סביבה

השר להגנת הסביבה: להקפיא פרויקט התחנה הפחמית באשקלון

לטענתו של גלעד ארדן יש לגנוז את תוכנית ההקמה של תחנת הכוח, בעיקר בשל גילויי מרבצי הגז בשדות תמר ותגלית

גלית שפיר 13:4306.04.09
השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן פנה הבוקר (ב') למ"מ מזכיר הממשלה בדרישה להקפיא לאלתר את תוכנית תחנת הכוח הפחמית באשקלון. במכתב שהועבר דרש ארדן כי יוטל על שר התשתיות להגיש בתוך 60 יום לממשלה תוכנית מעודכנת להפקת חשמל בהתייחס לשינויים האחרונים שחלו במשק.

 

לטענת ארדן

הסיבה העיקרית שבעטייה יש לגנוז את התוכנית הנה הגילויים החדשים של השדות תמר, המכיל פוטנציאל גז בשיעור של 142 מיליארד מ"ק, ודלית, הצפוי להכיל 20 מיליארד מ"ק.

 

עוד טוען ארדן כי הסיבות הנוספות שבעטיין יש לבטל את התוכנית של הקמת התחנה הפחמית הן: ירידה של 10% בצריכת האנרגיה בעקבות המשבר הכלכלי, מימושה של תוכנית החירום למשק החשמל שהביאה להרחבה נוספת של כ-1,400 מגה וואט, כאשר כ-3,000 מגה וואט נוספים נמצאים בהליכי תכנון.

 

ארדן מציע מספר תוכניות, בהן התייעלות אנרגטית, שיכולה להביא להפחתה של 10% מהצריכה הנדרשת, התפתחויות טכנולוגיות בתחנות פחמיות, שיגדילו את יכולת הניצול של התחנה תוך הפחתה של כמות המזהמים הנפלטת לאוויר וקביעת יעד של 20% שימוש באנרגיות מתחדשות (במקום 10%) בשנת 2020.

 

בחודש יוני האחרון אישרה הועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) את הקמתה של תחנת הכוח הפחמית (פרויקט D). זאת לאחר מאבק שניהלו הארגונים הירוקים במשך ארבע וחצי שנים. מפלגת הירוקים ואדם טבע ודין הגישו עתירה כנגד הקמת התחנה. 

 

ממגמה ירוקה נמסר בתגובה: "הקמת תחנת כוח פחמית תגרום לנזקים בריאותיים, כלכליים, וסביבתיים כבדים, תגזול מקופת המדינה תקציב גדול ותארך זמן רב יותר - אל מול הקמת תחנה חלופית המבוססת על גז טבעי, שמשתלמת למדינה ולתושביה. בנוסף, לאור הירידה החדה בצריכת החשמל השנה, לעומת השנה שעברה, המסקנה הנדרשת היא שלחסכון יש השפעה משמעותית על משק החשמל".

 

עו"ד ציפי איסר-איציק מנכ"ל אדם טבע ודין מסרה: "השר גלעד ארדן ממשיך בקו הנחוש בו נקט עוד כחבר כנסת, לשקול מחדש את הצורך בהקמת של תחנה פחמית נוספת באשקלון. טוב תעשה הממשלה אם תאמץ גישה זו שתחייב השקעה בתשתיות ירוקות, לנוכח בעיית זיהום האויר החמור בישראל ולנוכח גילויי מרבצי הגז הטבעי בישראל"

 

ח"כ דב חנין: "טוב מאוחר מאשר אף פעם. התחנה הפחמית באשקלון תהיה מפגע בריאותי וסביבתי. הנימוקים נגד הקמתה רק הולכים ומתרבים מיום ליום נוכח תגליות הגז האחרונות וכן משיקולים כלכליים. זה הזמן לבטל מהלך מוטעה זה של בניית התחנה".

 

עו"ד נילי גרוסמן, מנהלת מאבק האנרגיה ושינויי האקלים בגרינפיס: "התחנה הפחמית כבר הוכחה כמסכנת את בריאות הציבור ובכל זאת חברת החשמל מתעקשת לקדם תחנה שורפת פחם על אף חלופות נקיות מוכנות לשימוש. חובתה המוסרית של הממשלה היא לספק חשמל באופן הנקי והבטוח ביותר וללא סיכון הציבור. הוספת תחנת פחם באשקלון היא בבחינת הוספת חטא על פשע".

 

דרור עזרא ממפלגת הירוקים מוסר: "התחנה הפחמית מיותרת, הן בפן הכלכלי והן בפן הבריאותי, יש חלופות טובות יותר וזולת יותר שהממשלה הקודמת התעלמה מהן בשל גחמות של בעלי אינטרסים שקידמו את התחנה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x