$
תיירות

נתניהו ויתר על המע"מ על התיירות לאחר שוויתר על מע"מ הירקות

בעקבות ההחלטה שמשמעותה חור בתקציב, צפויים שינויים דרמטיים בתוכנית הפחתת המסים של ראש הממשלה. ה"בור" של 1.8 מיליארד שקל כתוצאה מביטול המע"מ על הירקות ייסגר על ידי ביטול ההפחתה של מס החברות ועל ידי הפחתת מס ההכנסה מרמה של 46% לרמה של 45% ולא ל-44%. נבחנת אפשרות להעלות את המע"מ הכללי ב-0.5%

נעמה סיקולר ויסמין גיל 19:3906.07.09

הישג למשרד התיירות: ירדה מהפרק הצעת משרד האוצר, כחלק מחוק ההסדרים, להטיל 16.5% מע"מ על שירותי תיירות לתושבי חוץ שיגיעו לישראל - שירותים כמו לינה בבתי מלון והשכרת רכב שפטורים ממס כיום.

 

המע"מ על שירותי תיירות אמור היה להכניס לקופת המדינה למעלה מחצי מיליארד שקל, ואולם גורמי התיירות טענו במהלך מאבקם כי ההפסד למדינה מירידה של מאות אלפי מבקרים מחו"ל, דמי אבטלה למפוטרי הענף ועוד – יבואו בסופו של דבר להפסד של 94 מיליון שקל למדינה.

 

בצהריים עוד הסתמנה פשרה לפיה המע"מ יוטל בשלבים, ואולם הערב נמסר ממשרד התיירות כי "לא יוטל מע"מ על שירותי התיירות".  למעלה מחודש ניהלו גורמי התיירות בארץ מאבק בהצעה להטיל מע"מ על שירותי תיירות נכנסת, בטענה שזה יביא לייקור חבילות הנופש בישראל, לירידה בכמות התיירים שיגיעו לארץ, לירידה בהכנסות הענף ובהמשך יביא גם לפיטורי עובדים.

 

יו"ר לשכת התיאום של תעשיית התיירות מיכאל פדרמן, נשיא התאחדות המלונות אלי גונן, ויו"ר לשכת מארגני תיירות נכנסת שמואל מרום, בירכו הערב את שר התיירות סטס מיסז'ניקוב. "לעמידתו האיתנה של שר התיירות כנגד המע"מ על התיירים, יש מקום מרכזי בהחלטה להוריד את הנושא מסדר היום", אמר פדרמן.

 

קודם לכן ויתר ראש הממשלה, בנימין נתניהו,  על הטלת המע"מ על פירות וירקות. זאת בעקבות פגישה בין נתניהו, שר האוצר שטייניץ וסגן שר האוצר מסיעת ש"ס, יצחק כהן.

 

בעקבות ההחלטה שמשמעותה חור בתקציב, צפויים שינויים דרמטיים בתוכנית הפחתת המסים של ראש הממשלה. ה"בור" של 1.8 מיליארד שקל כתוצאה מביטול המע"מ והירקות ייסגר על ידי ביטול ההפחתה של מס החברות ועל ידי הפחתת מס ההכנסה מרמה של 46% לרמה של 45% ולא ל-44%.

 

נבחנת אפשרות להעלות את המע"מ הכללי ב-0.5% נוסף על מנת לסגור את החורים בתקציב שייגרמו כתוצאה מביטול צפוי של מע"מ על תיירות נכנסת, היטל הבצואת והפשרה ברשויות המקומיות.  

 

קודם לכן פורסם כי נתניהו יקבל את הצעת הפשרה בעניין המע"מ. עפ"י הצעת הפשרה, אמור היה המע"מ על פירות, ירקות ומוצרי תיירות לעמוד בשנה הקרובה על 5.5% בלבד, ויעלה אחר כך בהדרגה בשיעור של 5.5% לשנה במשך שלוש שנים, עד שיגיע לגובה המע"מ הנוכחי - 16.5%.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר אחר הצהרים כי בניגוד להערכות, אין בכוונתו לסגת מהתוכנית להטלת מע"מ על פירות וירקות. שטייניץ אמר את הדברים בכניסה לישיבת סיעת הליכוד בכנסת. בצהריים זומנו הכתבים הכלכליים בהכנסת לתדרוך של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא. ואולם דקות ספורות לפני שהיתה אמורה להימסר ההצהרה, התדרוך בוטל במפתיע.

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, אמר בתגובה לביטול ההצעה להטלת המע"מ על פירות וירקות: "אני מברך על החלטת רה"מ. אין להפיל את כל הנטל על האוכלוסיה החלשה".

 

על רקע השינויים האחרונים בוטלו כל הדיונים של ועדת הכספים מחר וההצבעות נדחו ליום רביעי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x