$
בארץ

מועמד של פשרה: גנץ יתמנה לסגן הרמטכ"ל

ברק תמך ביואב גלנט, אשכנזי בגדי אייזנקוט, אך אחרי תקופה ארוכה של חוסר הסכמה, הגיעו שר הביטחון והרמטכ"ל לעמק השווה, והחליטו למנות לתפקיד את נספח צה"ל בוושינגטון, האלוף בני גנץ. אייזנקוט יישאר בצה"ל. גלנט טרם השיב

חנן גרינברג, ynet 15:0410.07.09
האלוף בני גנץ יהיה סגן הרמטכ"ל הבא - כך סיכמו הבוקר (יום ו') שר הביטחון, אהוד ברק, והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, לאחר שבועות ארוכים של דיונים, שבמהלכם שררה שבין שני האישים אי הסכמה לגבי הקצין שיאייש את התפקיד.

 

 

גנץ, המשמש בימים אלה בתפקיד נספח צה"ל
בוושינגטון, נחשב דווקא למועמד בעל הסיכויים הנמוכים יותר מבין שלושת המועמדים. ברק תמך באלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, ואילו אשכנזי תמך באלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט. ההחלטה למנות את גנץ לתפקיד התקבלה לבסוף כפשרה בין השניים.

 

לפי שעה, לא ברור באיזה צעד ינקוט האלוף גלנט, שכבר רמז שאם לא יקבל את התפקיד הוא עשוי לפרוש מצה"ל. הוצע לו להישאר בתפקידו כאלוף פיקוד דרום או להתמנות לתפקיד מפקד זרוע היבשה. לפי שעה, טרם השיב אם יישאר בצה"ל. לאייזנקוט הוצע להמשיך בתפקידו, כאלוף פיקוד צפון, והוא יישאר בצה"ל.

 

בשבועות האחרונים הביעו קצינים רבים את מורת רוחם מההליך שבו התנהל הדיון בנושא - הן לגבי הוויכוח שניטש בין שר הביטחון לרמטכ"ל והן לגבי העובדה שהעיכוב במינוי קצין בכיר זה גם עיכב מינויים נוספים במטה הכללי, לרבות מינויים של כמה תתי-אלופים שסיימו את תפקידם וממתינים לדעת מה עתידם בצה"ל.

 

קצינים בכירים סברו שאם ייבחר גנץ כפשרה בין ברק לאשכנזי, תהיה זו תעודת עניות לצה"ל, שכן גנץ לא היה מועדף על-ידי שני האישים הבכירים ולכן קיבל את התפקיד כפשרה. לדברי אחד הקצינים, בחירתו של גנץ באופן הזה תהווה בעיה בעתיד, משום שיהיה קשה למנות לרמטכ"ל קצין שהיה בעדיפות שלישית לתפקיד סגן הרמטכ"ל.

 

גנץ ייכנס לתפקידו בעוד חודשים אחדים, אז יחליף את האלוף דן הראל. בקרוב ייקבע מחליפו של גנץ כנספח הגנה בארצות הברית.

 

במסגרת הסיכום בין הרמטכ"ל לשר הביטחון, סוכם עוד כי ראש אגף המודיעין, האלוף עמוס, ידלין יישאר בתפקידו ולא יוחלף בסבב הקרוב.

 

במהלך השבוע האחרון נעשה ניסיון לבצע את סבב המינויים ובמקביל לאפשר לשלושת האלופים - אייזנקוט, גלנט וגנץ - להישאר בצה"ל ולהתמודד על תפקיד הרמטכ"ל הבא בבוא העת. אתמול החליט הרמטכ"ל על מינויו של תת-אלוף קובי ברק לתפקיד ראש חטיבת המבצעים. בתקופה הקרובה יוחלט על המשך סבב המינויי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x