$
בארץ

הגזירות בדרך: האוצר מציע לבטל ההכרה בהוצאות הטיפול בילדים

במשרד האוצר לא מחכים להשלמת המו"מ עם ההסתדרות ומתכוונים להטיל שורה ארוכה וקשה של גזירות שיחסכו כבר השנה 500 מיליון שקל לקופת המדינה. בין הנפגעים: סטודנטים, משרתי הקבע, חיילים משוחררים, נכים, מובטלים ואפילו יולדות. נתניהו: לא תהיה פגיעה בקצבאות של ניצולי שואה, נכים וקשישים

שאול אמסטרדמסקי 06:5607.05.09

שבוע חלף מפסיקת בית המשפט העליון לפיה יש להכיר בהוצאות הטיפול בילדים, ומשרד האוצר כבר מציע לממשלה לבטל הכרה זו במסגרת חוק ההסדרים הקרוב. כך עולה מטיוטת ההצעה להפחתות והתאמות בתקציב המדינה שהגיש משרד האוצר אמש לשרי הממשלה לקראת הדיון המכריע בנושא התקציב ביום ג' הקרוב.

 

כמו כן מציע האוצר לקצץ באופן רוחבי סך של 500 מיליון שקל, שהם 2%, מתקציב משרדי הממשלה כבר בשנת 2009, זאת לטובת מימון ההסכמים הקואליציוניים. מטרת הקיצוץ היא לאפשר את העמידה במסגרות התקציביות שאישרה הממשלה ביום ראשון האחרון, לפיהן סך התקציב בשנים 2009-2010 יגדל בשיעור של 1.7% בלבד בכל שנה. עדיין לא ברור מהיכן יקוצצו 13.5 מיליארד השקלים הנוספים שעליהם החליטה הממשלה בדיוניה.

  

ביום ג' הבא יצטרכו שרי הממשלה להחליט איזה מן הקיצוצים יאושרו. עם זאת, ההצעות אינן סופיות, משום שברקע מתנהלים מגעים בין יו"ר ההסתדרות עופר עיני לבין אנשי משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה, בעיקר בסוגיית הקפאת השכר במגזר הציבורי וכן בסוגיית תקציב הביטחון. לאחר שיתקבלו החלטות בין הצדדים, הדבר ישפיע גם על גובה והיקף הקיצוצים שמציעים באוצר. הצעת האוצר, המשתרעת על עשרות עמודים, כוללת שורה ארוכה של גזרות חדשות וכואבות במיוחד ובכל תחום כמעט.

 

חינוך: פחות לסטודנטים

 

במסגרת הקיצוץ בחינוך מציע האוצר לדחות את יישום החוק לצמצום מספר התלמידים בכיתות הלימוד בבתי הספר היסודיים וכך לקצץ 96 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך.

 

הסטודנטים למינהל עסקים, חשבונאות ומשפטים ישלמו שכר לימוד מלא הסטודנטים למינהל עסקים, חשבונאות ומשפטים ישלמו שכר לימוד מלא צילום: תומריקו

 

גם במערכת ההשכלה הגבוהה מציעים באוצר לקצץ. על פי ההצעה, יופסק הסבסוד הממשלתי לסטודנטים לתואר ראשון בחוגים למינהל עסקים, חשבונאות ומשפטים. הצעה זו הופיעה בטיוטת חוק ההסדרים שהוגשה לממשלה בחודש אוגוסט שעבר, אולם לבסוף לא התקבלה. הביטול יאפשר קיצוץ של 80 מיליון שקל מתקציב מערכת ההשכלה הגבוהה, והסטודנטים בתארים אלה ישלמו שכר לימוד מלא, בגובה של כ־12 אלף שקל בשנה.

 

בריאות: פחות ליולדות

 

במסגרת הקיצוץ המתוכנן במערכת הבריאות ייחסכו 100 מיליון שקל מתקציב סל הבריאות בשנים 2009–2010. כמו כן, יצומצם במחצית מספר התקנים שהחליטה הממשלה להוסיף למערכת הבריאות בשנת 2007. כך ייחסכו 20 מיליון שקל, שמשרד האוצר מתכנן להקצות לטובת התמודדות עם שפעת החזירים.

