שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

האוצר החל בהקמת המסלקה הפנסיונית; חברות הביטוח עדיין לא בתמונה

המסלקה - הנועדה לייעל את הליך העברת המידע והכספים בין הגופים בתחום הפנסיה - אמורה לקום עד נובמבר 2009

רחלי בינדמן 12:4229.07.09

הקמת המסלקה הפנסיונית, הנועדה לייעל העברת מידע וכספים בין הגופים בתחום, צוברת תאוצה. אתמול הודיע האוצר כי הוא מקדם את הקמתה של חברה בבעלות משותפת של השחקנים השונים בשוק, בהם גופים מוסדיים ומפיצים כמו סוכנים ובנקים, שתקים את המסלקה.

 

המסלקה קמה על רקע כניסת הבנקים
לתחום הייעוץ הפנסיוני, הרחבת המוצרים המופצים על ידי סוכנויות הביטוח, רפורמות הניוד המאפשרות מעבר מחיסכון בחברה אחת לאחרת, והחלת פנסיה חובה לכלל העובדים במשק.

 

בשיחות שערך האוצר עם הגופים השונים שהביעו את הסכמתם להקים את החברה, הושגו הסכמות ראשוניות להקים צוות היגוי שידון בסוגיות הקשורות להקמת המסלקה. חברות הביטוח בולטות בהיעדרן מצוות זה - ייתכן מתוך כוונה שלא לקחת חלק בהקמת המסלקה.

 

בצוות ההיגוי יהיו חברים איציק מלאך, סמנכ"ל בכיר בבנק לאומי; גדעון מילויצקי, מנכ"ל מרכז סליקה בנקאי; אודי כץ, נשיא לשכת סוכני הביטוח; מאיר אוזן, יו"ר פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים; אלי בבלי, סמנכ"ל בבית ההשקעות פסגות; דודי ליידנר, מנהל תחום מוצרים במנורה מבטחים פנסיה; אבי באום - מנכ"ל חברת חילן טק, וימית ליבנה מחברת אינטל.

 

אתמול שיגר יואב בן אור, המשנה לממונה על שוק ההון הביטוח והחיסכון במשרד האוצר ידין ענתבי, מכתב למנהלי הגופים המוסדיים, נשיא לשכת סוכני הביטוח, אודי כץ ולמנהלי הבנקים בדבר הקמת המסלקה. בן אור ציין שאם הגופים המוסדיים מעוניינים לשמש בעלי המסלקה, עליהם להעביר לידיו את מזכר ההבנות שצורף למכתב, עד 23 באוגוסט 2009. כל גוף מוסדי שיחתום על המזכר יידרש להעביר לחברה החדשה 100 אלף שקל בתוך חודש מיום הקמתה - שיהוו סכום ראשוני שבאמצעותו תוקם המסלקה. על המסלקה לקום לא יאוחר מנובמבר 2009.

 

חברות הביטוח, ובעיקר הגדולות שבהן המחזיקות בתיקי ביטוחי מנהלים גדולים, חששו מהקמת מסלקה שכזו. זאת מכיוון שלבנקים, שדחפו את הקמתה, תהיה גישה יותר קלה למידע על החוסכים וכך אפשרות מעשית יותר לבצע ניוד לחברות מתחרות. כידוע, בניגוד לסוכני הביטוח המקבלים את העמלות שלהם מחברות הביטוח, הבנקים הם יועצים פנסיונים בלתי תלויים ולפיכך קשה יותר לחברות הביטוח להשפיע עליהן.

   

ל"כלכליסט" נודע כי נציגי התאחדות חברות הביטוח צפויים להיפגש היום עם האוצר על מנת לדון בפרטים הנוגעים להקמת המסלקה. בכיר מאחת מחברות הביטוח הגדולות אמר: "אין התנגדות קטגורית להקמת מסלקה. אם בסופו של יום תקום מסלקה, בוודאי שאף חברת ביטוח לא תוכל להרשות לעצמה להיות מחוץ למשחק הזה".

 

הבכיר הסביר כי חברות הביטוח מבקשות מהאוצר עוד הבהרות, ולא מוכנות ש"פקיד באוצר יכתיב להן הקמת מסלקה. אחד החששות שמעלות חברות הביטוח הוא שהקמת מסלקה תבטל את היתרון הגלום במערכות המחשוב המתקדמות של כמה ממנהלי ההסדר הגדולים, עוד הוסיף הבכיר כי הקמת מסלקה כרוכה בעלויות שיכולות להגיע למאות אלפי דולרים ואין מדובר בהליך שיכול להתרחש תוך פרק זמן קצר. "יקח שנים להקים מסלקה", הוא אומר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x