$
בארץ

התוכנית החלופית של האוצר: עיני וברק יוותרו - והגזירות יתכווצו

בדרך להכרעה בממשלה כבר ירדו 1.5 מיליארד שקל מתוכנית הקיצוצים של האוצר שתעמוד על 12.5 מיליארד שקל בלבד. את רשימת הגזירות הארוכה יחליפו הסכמות עם עופר עיני ואהוד ברק על הקפאת שכר וקיצוץ בביטחון

כתבי כלכליסט 06:5710.05.09

הקיצוץ בתקציב המדינה לשנת 2010 שיוגש מחרתיים לאישור סופי של הממשלה בידי האוצר יהיה קטן מהמתוכנן, ויסתכם בכ־12.5 מיליארד שקל במקום ב־14 מיליארד שקל. הסיבה להקטנת סכום הקיצוץ היא קבלת תשלום המס הלא מתוכנן, בסכום של כ־1.5 מיליארד שקל, שהעבירה בשבוע שעבר חברת HP לאחר רכישת חברת התוכנה מרקורי.

 

לקראת הדיון המכריע גוברים הדיונים האינטנסיביים שקיימו בימים האחרונים הצוותים המקצועיים של האוצר עם אלה של ההסתדרות. במקביל המשיכו המגעים הישירים בין יו"ר ההסתדרות עופר עיני לבין מקורבו של ראש הממשלה ויועצו הכלכלי, אורי יוגב, בניסיון להגיע לפשרה. בהסתדרות מאיימים במשבר קואליציוני, אם לא יבוטלו הגזירות שמתכנן האוצר. מנגד, במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר יהיו מוכנים לוותר על רוב הגזירות בתמורה להסכמה של ההסתדרות על הקפאת שכר במגזר הציבורי.

 

בנימין נתניהו ויובל שטייניץ בנימין נתניהו ויובל שטייניץ צילום: שאול גולן

אם אכן יוקפא השכר, הקיצוץ המתוכנן עשוי לקטון אף יותר. לפי המגמה המסתמנת בדיונים, האוצר יסכים להגדיל את מסגרת התקציב ב־2.5%, ולא ב־1.7%, כפי שאישרה הממשלה בשבוע שעבר. עקב כך תגדל ההוצאה המותרת בתקציב בכ־2 מיליארד שקל, דבר שיאפשר לבטל גזירות שונות בסכום שווה, כך שהקיצוץ התקציבי בשנת 2010 יסתכם רק ב־10.5 מיליארד שקל. תקציב ההוצאות של משרדי הממשלה לשנת 2010 עתיד להסתכם בכ־248 מיליארד שקל.

 

כמה מהגזירות כבר בוטלו

 

באוצר מתנגדים באופן נחרץ להגדלת הגירעון הממשלתי בשנת 2010 מעבר ליעד שאישרה הממשלה בשבוע שעבר (5.5% מהתוצר, שהם 41.6 מיליארד שקל). לכן, כדי להגדיל את תקרת ההוצאה בכ־2 מיליארד שקל בלי להעמיק את הגירעון, יש להגדיל בהיקף דומה את הכנסות המדינה. לשם כך חידש בסוף השבוע האוצר את דרישתו לבטל את הפטור הקיים ממס הכנסה על קרנות ההשתלמות. בשל ההתנגדות הנחרצת של ההסתדרות למהלך, הגיש האוצר הצעת פשרה בנושא: הפטור ממס הכנסה יבוטל רק לבעלי שכר גבוה, שמשתכרים מדי חודש פי שלושה מהשכר הממוצע במשק - 24 אלף שקל ברוטו או יותר. הסכמת ההסתדרות להצעת הפשרה של האוצר תגדיל את הכנסות המדינה ממסים בכ־1.5-2 מיליארד שקל בשנה.

 

אהוד ברק אהוד ברק צילום: עמית שעל

כמו כן דורש האוצר מההסתדרות להסכים להקפאת תוספות השכר שהובטחו לכ־700 אלף עובדי המגזר הציבורי. לפי חישובי האוצר, הקפאת כל תוספות השכר המתחייבות מהסכמי השכר שנחתמו בשנה שעברה תחסוך לקופת המדינה בשנים 2009 ו־2010 סכום כולל של כ־4 מיליארד שקל.

 

עם זאת, לפי שעה אין ביטחון באוצר שעיני אכן יסכים להקפאת השכר המוחלטת שדורשים באוצר. גורמים בשני הצדדים טוענים שנעשה ניסיון למצוא פתרון יצירתי לסוגיה, שימנע פגיעה ישירה בשכר עובדי המגזר הציבורי אך במקביל יאפשר לאוצר לחסוך בהוצאות השכר. בין השאר הועלתה הצעה לדחות באופן חלקי את תשלום דמי ההבראה לעובדי המגזר הציבורי, המתוכנן לחודש אוגוסט.

