$
בארץ

בלעדי - משרד התמ"ת צבר חובות אבודים של מיליארד שקל

מדובר בחובות שהצטברו ב־20 השנים האחרונות על מענקים שנתן המשרד לחברות, ומעולם לא נגבו על ידיו. כעת לראשונה ינסה שר התמ"ת, בשיתוף האוצר, לגבות חובות פעילים של חצי מיליארד שקל

נעמה סיקולר 07:0920.08.09

למשרד התמ"ת חובות של יותר מ־1.5 מיליארד שקל, מהם כמיליארד שקל חובות אבודים משנים עברו. כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בחובות בגין מענקים שהמשרד נותן לתמיכה בענפי התעשייה השונים, בעיקר באמצעות מרכז ההשקעות, המדען הראשי ויחידת המימון - קרן השיווק.

 

מרבית החובות האבודים

שהצטברו למשרד - כמיליארד שקל (כולל ריבית והצמדה) - הם על מענקים על פי חוק עידוד השקעות הון שניתנו על ידי משרד התמ"ת ב־20 השנים האחרונות ומעולם לא נגבו. רוב החברות שלהן ניתנו המענקים אינן פעילות עוד, ולכן מדובר בחובות אבודים.

 

כדי שלא לייצר חובות אבודים נוספים בסכומים גדולים, שר התמ"ת בנימין (פואד) בן אליעזר ומשרד האוצר מתכננים לצאת בשבועות הקרובים במהלך כולל לגביית החובות הפעילים של המשרד, והדבר אף סוכם בפגישה שערכו לאחרונה הצדדים. מדובר במהלך הגבייה הכולל הראשון שמבצע משרד התמ"ת מאז ומעולם.

 

הצטברות חובות של חברות על מענקים שקיבלו היא תופעה ידועה, אולם זו צברה תאוצה בשנה וחצי האחרונות על רקע המשבר הכלכלי. בחודשים האחרונים הצטברו בתמ"ת חובות פעילים של כחצי מיליארד שקל של חברות, שאותם יש כוונה לנסות ולקבל בחזרה.

 

גם במצבת החובות הפעילים מחזיק מרכז ההשקעות במרבית החובות של חברות. מדובר בחובות מהתקופות האחרונות, של 350 מיליון שקל, של חברות שקיבלו מענקים אך לא עמדו בתנאי האישור.

 

למדען הראשי חובות של 75 מיליון שקל של חברות שקיבלו מענקים והתחייבו להחזיר תגמולים אך טרם עשו זאת, וחובות בסכום דומה בגין התחשבנויות סופיות מול חברות שקיבלו מענקים שלא כדין או חברות שלא ביצעו את התוכניות שלהן התחייבו. כמו כן, קיימים חובות של 50 מיליון שקל על מענקי שיווק שנתן המשרד אך לא קיבל תמלוגי הצלחה במקרים של גידול במחזור המכירות. בקרנות השיווק נעשה לאחרונה ניסיון גביית חובות והמשרד הצליח לקבל בחזרה 50 מיליון שקל, מחצית מכלל החובות שצבר.

 

מי ירוויח אם תצלח הגבייה? כספים שיחזרו מהסכומים שהקצה מרכז ההשקעות יועברו על פי חוק לאוצר המדינה; כספים בגין תקצוב המדען הראשי יחזרו לקופת המדען וישמשו להשקעה במו"פ; ואילו כספי קרנות השיווק יחולקו שווה בשווה בין משרד האוצר לקופת משרד התמ"ת. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x