$
בארץ

התוכנית של ביבי: הפחתת מס הכנסה על יחידים ל-39%, ועל חברות - ל-18%

רה"מ ושר האוצר הציגו במסיבת עיתונאים בירושלים את עיקרי תוכנית "בלימה ותנופה" לייצוב המשק והבאתו לצמיחה בעתיד; שטייניץ: התוכנית תאפשר הרחבה של האשראי במשק בעשרות מיליארד שקלים

אמנון אטד ושאול אמסטרדמסקי 11:0923.04.09

"אנו במשבר עולמי גדול ויכולים לחלץ את ישראל ממנו", כך אמר היום (ה') בירושלים ראש הממשלה ושר העל לאסטרטגיה כלכלית, בנימין נתניהו, שהציג את תוכנית "בלימה ותנופה", שמטרתה להציל את מקומות העבודה ו"להזניק את המשק".

 

עיקרי התוכנית הם הרחבת האשראי ועידוד הייצוא, בלימת האבטלה וקידום התעסוקה, רפורמות מבניות, מדיניות המסים, תשתיות פיזיות והון אנושי.

 

הרחבת האשראי  - צעדים:

 

הרחבת הון המערכת הבנקאית למתן אשראי – הכפלת המסגרת הראשונה שהוצגה בתוכנית ההאצה ל-12 מיליארד שקל בערבות מדינה – "פישטנו את הקריטריונים והפכנו את התוכנית לאטרקטיבית יותר כך שלבנקים לא תהיה בעיה להרחיב את האשראי. זה צעד שייכנס לתוקף החל מהשבוע הבא. אני קורא לבנקים לא להתמהמה, לגייס הון ולהרחיב את האשראי למגזר העסקי", אמר שטייניץ.

 

קרנות לאשראי חוץ בנקאי חדש, בדגש על ההיי טק – 2 מיליארד שקל בערבות מדינה בכדי להרחיב את האשראי בתחום זה.

 

חבילת כלי סיוע לייצוא – ערבויות מדינה בהיקף 6 מיליארד שקל. על פי שטייניץ, "זוהי הגדלה משמעותית של הערבויות לביטוח סיכוני סחר חוץ. זה יבטיח את הגדלת טווחי האשראי שהיצואנים הישראלים יוכלו להבטיח ללקוחותיהם".

 

הכפלת הקרן לעסקים בינוניים – עד להיקף של 2.6 מיליארד שקלים.

 

לדברי שטייניץ, "החבילה כוללת ערבויות בהיקף 20 מיליארד שקל והיא תאפשר הרחבת האשראי במשק בעשרות מיליארד שקלים".

 

בלימת האבטלה וקידום התעסוקה - עקרונות: 

 

מאבק ב"עבודה הזרה" – שטייניץ: "אני קורא לכל המעסיקים בישראל: בעת הזו הכלל של מובטלי עירך קודמים הוא מקודש. נאבק ללא פשרות בתופעת העובדים הזרים הבלתי חוקיים בשביל לפנות מקומות עבודה לישראלים.

 

הרחבת תוכנית אורות לתעסוקה (לשעבר תוכנית ויסקונסין) לפריסה כלל ארצית.

 

הרחבת תוכנית מס הכנסה שלילי לפריסה כלל ארצית.

 

הקמת קרן למפעלים בפריפריה – שטייניץ: "הסכמנו על הקמת קרן שתתמוך במפעלים בקשיים בפריפריה. המטרה היא לא לזרוק כסף אלא לתמוך במפעלים ברי קיימא שנקלעו לקשיים. נקים את הקרן במהלך השבועות הקרובות בשיתוף ההסתדרות והתעשיינים".

 

חיזוק ההכשרות המקצועיות – שטייניץ: "זה הזמן שבו אנשים שנכנסו למעגל האבטלה לעבור הכשרה מקצועית בשביל להכין אותם לתפקידים החדשים שיתפסו במעגל התעסוקה לאחר המשבר".  

 

רפורמות מבניות – הצעדים:

 

קרקעות – מנהל מקרקעי ישראל – העברת הבעלות לאזרחים וביטול חסמים בירוקרטיים.

 

נמלי הים – קידום התחרות והגברת היעילות.

 

משק החשמל – יצירת תחרות וחיזוק יצרנים פרטיים.

