$
בארץ

בלעדי: עובדי תעש לא קיבלו את משכורות חודש אוקטובר

בחודשים האחרונים הנשים משרד האוצר את החברה באמצעות העברות של למעלה מ-100 מיליון שקל. גורמים באוצר ל"כלכליסט": "לא נמשיך להזרים כסף לחברה". העובדים מאיימים להכריז על סכסוך עבודה

מיקי פלד ונעמה סיקולר 11:0510.11.09

עובדי התעשייה הצבאית לא קיבלו את משכורת חודש אוקטובר, כך נודע ל"כלכליסט". בחודשים האחרונים הנשימו משרד הביטחון ומשרד האוצר את תעש מדי חודש כדי לאפשר לה לשלם את המשכורות לעובדיה. התשלומים הועברו על חשבון הזמנות עתידיות של החברה שיסופקו למשרד הביטחון בשנים הבאות, החברה

מצויה בדין ודברים עם שני המשרדים בנוגע להזרמת מזומן נוספת שתסייע להם לשלם את משכורת החודש הקרוב.

  

גורמים באוצר אמרו הבוקר כי המצב של הנשמה מלאכותית לחברה לא יכול להימשך וכי אין בכוונתם להמשיך ולהזרים כסף לחברה. ברקע ככל הנראה מבוי סתום עם עובדי החברה במגעים על הפרטתה, בעיקר בנושא רשת הביטחון אותה דורשים העובדים. עובדי תעש מצידם מאיימים להכריז על סכסוך עבודה. 

  

הכסף בקופתה של תעש נגמר כבר לפני כחצי שנה, והכנסות החברה ממכירות לא הצליחו לכסות על הגירעון, התחייבויות אקטואריות של כ-100 מיליון שקל גברו חיסלו את המזומנים והחברה הגיעה למצב שחזר על עצמו מספר פעמים בשנים האחרונות של חוסר יכולת לשלם משכורות לעובדים.

  

במשרד האוצר, משרד ראש הממשלה ובחברה הוחלט להאיץ את הפרטה של החברה והצדדים נכנסו למשא ומתן אינטנסיבי על פי מתווה של הנפקת מניות בשני שלבים – 49% מהחברה בשלב הראשון. במקביל, כפי שפורסם לאחרונה ב"כלכליסט" החל משא ומתן קדחתני מול עובדי החברה על תוכניות פרישה של כ-900 עובדים.

 

מתעש נמסר בתגובה: "החברה פועלת לפיתרון סוגיית העיכוב בתשלום משכורות חודש אוקטובר. העיכוב הוא תוצאה של בעיות פיננסיות מתמשכות, שמלוות את תעש למעלה מעשור ואינן קשורות לפעילות השוטפת של החברה.

 

"תעש, בהיותה חברה ממשלתית נאלצה לממן ב-4 השנים האחרונות הוצאות שאין להם קשר לפעילות השוטפת של החברה בהיקף של כמיליארד שקל, וביניהן אחזקת קווים אסטרטגים בתחמושת הכבדה על חשבון החברה בעלויות של כ-200 מליון שקל לשנה ותשלומי הפנסיה של גמלאי החברה בהיקף של 60 מליון שקל לשנה. מכירותיה של החברה גדלו בשיעור ניכר של 50% בשנים אלו".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "האחריות לתשלום השכר לעובדי תע"ש היא של הנהלת החברה. אם ההנהלה אינה מסוגלת לבצע זאת, יש לשקול פתרונות שונים, כולל פתרונות קיצוניים".

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר: "אני רואה בחומרה את אי-תשלום המשכורות לעובדי תעש. ננקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו. אני רוצה להזכיר שבעסקת החבילה עבר חוק ממשלתי הקובע כי הלנת שכר הינה עבירה פלילית. אנו מצפים מהממשלה לכבד את החוק", הוסיף עיני.

 

 ביום רביעי יקיימו העובדים אסיפה מיוחדת בה יידונו הצעדים שיינקטו אם לא ישולמו המשכורות עד אז.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x