$
בארץ

הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל תפוצל מחוק ההסדרים

למרות הפיצול אותו דרש יו"ר הכנסת, תאושר הרפורמה עד אמצע יולי, במקביל לאישור התקציב וחוק ההסדרים. ועד עובדי ממ"י: לא נאפשר יישום הרפורמה עד שיובטחו זכויות עובדי המינהל בהסכם קיבוצי

שאול אמסטרדמסקי ואורי חודי 16:0216.06.09
יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, סיכם אמש (ב') עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הרפורמה המתוכננת במינהל מקרקעי ישראל תפוצל מחוק ההסדרים. עם זאת סיכמו השניים כי על אף הפיצול, ועדת המשנה של ועדת הכלכלה שתדון ברפורמה, תתבקש לאשרה עד אמצע חודש יולי, במקביל לאישור התקציב וחוק ההסדרים.

 

למרות שהרפורמה במינהל מקרקעי ישראל נחשבת ללב הרפורמות הכלכליות של נתניהו, שאף הכריז על כוונתו ליישמה ערב הבחירות, התעקש ריבלין שאין מקומה בחוק ההסדרים. לאחרונה הסביר ריבלין ל"כלכליסט" שמדובר ברפורמה מורכבת מבחינה לאומית ו"יש להקדיש לה יותר מארבע דקות של דיונים", כלשונו.

ירון ביבי, מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל ירון ביבי, מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל צילום: גיא אסיאג

 

הרפורמה המתוכננת במינהל יצרה אופוזיציה מעניינת בכנסת. מחד גיסא, סיעות הימין וכן ח"כים רבים בליכוד מתנגדים לה, בטענה כי העברת הבעלות על קרקעות המדינה לידיים פרטיות עלולה לגרור השתלטות של גורמים ערביים על הקרקעות. מאידך גיסא, סיעות השמאל מתנגדות לרפורמה בטענה כי היא תעביר את הבעלות על משאב ציבורי לידי בעלי ההון.

 

ועד עובדי ממ"י: "לא נאפשר יישום הרפורמה עד שיובטחו זכויותינו בהסכם קיבוצי"

 

בתוך כך, ועד העובדים של מינהל מקרקעי ישראל פנה לשר הבינוי והשיכון ולכלל חברי הכנסת בטענה כי הרפורמה, במתכונתה הנוכחית, קובעת שינוי מבני נרחב במינהל, המעסיק כיום כ-700 עובדים, כמו גם רפורמה קרקעית מרחיקת לכת, בה תועבר הבעלות במקרקעי המדינה לידיים פרטיות.

 

"החלטת הממשלה בדבר הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל קבעה כי ינוהל משא ומתן להסכם קיבוצי עם עובדי המינהל אולם, החלטה זו אינה באה לידי ביטוי בהצעת החוק ועד כה לא חלה כל התקדמות בנושא", כך אומרים נציגי ועד העובדים.

 

"על פי הרפורמה המוצעת, חלק ניכר מפעולות המינהל יועתק לגופים פרטיים (מיקור חוץ) ולמשרדי ממשלה אחרים. המשמעות היא הבאת עובדי קבלן במקום עובדי המינהל וריקון המינהל מתוכן. אנו חוששים כי את מחיר הרפורמה ישלמו 700 עובדים ובני משפחותיהם אשר יצטרפו למעגל האבטלה." טוענים בוועד העובדים.

 

מוועד העובדים נמסר כי עד כה לא ננקטו צעדים ארגוניים, אולם נציגיו מבקשים לציין כי "במידה ולא יקודם המשא והמתן לחתימה על הסכם קיבוצי, לא נהסס לנקוט צעדים שכאלה".

 

גיל איזנשטיין-קנה, יו"ר ועד העובדים במינהל מקרקעי ישראל, מסרה כי: "אנו סבורים כי יש צורך בדיון יסודי ומעמיק בפרטי הרפורמה המוצעת, דיון שלצערי לא התקיים עד היום, על מנת לוודא שהרפורמה לא תהיה בכייה לדורות. בכל מקרה, ועד העובדים לא יאפשר את יישום הרפורמה עד אשר יובטחו זכויות העובדים, בהסכם קיבוצי, כפי שעולה גם מהחלטת הממשלה בנושא".

 

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי: הצעת הרפורמה במינהל כוללת בתוכה גם שינוי מבני במינהל. בהחלטת הממשלה שעוסקת ברפורמה נקבע כי ייחתם הסכם קיבוצי עם הסתדרות העובדים , לאחר שינוהל משא ומתן בין ראש הרשות לבין ההסתדרות שמטרתו להסדיר את השלכות יישום ההחלטה על הרפורמה על עובדי המינהל. פגישת משא ומתן נקבעה עם הסתדרות העובדים לשבוע זה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x