$
בארץ

רובי ריבלין: "העברת התקציב היתה להטוט פוליטי של הממשלה"

יו"ר הכנסת מתח ביקורת חריפה על הליך העברת התקציב. "כנראה שהממשלה החליטה מראש שלאחר אישור התקציב ישנו אותו", אמר, והציע להקים ועדת תקציב

תומר אביטל 11:3403.11.09

"תהליך התקצוב יצר מצב מעורר חששות - הממשלה רוצה להעביר תקציב ולהימנע מבעיות פוליטיות, גם אם הוא ישונה לאחר מכן". כך אמר הבוקר (ג') יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, בדיון מיוחד בוועדת הכספים בנושא חוק ההסדרים והקיצוץ הרוחבי.

 

ריבלין ביקר בחריפות את התהליך בו עבר התקציב

האחרון. "כנראה שהממשלה החליטה מראש שלאחר אישור התקציב ישנו אותו. כך, אחרי שבועיים ביקשו פתאום העברות תקציביות וקיצוץ רוחבי למען הגדלת תקציב משרד הביטחון במיליארד וחצי, ועוד תוספת של חצי מיליארד למשרד הבריאות, לטובת חיסונים לשפעת חזירים". ריבלין הוסיף ואמר, כי "העניינים הללו היו ידועים מראש בזמן העברת התקציב".

 

ריבלין אף ביקר את הממשלה "לא יכול להיות שיציגו מצב לנבחרי הציבור ואחר כך יסתבר שזה תרגיל פוליטי. יש בזה משום פגיעה בבסיס היחסים בין הרשות המחוקקת למבצעת. זה להטוט פוליטי והעלאת דרגה בלתי מקובלת. זה ייפתר על ידי הקמת ועדת תקציב".

 

גפני: "חלמתי שאעשה מהפכה"

 

כשפנה ריבלין ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הוא אמר לו: "הממשלה הוליכה שולל את הכנסת או לפחות כך זה מתפרש בציבור". גפני מצידו השיב שאין צורך בהקמת ועדה מיוחדת. "הטיעון של עומס על ועדת הכספים נכון, אבל הוועדה יכולה לתפקד בלי בעיה, גם עם העברות בנקאיות".

 

ריבלין אמר עוד, כי "ננסה להקים בהתייעצות עם האוצר צוות עבודה שיבחן את הדרך בה מגיע התקציב לכנסת. בנוסף תקום ועדת תקציב ותאויש על ידי ראשי ועדות רלוונטים". גפני הוסיף לטעון כי בקרת ועדת הכספים מספקת: "חלמתי לפני שנבחרתי שאעשה מהפכה. התברר לי שבכנסת צריך לפעול באופן איטי ולקיים מהפכה סיזיפית. ועדת הכספים עובדת לאט אבל מצליחה במשמתה ויכולה להיות גם ועדת התקציב".

 

ד"ר אריק כרמון, ראש המכון הדמוקרטי, שהפיק דו"ח שלפיו ועדת הכספים מאשרת את רוב בקשות האוצר ללא דיון ממצה, ביקש להגדיר מחדש את תהליך התקצוב. "מעמד הפרלמנט חייב להיות איתן, וכיום יש סימנים לשחיקה. תהליך התקצוב מעיד על שורה של חולשות". אחד הפתרונות, לדבריו, הוא העתקת מודל אירופי לפיו כל סעיף בתקציב נידון בוועדה ספיציפית. כרמון הוסיף שבישראל משך תהליך התקצוב הוא מהקצרים בעולם. לדבריו, גם בהסתיים תהליך החקיקה לכנסת צריך להיות תפקיד פיקוח רחב יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x