$
בארץ

ברק ובן אליעזר ישלמו קנסות על היעדרות חריגה מהכנסת

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה לשלול מאהוד ברק שכר בעבור 6 ימי עבודה ומבנימין בן אליעזר שכר עבור 4 ימי עבודה עקב היעדרות לא מוצדקת מהכנסת. 116 מתוך 120 חברי הכנסת עמדו דווקא בחובת ההתייצבות שלהם

נעמה סיקולר 16:4121.10.09
שר הביטחון אהוד ברק ושר התמ"ת בנימין (פואד) בן אליעזר ישלמו קנס בגין היעדרות חריגה מהכנסת, כך הודיעה היום (ד') ועדת האתיקה של הכנסת לאחר שבחנה את היעדרותם של השניים ואת נימוקיהם להיעדרות.

 

חוק חסינות חברי הכנסת קובע כללי מקסימום להיעדרות מן הכנסת. על פי הכללים

חברי הכנסת יכולים להיעדר בעד שליש מימי הישיבות, סגני שרים – עד שתי חמישיות מימי הישיבות ושרים יכולים להיעדר במחצית מימי הישיבות מבלי שיהא עליהם לתת הצדק סביר לכך.

 

הוועדה הודיעה היום כי 116 מתוך 120 חברי הכנסת מילאו את חובתם להיות נוכחים בישיבות כנס הקיץ של המושב הראשון. עם זאת, נמצא כי ארבעה חברי הכנסת חרגו ממכסת ההיעדרות המותרת שלא מסיבות חיצוניות כגון סיבות בריאות. חברי הכנסת הנפקדים הם ברק, פואד, ליברמן וח"כ סעיד נפאע.

 

ברק ובן אליעזר חרגו מהמכסה האמורה והסבריהם לחריגה לא התקבלו. שר החוץ אביגדור ליברמן חרג אף הוא במספר הישיבות מהן נעדר אולם הסבריו להיעדרות התקבלו.  

 

הוועדה, בראשות ח"כ שלי יחימוביץ', הודיעה כי החליטה לשלול מאהוד ברק שכר של 6 ימים לאחר שזה נכח במושב האחרון ב-13 ישיבות, ונעדר מ-25 ישיבות, שהן 6 ישיבות מעל למותר. ברק נימק את היעדרויותיו בכך ששהה בחו"ל במסגרת שליחויות מדיניות, סיור מקצועי וחופשה. אולם נימוקיו לא התקבלו והוא נקנס בשלילת שכר של 6 ימים.

 

מבן אליעזר, שנכח ב-15 ישיבות ונעדר מ-23 ישיבות (4 ישיבות מעל המותר) החליטה הוועדה לשלול 4 ימי שכר. השר נימק את ההיעדרויות בכך ששהה בסיורים מקצועיים ובתערוכה מתוקף תפקידו ומטעם משרד התמ"ת, אולם בוועדת האתיקה החליטו כי מכיוון ולא מדובר בפעם הראשונה שבן אליעזר נעדר מהישיבות ואף ננקטו נגדו סנקציות יש לשלול ממנו הפעם שכר.  

 

הסבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן לעומת זאת כן סיפקו את חברי הוועדה. השר נכח ב-17 ישיבות, ונעדר מ-21 ישיבות, שהן 2 ישיבות מעל למותר, ונימק את היעדרויותיו בכך ששהה בחו"ל במסגרת תפקידו. הוועדה החליטה לקבל את הסבריו וציינה כי עצם מהות תפקידו של שר החוץ מהווה הצדק סביר להיעדרויותיו. 

 

מי שעוד נקנס הוא חבר הכנסת סעיד נפאע שנכח ב-19 ישיבות, ונעדר מ-19 ישיבות, שהן 6 ישיבות מעל למותר. חה"כ נפאע נימק את היעדרויותיו בכך ששהה בחו"ל והשתתף בשתי ועדות בארה"ב בהן הרצה. גם לגביו לא מדובר בפעם הראשונה ועל כן החליטה הוועדה להחמיר ולשלול ממנו שכר של 9 ימים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x