$
בארץ

שרי אריסון לא מוותרת על דנקנר

מקורבי אריסון שבו והבהירו, למרות הלחצים מבנק ישראל, כי היא לא מתכוונת להדיח את דני דנקנר. דו"ח המסקנות של בנק ישראל על התפטרותו של מנכ"ל הפועלים צבי זיו ומינויו של ציון קינן עתיד להישלח לבנק עוד השבוע, וזה ייאלץ להגיב בתוך זמן קצר

רונית גודמן 07:0927.04.09

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר, שחזר אמש לישראל מוועידת קרן המטבע הבינלאומית, עתיד להאיץ את תהליך ההידברות עם בעלת השליטה בבנק הפועלים שרי אריסון. פישר צפוי לבקש בהקדם עדכון מאריסון על הדרך שבה היא רואה את הדברים לאחר שהציג בפניה את דרישתו להדיח את יו"ר בנק הפועלים דני דנקנר. לפי מקורבים, אריסון לא מתכוונת להיכנע לדרישתם של פישר ושל המפקח על הבנקים רוני חזקיהו להדיח את דנקנר.

 

אתמול התקיימה ישיבה נוספת של דירקטוריון בבנק הפועלים. כפי שנחשף ב"כלכליסט", בדירקטוריון מעוניינים לבקש מהמפקח להצטרף לישיבה הבאה, כדי להציג את עמדתו ואת סיבותיו לדרישות. אמש אף נודע, כי עו"ד רם כספי ייצג את דירקטוריון הפועלים במגעיו מול בנק ישראל.

 

ל"כלכליסט" נודע שדו"ח המסקנות מהליך התפטרותו של מנכ"ל הפועלים צבי זיו ומינויו המהיר של מחליפו ציון קינן יישלח עוד השבוע לבנק. לבנק יינתן שבוע להגיב על מסקנות הדו"ח ואז ייצא דו"ח המפרט את המסקנות הסופיות מכל התהליך.

 

שרי אריסון שרי אריסון צילום: סיון פרג'

בנק ישראל טוען שבשנתיים האחרונות חלו בבנק הפועלים כמה אירועים שמצביעים על דפוס התנהלות לקוי, לדוגמה הדחתו הפתאומית של יו"ר הבנק הקודם שלמה נחמה על ידי אריסון. עוד מקרה שהועלה הוא הצורך של המפקח להתערב במכירת תיק איגרות החוב מגובות המשכנתאות, שגרמה לבנק הפסדים רבים ב־2008.

 

כמה תהיות על התנהלותו של בנק ישראל

 

התמהמהות בנק ישראל בנוגע להשלמת הדו"ח על הנהלת בנק הפועלים מעוררת כמה תהיות. ראשית, אם אכן יש בידי בנק ישראל מידע שעד כה לא היה גלוי וידוע לציבור על הפועלים, הרי שמדובר במצב עניינים חמור - או מצד בנק הפועלים שכחברה ציבורית לא חשף את המידע או מצד בנק ישראל שלא מיהר ליידע את ציבור המשקיעים על אותו מידע מיד כשהגיע לידיו.

 

שנית, מתוך שברי המידע שמטפטף בנק ישראל באמצעות יועציו לתקשורת, הרי שמדובר בסדרה של אירועים שהתרחשו בשנתיים האחרונות והם כולם ידועים לציבור המשקיעים. אז עולה התהייה מדוע התעורר פתאם בנק ישראל ומבקש לאגוד את כל האירועים האלה תחת דו"ח ביקורת מיוחד.

 

ובכלל, טעם רע עולה מהתנהלותו של המפקח על הבנקים במהלך השבועות האחרונים. בתוך כמה ימים הפכה "בעיית ההליך" לבעיה כללית שיש לבנק ישראל עם בנק הפועלים, וזה הפך בתוך זמן קצר למסע להדחת יו"ר הבנק דנקנר.

 

ועד העובדים עם דנקנר

 

במכתב חריף לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר תקף שרלי אמזלג, יו"ר ארגון עובדי בנק הפועלים, את המפקח על הבנקים רוני חזקיהו בשל דרישתו של האחרון להדיח את יו"ר הבנק דני דנקנר. בין השאר כתב אמזלג כי חזקיהו "מונע מחוסר הבנה, מניעים אישיים וקטנוניים ונקמנות אישית... המשפיעה לצערי על שיקול הדעת ומובילה להחלטות הרות אסון". המכתב נשלח לפישר בהמשך לישיבת מזכירות ארגון העובדים שהתקיימה בסוף השבוע שבה הוחלט לעמוד לצד ההנהלה והדריקטוריון בכל הקשור לפעילות של המפקח על הבנקים נגדם.

 

"איננו מבינים כיצד גוף שתפקידו העיקרי לשמור על הבנקים עושה כל יכולתו, לילות כימים, כדי לפגוע ולקעקע את המוסד הפיננסי המוביל הגדול בישראל", כותב אמזלג. לגבי אריסון הוא כותב: "עובדי הבנק מעריכים את תרומתה לבנק, לחברה ולקהילה ודוחים ומגנים מכל וכל את הרמיזות וההשמצות לגביה. אנו עובדי הבנק לא נשקוט ולא ניתן להכפיש את שמה".

 

לגבי דני דנקנר כותב אמזלג: "הוא הוכיח עצמו משך זמן רב כמי שדואג היטב לבנק כולו ולעובדיו. הפגיעה חסרת התקדים ביחסי העבודה הביאו את יו"ר הדריקטוריון לקבל את התפטרות המנכ"ל, צבי זיו. בניגוד למנכ"ל השכיל היו"ר למצוא את שביל הזהב ולאזן בין יישום מתון הדרגתי ואחראי של המהלכים הנדרשים לבין שמירה על חוסן הבנק ושמירה על יחסי עבודה טובים בבנק שהינם נכס משמעותי ומרכזי לבנק".

 

אמזלג מזהיר את פישר מהידרדרות במצב. "אנו מאמינים בהידברות, אך במידה ויחליט המפקח להמשיך בהתקפות שרירותיות על מקור פרנסתנו ימצא למולו ציבור נחוש וענק שלא יאפשר לו לפגוע בבנק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x