שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עובדי הנמלים נגד נתניהו: נפתח ב"מלחמת עולם" אם הרציפים יופרטו

בוועד העובדים של נמל חיפה אומרים כי "לנתניהו פרשנות משלו לרפורמה בנמלים, והיא כנראה שונה משלנו. על הכל אפשר לדבר. אם יבטיחו לנו ביטחון תעסוקתי נוכל להבטיח שקט תעשייתי"

גיא מי-טל 18:3925.04.09

דבריו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במסגרת ההכרזה על התוכנית הכלכלית, לפיהם תקודם ההפרטה בנמלים - עוררו דאגה בקרב עובדי הנמלים. עם סיום מסיבת העיתונאים של נתניהו ושטייניץ, הציפו את משרדי ועד העובדים בנמל חיפה טלפונים של עובדים מודאגים.

 

הרפורמה החלה ב־2005

עם ביטול רשות הנמלים והרכבות והפיכת נמלי אילת, חיפה ואשדוד לחברות נמל עסקיות בבעלות המדינה. ואולם בפברואר 2010 אמור להתבצע שלב נוסף ברפורמה, עם הנפקת 15% ממניות חברות הנמל בבורסה. ב־2011 יונפקו 34% נוספים לשוק ההון, וב־2020 יופרטו כל אחזקות הנמל.

 

המדינה כבר שילמה יותר ממיליארד שקל לעובדי הנמלים: מענק חד פעמי של 50 אלף שקל לכל עובד. סכום דומה ישולם ב־2010. בנוסף סוכם על העלאת שכר של 5% לעובדים. על פי המתווה, לאחר שתושלם ההפרטה יהיו העובדים זכאים לקבל 10% ממניות הנמל בהנחה של 30% או מענק של עד חמש משכורות.

 

"בדבריו של נתניהו אין חריגה מההסכם. הוא רוצה להנפיק את מניות הנמל, בבקשה. אנחנו וגם עופר עיני חתומים על ההסכם הזה ונכבד אותו. הסטייה היחידה מהמתווה שנקבל היא הגדלת אחזקותינו במניות מעבר ל־10%. אבל אם בכוונת נתניהו בהפרטה להעביר את הרציפים לידיים פרטיות - תהיה פה מלחמת עולם. אנחנו, ורק אנחנו, נתפעל את הרציפים", אמרו בוועד העובדים של נמל חיפה בראשות מאיר תורג'מן.

 

ואולם אם הרציפים לא יעברו לידיים פרטיות, תחטיא הרפורמה את מטרתה האמיתית - יצירת תחרות בין הנמלים והרציפים על ידי התייעלות והפסקת העיצומים והשביתות. גורם בוועד אמר: "לנתניהו פרשנות משלו לרפורמה, והיא כנראה שונה משלנו. על הכל אפשר לדבר. אם יבטיחו לנו ביטחון תעסוקתי נוכל להבטיח שקט תעשייתי".

 

כדי לעמוד בלוח הזמנים להנפקה כבר פועלים ברשות החברות מול חברות הנמל להכין את התשקיפים. גורמים בנמלים מטילים ספק כי המדינה תצליח לעמוד בלוח הזמנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x