$
בארץ

מנכ"ל דה בירס: "הביקוש ליהלומים לא נעלם"

לדברי גארת פני, מנכ"ל ענקית הכרייה שמבקר היום בישראל יש מקום לאופטימיות זהירה לגבי מצבו של הענף בעקבות שורה של נתונים המצביעים על התאוששות בחודשים האחרונים. יחד עם זאת לדבריו תעשיית היהלומים נפגעה באופן חמור וחייבת לבצע שורה של התאמות

נעמה סיקולר 21:4618.06.09

"יש מצבור של נתונים שאולי התחלנו לצאת מהמשבר של תעשיית היהלומים אבל אנו עדיין צריכים להיות זהירים", כך אמר היום (ה') גארת פני, מנכ"ל דה בירס, במפגש שקיים עם יהלומנים בבורסה ליהלומים.

 

פני הגיע לישראל במסגרת סדרת מפגשים שמקיימת ענקית הגלם העולמית עם יהלומנים
בעולם, מפגש דומה נערך לפני שבועיים באנטוורפן.

 

"תעשיית היהלומים חוותה מצבים קשים מספר פעמים בעשורים האחרונים והתמודדה עם אתגרים גדולים", אמר פני, ובכל הפעמים האלה הוכיחה יכולת הישרדות. בכל תקופה של משבר כלכלי בארה"ב הגיבו מחירי היהלומים בירידה ובהמשך חזרו ותיקנו בעליות. יציאה ממשבר כלכלי בארה"ב תמיד לוותה בזינוק אדיר בביקוש ובמחירים", רמז פני להתאוששות שהוא צופה גם בעקבות המשבר הנוכחי.

 

"מכיוון שאף אחד מאיתנו לא יודע כיצד העסק שלו יתקן בחזרה לאחר המשבר וכולנו יודעים שהיום אנחנו במשבר יש מספר פעולות שחשוב לעשות אותן כרגע. אנחנו בדה בירס ביצענו אותן ואני חושב שהן הכרחיות לגורמים אחרים בענף והן שיפור תזרים המזומנים, מיקוד הפעילות, התמקדות בעסקי הליבה ובקרה על ההוצאות התפעוליות שלך".

 

"הביקוש ליהלומים לא נעלם", אמר פני, "על פי סקרים שביצעה דה בירס בארה"ב ובמדינות רבות אחרות אנחנו רואים שאנשים עדיין רוצים יהלומים גם אם הם אומרים לעצמם 'אני לא אקנה עכשיו".

 

בשלושת החודשים האחרונים אמר פני, אנחנו עדים לשיפור מסוים במכירות ועלייה במחירי היהלומים, בעקבות ההתייצבות של הכלכלה העולמית. "אני חושב שללא ספק ניתן לומר שחל שיפור בביקוש, אם כי השאלה היא האם מדובר בשינוי אמיתי או בתופעה חולפת. כמו הכלכלה גם תעשיית היהלומים מתחילה להראות כיום ניצנים של התאוששות. אנחנו רואים למשל שיפור באמון הצרכנים בארה"ב וזה מדד שהביקוש ליהלומים מתנהג באופן דומה לו".

 

"ניתן לחלק את התעשיות השונות למספר קטגוריות על פי מידת הפגיעה מהמשבר" אמר פני. "בראש, התעשיות שנפגעו בצורה קטסטרופאלית הן הבנקים, שוק המשכנתאות ושוק הרכב. תעשיית היהלומים לא בקטגוריה הזו אבל היא כן בין התעשיות שנפגענו בצורה חמורה ביחד עם מוצרי יוקרה אחרים שהביקוש להם ירד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x