$
בארץ

הערכות בקרב בכירים בשוק: זו לא העלאת הריבית האחרונה של פישר

צבי סטפק: "כמו שהריבית ירדה ברצף, היא עכשיו בדרך למעלה"; גילעד אלטשולר: "בנק ישראל מאותת שאנחנו הולכים לכיוון של העלאת ריבית". נשיא להב: "העלאת הריבית הינה טעות המעידה כי הנגיד הלך שולל אחר האופוריה בשווקים"; אוריאל לין: "העלאת הריבית עלולה לפגוע בייצוא"

נעמה סיקולר, אמנון אטד והדר רז 19:5624.08.09

פעילים בשוק ההון מעריכים כי הנגיד סטנלי פישר צפוי להמשיך ולהעלות את הריבית בחודשים הקרובים. בקרב היצואנים, נשמעו ביקורות רבות על העלאת הריבית של פישר ב-0.25%, וחשש מהשפעתה על שער הדולר.

 

"הבחירה של הנגיד להקדים את השווקים המוניטריים בעולם בהעלאת הריבית מסוכנת למשק הישראלי" אמר אורי יהודאי, יו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות התעשיינים ונשיא פרוטרום. "אני מצר על החלטת נגיד בנק ישראל להעלות את הריבית. הריבית בארה"ב עדיין אפסית ויצירת פער ריבית חיובי עלול להאיץ את התחזקותו של השקל ובכך לפגוע ביכולת התאוששותו של הייצוא הישראלי. הכלכלה הריאלית עדיין נדרשת לכל סיוע אפשרי, על מנת להיחלץ מהמשבר העולמי", מסר יהודאי.

 

לדברי יהודאי, "האיום הגדול הוא כי העלאת הריבית משדרת מסר פסיכולוגי לשווקים בנוגע לשינוי כיוון במדיניות המוניטרית. נשק הריבית עלול להיות אפקטיבי מדי", אומר יהודאי, "במיוחד כשהוא משדר מסר פסיכולוגי בנוגע לכיוונים המוניטריים העתידיים".

 

נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל) עו"ד יהודה טלמון מסר בתגובה: "העלאת הריבית ולו ברבע אחוז, הינה טעות המעידה כי הנגיד הלך שולל אחר האופוריה בשווקים והוא בוחר להתעלם ממצוקות המגזר העסקי המקומי".

 

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר:  "אין ספק שנוצרו לחצים אינפלציוניים המצדיקים העלאת הריבית ברמה מינימאלית של 0.25%, אולם העלאת הריבית, כאשר ישראל היא המדינה הראשונה המבצעת העלאת ריבית, עלולה ליצור תנודות הון חזקות וזרימה מסיבית אל השקל, וכתוצאה מכך פגיעה בלתי מידתית בייצוא. מסיבה זו עדיף היה להימנע בשלב זה מהעלאת הריבית".

 

כלכלני ישיר בית השקעות מסרו בתגובה על פרסום הריבית: "ללא ספק התאוששות הכלכלה הריאלית בשלושת החודשים האחרונים, הצפי למדד אוגוסט גבוהה והחריגה ביעד האינפלציה יביאו להמשך העלייה בריבית שתעלה עד סוף השנה לשיעור של 1%".

 

גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות אלטשולר שחם, אמר ל"כלכליסט" בתגובה להעלאת הריבית: "זה איתות לשוק ההון שעידן הריבית הנמוכה נגמר. בישראל, בניגוד לעולם, מחירי הנדל"ן עלו וחלק מזה גם כתוצאה מהריבית הנמוכה שהיתה, בנק ישראל מאותת שאנחנו הולכים לכיוון של העלאת ריבית, למרות שאם לא תהיה עליית ריבית בארה"ב זה יכול לגרום לצרות רציניות בייצוא".

 

אשר להשפעה אפשרית על הבורסה אומר אלטשולר כי "אני חושב שזה לא צריך להשפיע על הבורסה. בשלב הראשון זה איתות לשוק שעידן הריבית הנמוכה נגמר, איתות לשוק הנדל"ן לא להמשיך בהלוואות זולות לקניית נדל"ן ואיתות שבנק ישראל כן מסתכל על האינפלציה העתידית".

 

"כמעט תמיד העלאת ריבית היא צעד אחד בשרשרת של העלאות ריבית" אמר צבי סטפק, יו"ר ומנהל השקעות ראשי במיטב, "כמו שהריבית ירדה ברצף, היא עכשיו בדרך למעלה. ככל שההתאוששות של הייצוא תגדל הנגיד ירגיש יותר חופשי להעלות את הריבית. המסר של הנגיד הוא איתות ברור שעד עכשיו המאבק באינפלציה נזנח לטובת הצמיחה, אבל התפקיד הבסיסי של בנק ישראל הוא יציבות המחירים והצעד הזה מבשר חזרה לתוואי של שמירה על יציבות המחירים. איגרות החוב הממשלתיות צמודות המדד אמורות לסבול ממהלך כזה, אבל לדעתי לא תהיה תגובה חזקה מחר בזירת האג"חים מכיוון שהשוק נערך מראש לעליית ריבית".

 

לגבי שוק המניות אמר סטפק: "בדרך כלל אומרים שהעלאת ריבית לא טובה לשוק המניות אבל זה לא רלוונטי כרגע, כי גם אם הריבית תעלה בעוד אחוז, והיא תעלה, לא זה מה שיפגע בשוק המניות. הוא מושפע יותר מגורמים אחרים כמו שווקי העולם ודו"חות כספיים וזה הפקטור הקובע כרגע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x