שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נכסי נספי השואה: 200 איש הפגינו מול משרדי לאומי

זאת כשלושה שבועות לאחר הגשת תביעה של 300 מיליון שקל נגד הבנק, בטענה כי הוא מחזיק בחשבונות של קורבנות השואה

תומר זלצר 17:0416.07.09
כ-200 בני אדם, ובהם ניצולי שואה, הפגינו היום (ה') מול משרדי בנק לאומי בתל אביב. ההפגנה התקיימה בעת התכנסות האסיפה השנתית של לאומי וקראה לבנק להחזיר את כספי נספי השואה שבידיו. את ההפגנה יזמו החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי השואה ומרכז הארגונים של ניצולי השואה.

 

לפני כשבועיים הגישה החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה תביעה נגד בנק לאומי בהיקף של 300 מיליון שקל. במסגרת התביעה נכללים כ-3,577 חשבונות של נספי שואה שנוהלו בידי הבנק והועברו לשלטון הבריטי וממנו לאפוטרופוס הכללי של ממשלת ישראל. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד יעקב וינרוט, פרופ' אוריאל פרוקצ'יה והיועץ המשפטי של החברה עו"ד נדב העצני.

 

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה הוקמה מכוח חוק נכסים של נספי השואה משנת 2006. חוק הנכסים נחקק בעקבות עבודתה של ועדת החקירה הפרלמנטרית בראשותה של ח"כ לשעבר קולט אביטל. יו"ר החברה להשבת נכסים של נספי השואה אמר: "אנו קוראים להנהלת הבנק להתעשת ולפעול למען החזרת הכספים ליורשים".

 

 

הפגנת ניצולי השואה הפגנת ניצולי השואה צילום: יצחק אלהרר

 

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "ארגון 'הפגנה ספונטנית' של ניצולי שואה ביוזמת יח"צנים, אינה אלא ניצול מחפיר ומניפולטיבי בסמל לאומי יקר לכולנו. החברה לאיתור והשבת נכסי נספי השואה מתנהלת באופן תמוה, על גבול ההזוי, דבר המחייב

התערבות דחופה של רשויות המדינה ומבקר המדינה. החברה מנסה לכסות על כשלים חמורים בפעילותה, ביניהם העובדה שהיא מחזיקה כאבן שאין לה הופכין ב-20 מליון שקלים שהועברו לקופתה מבנק לאומי, והיא אינה עושה בהם דבר, זולת העברת מאות אלפי שקלים למשרד לפעלולי יח״צ. מצער ותמוה שכך נוהגת חברה ממשלתית, אך ייתכן שכאשר העובדות אינן תומכות בטענותיה ואינן נר לרגליה, זו הדרך היחידה שנותרה לה".

 

ובתוך כך, רו"ח ראובן אדלר מונה היום לדירקטור חיצוני בבנק לאומי. אדלר (60) כיהן כמשנה בכיר למנכ"ל בבנק מזרחי-טפחות, שבו עבד במשך 32 שנה עד פרישתו ב-2004.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x