$
בארץ

האוצר ורשות המסים: נקודת זכות נוספת לאימהות עובדות

באוצר וברשות המסים מציעים חלופה לפס"ד המכיר בהוצאות טיפול בילדים, לפיה תינתן נקודת זיכוי נוספת, על כל ילד עד גיל 8, במקום חצי נקודת הזכות הניתנת לכל הנשים העובדות. לשכת רואי החשבון מציעה: בחירה בין ניכוי הוצאות השגחה על ילדים או נקודת זיכוי נוספת

הדר קנה 14:2027.05.09

בדיון שנערך היום (ד') בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת הוצגו עמדות שונות בנוגע לפסק הדין שהסעיר את המדינה בנוגע להכרה בהוצאות טיפול בילדים.

 

על פי הצעת החוק של משרד האוצר ורשות המסים - שתחליף את פס"ד המכיר בהוצאות טיפול בילדים - תבוטל חצי נקודת הזכות הניתנת כיום לכלל הנשים העובדות ובמקום זה תינתן נקודת זכות נוספת לאימהות עובדות.

 

כיום כל אמא עובדת זכאית לנקודת זיכוי על כל ילד עד גיל 18. על פי ההצעה, בנוסף לנקודה המגיעה על כל ילד, יקבלו האמהות נקודה נוספת על כל ילד עד גיל 8. שווי נקודת זיכוי הוא 180 שקל. בכך, לא צריכות האמהות להגיע מעל לסף המס על מנת ליהנות מההטבה, כבנקודות הזיכוי.

 

מהצד השני, סגנית נשיא לשכת רואי חשבון, רו"ח איריס שטרק, מציעה שתבוצע חקיקה שתאפשר בחירה בין שתי חלופות: ניכוי הוצאות השגחה על ילדים ברוח פסק הדין של ורד פרי, לאחד מבני הזוג לפי בחירתם, או לחלופין: מתן נקודות זיכוי נוספות לאמהות עובדות, כולל מתן החזרי מס למי שאינה מגיעה לסף המס. לטענתה, הצעתה של לשכת רואי חשבון מהווה פשרה בין תוצאות הפסיקה ובין עמדת רשות המסים. הצעה זו תהווה תמריץ גם לבעלות הכנסה נמוכה לצאת לשוק העבודה

 

שטרק אומרת כי "השתלבות אמהות בשוק העבודה תגדיל את הכנסות המדינה ממסים, תקטין את העוני ותשפר רווחת ילדים רבים. בעולם הבינו את התועלת של הטבות מס בגין השגחה על ילדים, ובבריטניה, קנדה, ארה"ב, אוסטרליה, צרפת וספרד קיימות הטבות דומות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x