרות הצהרותיה של הממשלה כי לא תכפה על אזרחי ישראל להצטרף למאגר, למעשה מי שלא יעשה כן עלול להיענש – הוא לא יוכל לצאת את גבולות המדינה, שכן לא יונפק לו דרכון ברמה הנדרשת במדינות המפותחות, הוא לא יוכל להשתמש בשירותי ממשל זמין ככל אזרח, ולמעשה יאבד זכויות רבות שיישמרו אך ורק למי שיסכים לוותר על פרטיותו ולהצטרף למאגר".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x