 

 

לדברי נתניהו, "אלה שלוש הרפורמות הגדולות ביותר שאנחנו יכולים לעשות במשק הישראלי ואנחנו הולכים לעשות אותן עכשיו. יש לנו בתחומים אלה חסמים כבדים, ולכן כשנסיר אותם זה יהיה כמו להסיר מגף כבד מעל קפיץ דרוך. נקבל תוספת של אחוז או שניים לשנה בצמיחה למשך העשור הקרוב רק בגלל הרפורמות הללו. אלה אינן רפורמות קלות. אבל אחרי שישים וכמה שנים של קיום המדינה הגיע הזמן לעשות אותן".

 

בהתייחסו לרפורמות אמר נתניהו כי "בישראל 93% מהקרקע מוחזק בידי מונופול מינהל מקרקעי ישראל. אין לי דבר נגד עובדי המינהל או נגד עובדי הנמלים או חברת החשמל. יש שם אנשים טובים וזה לא קשור אליהם. אנשים טובים יכולים לעבוד במבנה לא טוב, ובמקרה הזה מדובר במבנים לא טובים שחונקים את המשק הישראלי מזה עשרות שנים. כבר בשנות ה-60 המבנים הללו היו אנאכרוניסטיים. לכן אנחנו רוצים לשנות את המצב".

 

 

מדיניות המסים – עקרונות וצעדים

 

תוואי מסים פוחת בשנים 2009-2016 תוך התמקדות בשכבות הביניים:

הפחתה מדורגת של מס ההכנסה על יחידים מרמה של 46% מס שולי מקסימלי לרמה של 39%.

הפחתה מדורגת של מס החברות מרמה של 26% לרמה של 18%.

 

ביטול עיוותי מס.

 

שיפור מערכת הגבייה – זה לא סוד שיש לנו עובדים מצוינים ומסורים במערכת הגבייה אבל זה גם לא סוד שהמערכת הזו עברה לפני שנתיים וחצי טראומה קשה. אנחנו נסייע למערכת וסגן השר, איציק כהן, יקח על עצמו את הובלת הנושא. 

 

בהתייחס לתוכנית הפחתת המסים אמר נתניהו כי "נפחית את מס החברות באופן מיידי לרמה של 25%. מס ההכנסה על יחידים יופחת החל משנת 2010. שני המיסים הללו ירדו באופן משמעותי בשנים הקרובות. כך נייצר יתרון תחרותי מבחינה בין לאומית".

 

 

תשתיות פיזיות והון אנושי – עקרונות וצעדים

 

תחבורה – השקעה בתשתיות תחבורה תוך דגש על חיבור הפריפריה למרכז.

 

תיירות – השקעה בתשתיות תיירות ופיתוח אטרקציות תיירותיות, לרבות הגברת האטרקטיביות לתיירות נוצרית

אנרגיה ומים.

 

הייטק ומדע – הגדלה של מאות מיליוני שקלים את תקציב המדען הראשי והשקעה בתחומים נוספים של פיתוח ידע והשכלה.

 

נתניהו ושטייניץ סירבו להציג את עלויות התוכנית בשלב זה. לדברי שטייניץ, "לתוכנית יש עלויות שבשלב זה נשמור אותן לעצמנו. במרבית הסעיפים הן מינימליות, והן כבדות יותר בסעיפי ההשקעה בתשתיות. בעוד מספר שבועות נציג את העלויות באופן ברור משום שהדברים עדיין בתהליכי הידברות".

 

שטייניץ נשאל גם בעניין התנהלות בנק ישראל ביחס להנהלת בנק הפועלים ואמר כי "יצטרך לבחון בתקופה הקרובה את הנושא".

 

"למנוע גירוש ברוטאלי"

 

חנה זהר, מנכ"לית קו לעובד, התייחסה לכוונת האוצר לגרש עובדים זרים כצעד להבראת התעסוקה ואמרה: "המשמעות של צמצום העובדים הזרים באופן דרסטי היא גירוש ברוטאלי של עובדים, שחלקם הגדול הגיעו לארץ כחוק. לגירוש כזה יש מחיר תקציבי ואנושי. מאחר וענפי הסיעוד והחקלאות מסובסדים היום בכוח עבודה זול וחסר הגנה, ניתן להניח, שיביאו עובדים חדשים במקום אלו שיגורשו.

 

"לכן, במקום לגרש ללא הבחנה ובברוטאליות, כפי שהיה בשנת 2003, עדיף פשוט לקחת עובדים שנמצאים בארץ ולא השלימו 5 שנים, שזוהי התקופה המותרת לעבודה בישראל. פעילות כזו תחסוך בתקציבים להקצאת שוטרים נוספים.

מי שיפסיד מכך יהיו הספסרים, המתווכים וחברות כוח האדם - המרוויחים הון עתק מהבאת העובדים החדשים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x