 

עוד מציעים באוצר לקצץ במענקי הלידה מטעם המדינה, כך שהמענק המירבי ליולדות יעמוד על 778 שקל ביום, לעומת 1,296 שקל הניתנים כיום. קיצוץ זה יביא לחיסכון של 400 מיליון שקל. בנוסף מציעים באוצר להשוות את מענקי הלידה הניתנים לנשים בעבור הילד הראשון, השני והשלישי. קיצוץ זה יסתכם ב־80 מיליון שקל.

 

רווחה: הקצבאות יוקפאו

 

לשרי ש"ס צפויה הפתעה דרמטית כאשר יקבלו את הצעות משרד האוצר, שכן המשרד מציע לקצץ את קצבאות הילדים ב־10% בעבור הילד השני, השלישי והרביעי במשפחה. בסך הכל יסתכם קיצוץ זה ב־525 מיליון שקל בשנים 2009–2010. באוצר מבהירים כי קיצוץ זה יחול גם על התוספת לקצבאות הילדים שהובטחה לש"ס במסגרת ההסכם הקואליציוני עם הליכוד.

 

בתוך כך נודע ל"כלכליסט" כי היועץ המשפטי לממשלה הנחה את משרד האוצר שלא להכליל לפי שעה בחוק ההסדרים את הסעיפים המתנים את העלאת קצבאות הילדים בתנאים הנוגעים לחיסוני הילדים ועוד, כפי שהציע האוצר במקור.

 

באוצר לא מסתפקים רק בקצבאות הילדים ומציעים להקפיא עד סוף שנת 2010 את עדכונן של שורה של קצבאות שמשלם הביטוח הלאומי, הצמודות למדד. בין היתר מדובר על קצבת השלמת הכנסה, קצבאות לנרדפי הנאצים ולמשפחות חיילים שנספו במערכות ישראל ובפעולות האיבה, הקצבה לנכי הפוליו וקצבאות לעולים חדשים. קיצוץ זה יסתכם ב־390 מיליון שקל. כמו כן מוצע לקצץ 320 מיליון שקל בתקציב הביטוח הלאומי ובתקציב אגף השיקום במשרד הביטחון.

 

ביטחון: קיצוץ בפנסיה

 

הגזירות והקיצוצים הבולטים ביותר שמציע באוצר מצויים במקום בו מצוי התקציב הגדול ביותר, במערכת הביטחון. זאת, בנוסף לקיצוץ הכולל בתקציב מערכת הביטחון שמציע האוצר, בגובה 3 מיליארד שקל. ראשית מציעים באוצר לקבוע כי מענקי עבודה מועדפת יינתנו רק לחיילים משוחררים שיעבדו בעבודה המועדפת במשך שנה שלמה, במקום חצי שנה כיום. מהלך זה יחסוך לקופת המדינה 45 מיליון שקל.

 

עבודה מועדפת. שנה במקום חצי שנה עבודה מועדפת. שנה במקום חצי שנה צילום: שאול גולן

 

מלבד זאת, מציעים באוצר להעלות את גיל הפרישה מצה"ל באופן דיפרנציאלי החל משנת 2010, מהלך שיגרור קיצוץ של 420 מיליון שקל מתקציב הביטחון משנה זו ואילך ויחסוך בתשלומי הפנסיה שמשלמת המדינה לאנשי הקבע שפרשו. המהלך כולו צפוי לחסוך 4.2 מיליארד שקל עד שנת 2028. ההצעה תחול גם על המשטרה ועל שירות בתי הסוהר. כן מציעים באוצר לדחות את הגדלת תקציב הביטחון בהתאם להמלצות ועדת ברודט עד שנת 2011.

