שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הסכם: ישופרו תנאי העסקה של העובדים ברשתות השיווק

ההסתדרות ואיגוד לשכות המסחר יחתמו לראשונה על הסכם ענפי ברשתות שיווק המזון. בין ההטבות לעובדים: פנסיה מקיפה אחר חצי שנה, תוספת של 60% עבור עבודת לילה, הגדלת מספר ימי החופשה, המחלה ודמי ההבראה מעבר לקבוע בחוק

כתב כלכליסט 18:2629.06.09

שיפור בתנאים: הסתדרות המעו"ף וחטיבת רשתות השיווק שבאיגוד לשכות המסחר יחתמו הערב (ב') לראשונה  על הסכם ברשתות השיווק המסדיר את זכויותיהם של כלל העובדים בענף. זאת לאחר משא ומתן ארוך שנמשך כשנתיים. ההסכם לא יחול על עובדים המועסקים ברשתות שיווק שלהן הסכם קיבוצי מיוחד.

 

ההסכם, שייכנס לתוקף לאחר שיקבל את אישור שר התמ"ת, מגדיר רשת שיווק כמעסיק שלו לפחות שתי חנויות לשיווק מזון או חנות אחת בשטח של 500 מ"ר ומעלה. לפיכך הוא יחול על שופרסל, רבוע כחול, רמי לוי שיווק השקמה, קואופ ישראל, חצי חינם, ויתר רשתות השיווק.

 

בהסכם נקבע כי עובד זמני, המועסק עד שלוש שנים, יזכה לפנסיה מקיפה בשיעור הפרשות כולל של 17.5% לאחר חצי שנת עבודה. סעיף זה משפר באופן משמעותי את ההסדר הפנסיוני של עובדים ברשתות השיווק, שאינם תחת הסכמים קיבוציים, ולהם פנסיה חובה. עובד יזכה להפרשות לקרן מהיום הראשון אם התקבל לעבודה ולו קרן פנסיה. ההסכם אף קובע כי עובד יהיה זכאי לכספי הפיצויים שהפריש עבורו המעסיק לקרן פיצויים גם במקרה שהעובד התפטר מיוזמתו.

 

עוד קובע ההסכם כי עובדים זמניים שעבדו בשעות הלילה יקבלו תוספת שכר של 60% לשעת עבודה. עובדים אלה יהיו זכאים ל-6 ימי הבראה משנת העבודה הראשונה ועד 13 ימים מהשנה ה-25 ואילך במקום 10-5 ימים על פי החוק, תשלום רגיל עבור חופשת חג, הפחתת שעות העבודה בערבי חג ובחנוכה ובפורים ושי לחג בראש השנה ופסח. הטבות אלה הן מעל הקבוע בחוק ובצווי ההרחבה.

 

עובדים קבועים, המועסקים 3 שנים ומעלה, יקבלו את כל ההטבות שלהן זכאים העובדים הזמניים ועוד שלל הטבות נוספות. יצוין כי ספירת הוותק לצורך קביעות תהיה מתחילת עבודתו בפועל של העובד ולא ממועד חתימת ההסכם. כך שרבים מהעובדים בענף ייהנו מהזכויות הניתנות בהסכם לעובדים קבועים כבר עם מתן צו ההרחבה. 

 

העובדים הקבועים יהיו זכאים למשכורת 13 בשני תשלומים שווים בכל שנה, לתוספת ותק של 1% לשכר מידי שנה, עד תקרה של 35 שנות ותק, בשיטת ריבית דריבית ולדמי ביגוד של 450 שקל בשנה הרביעית לעבודה עד 900 שקל מהשנה השישית ואילך.

 

העובדים הקבועים אף יזכו לקרן השתלמות. עובדים אלה אף יזכו לשני ימי מחלה עבור כל חודש עבודה. כמו כן יזכו העובדים הקבועים להגנה מפני פיטורים. ההסכם קובע שפיטורים, שאינם נובעים מצמצום כוח אדם, חייבים את הסכמת ההסתדרות.

 

יו"ר ההסתדרות המעו"ף, ארנון בר-דוד, אמר: "ההסכם מתייחס למגזר עובדים בשכר נמוך שבמשך שנים רבות לא זכה להגנה ולשיפור זכויותיו. אנו מקווים שההסכם יביא להעלאת מעמדם של העובדים ברשתות השיווק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x