 

יתרה מכך, בסביבתו של עיני טוענים שנושא השכר במגזר הציבורי יעלה על הפרק רק לאחר שדרישות ההסתדרות להגדלת תקרת ההוצאה המותרת ולביטול הגזירות - בסכום של 4 מיליארד שקל - ייענו. כמו כן דורשים בהסתדרות לקדם חקיקה ממשלתית בנושאים שונים, בהם הקטנת שיעור העובדים במקום עבודה כלשהו הנדרש כדי להקים ועד עובדים (כיום עומד שיעור זה על שליש מהעובדים), וכן אכיפת האחריות של מעסיקים על עובדי קבלן גם על מזמיני השירות ולא רק על חברות כוח אדם. במקביל טוענים בהסתדרות שחלה התקדמות בנושא 19 ההסתייגויות לטיוטת חוק ההסדרים שהעביר עיני בשבוע שעבר לאוצר. בהסתדרות מסתייגים בעיקר מהניסיונות של האוצר לקדם תהליכי הפרטה בענפים שונים במשק.

 

בעצם, כבר במהלך הדיונים שקיים בסוף השבוע שר האוצר יובל שטייניץ עם שרי הממשלה השונים סוכם על ביטול חלק מהגזירות המתוכננות. הגזירות שכבר בוטלו הן הקפאת עדכון קצבאות הביטוח הלאומי לניצולי שואה, נכים וקשישים והפגיעה המתוכננת בסל התרופות. בכיר באוצר העריך שעד ישיבת הממשלה המסכמת, ביום שלישי הקרוב, יימחקו עוד גזירות רבות מהרשימה, שהעיקרית שבהן היא ההצעה לקצץ 10% מכל קצבאות הילדים, לאחר התוספת שתינתן להן בשל ההסכמים הקואליציוניים בין ש"ס לבין הליכוד.

 

האוצר משמר כוח מיקוח

 

את רשימת הקיצוצים הסופית תאשר הממשלה ביום שלישי. באוצר הבהירו בסוף השבוע שכנגד כל קיצוץ תקציבי שיוצא מהרשימה, יבוצע קיצוץ בשיעור אחיד בתקציבי כל משרדי הממשלה. זאת נוסף על קיצוץ רוחבי בשיעור של 2% בתקציבי משרדי הממשלה (למעט משרד הביטחון), בסכום כולל של 500 מיליון שקל, שייעשה בשנת 2009 כדי לממן את התוספות התקציביות המתחייבות מההסכמים הקואליציוניים.

 

בניגוד לשנים קודמות יפוצל השנה הדיון בחוק ההסדרים ובקיצוצים המוצעים לשני דיונים נפרדים. בדיון הראשון שיתקיים היום תדון הממשלה בשינויים המבניים שאינם משפיעים ישירות על התקציב, ובהם הרפורמות המתוכננות בענף התקשורת, במינהל מקרקעי ישראל, במשק המים ועוד. כבר עתה ידוע על כמה שינויים מבניים שהאוצר ייאלץ לוותר עליהם, לפי שעה - בהם הקמת חברה ממשלתית לדירוג והערכת איכות ההוראה והמחקר במערכת ההשכלה הגבוהה, וכן שינוי הרכב הוועדה לתקצוב ותכנון של ההשכלה הגבוהה.

 

עם זאת, ככל הידוע לא צפויות להיערך הצבעות בדיון זה, כדי לשמר את כוח המיקוח של האוצר מול שרי הממשלה לדיון המכריע בדיון שלישי. ביום שני תתקיים ישיבה של הקבינט הכלכלי־חברתי בראשות ראש הממשלה. ביום שלישי יתקיים הדיון המסכם - שאמור להימשך עד שעות הלילה הקטנות ולכלול איומים במשבר קואליציוני אבל גם פשרות מפתיעות של הרגע האחרון - שבו תאשר הממשלה את גודלו הסופי של התקציב, את היקף הקיצוץ הנדרש ואת שורת הגזירות המתחייבת מהם.

 

מהצעת התקציב שיגיש האוצר לאישור הממשלה ביום שלישי עולה שלפי הנחות התקציב המעודכן, יסתכם התוצר המקומי בשנת 2009 בכ־746.6 מיליארד שקל, כ־16.8 מיליארד שקל פחות מההערכות שלפיהן נוצר תקציב הממשלה המקורי.

 

באוצר הבהירו שכנגד כל קיצוץ תקציבי שיוצא מהרשימה, יבוצע קיצוץ בשיעור אחיד בתקציבי כל משרדי הממשלה, נוסף על קיצוץ רוחבי של 2% בתקציבי המשרדים

 

בסביבתו של עיני טוענים שנושא השכר במגזר הציבורי יעלה על הפרק רק לאחר שייענו דרישות ההסתדרות להגדלת תקרת ההוצאה המותרת ולביטול הגזירות.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אמנון אטד, מיקי פלד ושאול אמסטרדמסקי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x