$
בארץ

יש כסף - יש ידידים: טדי שגיא יקבל אות הוקרה מאגודת ידידי אונ' חיפה

הוא לא משלם מס בישראל, מרבית עסקיו נמצאים בחו"ל, יש לו עבר פלילי ואת הונו עשה מעסקי הימורים ברשת. אז איך זכה שגיא באות הוקרה מאגודת ידידי אוניברסיטת חיפה על "חלוציות" ו"תרומתו לתדמית מדינת ישראל". האוניברסיטה: "למשפחת שגיא יש תעוזה בעולם העסקי. כשכולם נמצאים על הרצפה, הם ממריאים"

רון גרנות 08:2317.11.09

בתחילת השבוע נחתה הודעה מפתיעה בתיבות הכתבים הכלכליים. על הפרק: אוניברסיטת חיפה מודיעה כי אגודת ידידי האוניברסיטה תעניק אות הוקרה מיוחד לעמי וטדי שגיא. ועל מה הכבוד וההדר? באוניברסיטה אומרים כי "האות מוענק להם על היותם חלוצים בתחום פיתוח מיזמי אינטרנט, נדל"ן ותיירות, ועל תרומתם לחיזוק תדמיתה ויוקרתה של מדינת ישראל".

 

קצת מפתיע שבאוניברסיטת חיפה סבורים כי טדי שגיא, שמרבית פעילותו אינה בישראל ולכן הוא אינו מחזק את המשק הישראלי, זכאי לאות כבוד ממוסד ציבורי. זאת ועוד, שגיא ריצה בעבר עונש מאסר על הרצת מניות, ומאז עשה את מרבית הונו מהקמת אימפריית הימורים באינטרנט.

 

באוניברסיטת חיפה דווקא מודעים לעבר של שגיא ולעיסוקיו הנוכחיים, ובכל זאת סבורים שהוא זכאי לאות הכבוד. סגן נשיא האוניברסיטה, עמוס גבר, שנמנה על הצוות שבחר להעניק את האות לשגיא ולאביו, אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "אני יודע ששגיא ישב בעבר בכלא אך אני לא סבור שאדם צריך להיענש עד סוף חייו".

 

טדי ובר. ידידות מופלאה? טדי ובר. ידידות מופלאה?

על חלוציותו של שגיא כביכול בתחומים האמורים אמר גבר כי "אמרנו לעצמנו שלבני משפחת שגיא יש את התעוזה בעולם העסקי, יש להם תעוזה מעוררת השתאות. כשכולם נמצאים ברצפה הם ממריאים, בגלל שהיתה להם יזמות עסקית בתחום האינטרנט". עוד הוסיף גבר כי תחום חקר האינטרנט הוא תחום מוביל באוניברסיטת חיפה, ועל כן יש היגיון בהענקת האות למשפחת שגיא, שעיקר עסקיה מצויים בתחום האינטרנט.

 

הבכירים שהוזמנו לא עודכנו

 

מההודעה לעיתונות מתברר כי שורה של בכירי המשק יכבדו את שגיא בנוכחותם באירוע, בהם שר האוצר יובל שטייניץ, מנכ"ל פרטנרדוד אבנר, יו"ר דירקטוריון קבוצת שטראוסעופרה שטראוס, יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, יו"ר בנק אגוד זאב אבלס, ועוד.

 

מבדיקת "כלכליסט" מתברר שרבים מבכירי המשק כלל לא ידעו שמדובר בהענקת האות לעמי וטדי שגיא וכי נשלחה להם הזמנה אחרת, לחנוך את פורום בכירי המשק של האוניברסיטה, לכאורה עוד אירוע שגרתי מני רבים שבכירי המשק מוזמנים אליו.

 

חלק מהבכירים אמרו ל"כלכליסט" כי לו ידעו מראש באיזה אירוע מדובר כלל לא היו מאשרים את בואם. "זה מאוד מוזר, על מה בדיוק מעניקים לטדי שגיא אות בכיר המשק?", תהה אחד הבכירים המופיעים ברשימה. שטייניץ, אבנר וברוש אישרו שהם אכן אמורים להגיע לאירוע אבל הוסיפו כי לא ידעו על ההחלטה להעניק את האות למשפחת שגיא.

 

נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין הופתע לשמוע על הענקת האות לשגיא: "זו הפעם הראשונה שאני שומע את זה. בטוח שבהזמנה זה לא צוין". עוד הוסיף לין כי הפניות שקיבלו בכירי המשק היו במטרה לקבל חסויות כספיות לאוניברסיטה, ובעיקר כדי למנף את פורום האגודה.

 

יו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה, יוסי בכר, המיועד להיכנס לתפקיד יו"ר בנק דיסקונט בחודש ינואר הקרוב, אמר ל"כלכליסט" כי הוא אינו מעורב בנושא וכי אין לו מה לומר בנושא.

 

בראש רשימת המיליארדרים

 

טדי שגיא, העומד מאחורי הנפקת חברת פלייטק, נמנה על רשימת המיליארדרים הישראלים. טדי שגיא מכר ב־2006 כ־35% ממניות החברה, שפיתחה תוכנה להימורים באינטרנט, תמורת 290 מיליון דולר. זאת לאחר שהנפיק אותה בבורסת לונדון לפי שווי של 960 מיליון דולר. עסקי האינטרנט הם עיקר הפעילות של שגיא, בין אם באמצעות פלייטק או דרך חברת הסליקה הפרטית Safe Charge, גם היא מהגדולות בענף.

 

שגיא פעיל גם בתחום הנדל"ן בגרמניה, שם הוא מחזיק כ־20 בתי מלון בערים מרכזיות. מקורב לטדי שגיא אמר ל"כלכליסט" באוגוסט כי הונו האישי מוערך כיום בכ־2־3 מיליארד דולר. בשבוע שעבר פורסם כי שגיא רכש בית בלונדון תמורת 43 מיליון דולר. עיקר עסקיו של שגיא מתרכזים בלונדון.

 

טדי שגיא ואביו עמי טדי שגיא ואביו עמי

בתקופה האחרונה, לאחר שנים בהן שמרה המשפחה על פרופיל נמוך, ניסו עמי שגיא ורעייתו ליזיקה להעלות את מדד הפופולריות שלהם בקהילייה העסקית המקומית. בחודש יולי נתנו חסות בשווי 200 אלף דולר לפתיחת משחקי המכביה. בשבוע שעבר כיכבו לצידו של מנכ"ל מוזיאון תל אביב פרופ' מרדכי עומר, בערב גאלה של חבר הנאמנים של המוזיאון, לו נתנו חסות מרכזית.

 

"יחסים קרובים עם נשיא האוניברסיטה"

 

בשיחות עם "כלכליסט" הביעו אתמול גם בכירים בסגל האקדמי של אוניברסיטת חיפה תדהמה ותהייה על הבחירה בבני משפחת שגיא לקבלת האות.

 

יצויין כי לנשיא האוניברסיטה, אהרון בן זאב ולסגנו עמוס גבר, היכרות אישית עם עמי שגיא. בעניין זה אמר כבר אתמול ל"כלכליסט" כי: "משפחת שגיא נמצאת ביחסים קרובים עם בן זאב. הקשר נוצר כבר לפני כמה חודשים בלונדון והתחיל בארץ. משפחת שגיא לא תרמה שקל אחד לאוניברסיטה, כך שאין כאן שום שיקול להעניק להם את האות. כמובן שאם הם יתרמו לא נתנגד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x