 

בנוסף, מציעים באוצר לבטל את המשלחת הביטחונית לפריז ולצמצם משמעותית את זו לניו יורק. כמו כן עד סוף שנת 2009 יופרטו כ־1,000 תקנים בשירות הקבע של צה"ל, במערך הלא־לוחם. מהלכים אלה יביאו לקיצוץ נוסף בתקציב הביטחון בגובה 530 מיליון שקל החל משנת 2010.

 

בנוסף על כל אלה מפרטים באוצר שורה של גזירות על לובשי המדים, החל מספטמבר 2009. בין היתר מציעים באוצר לבטל את הטבת המס על רכב צמוד לאנשי קבע במערך הלא לוחם, להפחית את מכסת הקצינים היוצאים ללימודים אקדמאיים ב־800 תקנים, להעלות את ההפרשות של אנשי הקבע לביטוח לאומי ולהטיל מס על נקודות הספורט הניתנות לאנשי הקבע.

 

עוד מציעים באוצר לאסור על טיסות מסחריות במחלקת עסקים לעובדי מערכת הביטחון, להפחית את צבירת "ותק הפעילות" של הקצינים ואנשי הקבע כך שתעמוד על 5% מהשכר בשנה במקום 10%, להצמיד את מכסת הקילומטרים המוכרים להוצאות רכב לזו המקובלת בשירות המדינה וכן להקפיא עד סוף שנת 2010 את כל קידומי דרגות השכר ואת זחילת הוותק למערך הלא לוחם. סך החיסכון של שורת מהלכים אלה נאמדת ב־600 מיליון שקל.

 

קשה בטיסות לחו"ל

 

בין הקיצוצים הנוספים שמציע האוצר בתחומים אחרים ניתן למנות את הקיצוץ המוצע בשיעור של 10% בשכרם של עובדי הסנגוריה הציבורית, וכן לקבוע כי הרחבת תוכנית מס הכנסה שלילי לכלל הארץ תיעשה רק בכפוף להרחבת תוכנית ויסקונסין לכלל הארץ. החוק כיום קובע כי תוכנית מס ההכנסה השלילי תורחב לכלל הארץ כבר בתחילת שנת 2009 ללא תלות בתוכנית ויסקונסין.

 

מהלך זה נועד להפעיל לחץ על שר התמ"ת, המתנגד להרחיב את תוכנית ויסקונסין לכלל הארץ החל מהשנה הקרובה. סעיף אחר יפגע בתנאי השירות של עובדי המדינה כאשר ייאסר עליהם לחלוטין לטוס במחלקת עסקים לחו"ל בטיסות הנמשכות פחות משש שעות. מנכ"לים ובכירים אחרים בלבד יוכלו לטוס במחלקת עסקים בטיסות הארוכות.

 

במשרד הביטחון קיבלו אתמול בתדהמה את הצעת האוצר. בכירים במשרד אמרו כי ההצעה עלולה להביא כבר בשלב זה למשבר קואליציוני בשל התנגדות השר אהוד ברק להצעה. במקביל הפנו במשרד אצבע מאשימה כלפי השר יובל שטייניץ, שבעבר כיו"ר ועדת חוץ וביטחון דרש דווקא להוסיף תקציב לצה"ל.

 

נתניהו: לא תהיה פגיעה בקצבאות הנכים

 

בעקבות הפרסומים על תוכנית הגזירות, נמסר מלשכת ראש הממשלה כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, החליטו כי לא תהיה פגיעה או הפחתה בקצבאות של ניצולי שואה, נכים וקשישים. זאת, בניגוד להצעת האוצר להקפיא עד סוף שנת 2010 את ההצמדה של קצבאות שונות למדד המחירים לצרכן, בהן גם הקצבאות האמורות.

 

בנושא הקיצוץ המוצע בגובה 10% בקצבאות הילדים נמסר מלשכת ראש הממשלה כי הקיצוץ בקצבאות אלה נעשה לאחר מתן התוספת, שעלותה הכוללת מסתכמת ב-1.5 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x