$
בארץ

תשובה: גילוי הגז הטבעי - אחת התגליות הגדולות בעולם

"מדובר בכמויות אדירות של גז שאי אפשר אפילו להסבירן; למדינת ישראל יש פיתרון לגז טבעי גם לדורות הבאים. ישראל עשויה אפילו להפוך ליצואנית גז לעולם וליהנות מתמלוגים ומס ממכירת הגז", אמר הבוקר יצחק תשובה בהתייחסו למאגר הגז הטבעי שהתגלה מול מפרץ חיפה

גיא מי-טל 09:4618.01.09

"זהו יום חג לנו ולמדינת ישראל כולה" ,כך אמר הבוקר, יצחק תשובה  מבעלי חברת דלק קידוחים בראיון לתוכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל, לגבי גילוי מרבצי הגז הטבעי מול מפרץ חיפה.

 

דבריו של תשובה באים לאחר שהשותפות בקידוח הגז מול מפרץ חיפה, נובל אנרג'י דלק אנרגיה, אבנר קידוחים, ישראמקו ודור גז, הכריזו על תגלית גז טבעי במימדים עצומים ובשווי של מילארדי דולרים. נשיא חברת נובל אנרג'י, צ'ארלס דוידסון, אמר כי תגלית הגז מול חיפה היא מאגר הגז הטבעי הגדול ביותר בישראל והגדול ביותר שחשפה חברת הקידוח נובל אנרג'י.

 

בהודעה שפרסמה הבוקר ישראמקו נכתב כי לוגים שבוצעו בקידוח זיהו 3 מאגרים באיכות גבוהה הכוללים שכבות חול בעובי כולל נטו של כ-140 מטר, המכילות גז טבעי. בהודעה נמסר כי העובי והאיכות של המאגרים הנ"ל במקום הקידוח טובים יותר מההערכות המוקדמות של המפעילה. לדברי המפעילה, אינדיקציות ראשוניות מצביעות על כך, שעתודות הגז הטבעי, שזוהו בקידוח, משמעותיות ביותר והינן לכל הפחות בגובה ההערכות המוקדמות טרום הקידוח, אשר לפיהן 3.1 TCF - הינו כ (Gross Mean Resources) ממוצע פוטנציאל עתודות הגז הטבעי של הפרוספקט 88 ). המפעילה מעריכה, כי בכפוף לקבלת נתונים נוספים מהקידוח, הערכת עתודות הגז BCM - (כהטבעי הנ"ל עשויה אף לגדול).

 

תשובה אמר בראיון, כי "כמויות הגז שהתגלו יספקו את צרכי האנרגיה של מדינת ישראל עשרות שנים - זו אחת התגליות הגדולות בעולם", אנחנו לא נהיה מדינה תלותית בכל מה שקשור לגז - יש לנו אפילו כמויות שאפשר לייצא החוצה".

 

"כמויות שאי אפשר לתאר"

 

"הנתונים שאני מוסר הם בהתאם לדו"ח שפורסם על ידי החברה המנהלת - נובל אנרג'י. לפי דו"ח זה, הוודאות היא ודאות של 100% להימצאות גז בכמויות מסחריות גדולות. מדובר בכמויות אדירות - אלו כמויות שאי אפשר להסביר ולתאר", אמר.

 

תשובה ציין כי לגבי תחילת ההפקה המסחרית, החברות השותפות נכנסות לבדיקות מיידיות. "בסך הכל למדינת ישראל יש פיתרון בנוגע לגז לדורות הבאים. התלות של מדינת ישראל בנפט תרד".

 

תשובה. "יום חג למדינת ישראל" תשובה. "יום חג למדינת ישראל" צילום: אוראל כהן

 

לדבריו, "גז זה דבר נקי יעיל וטוב. שימוש בגז טבעי יוזיל ב-20% את עלויות האנרגיה של המדינה. אם חברת החשמל, לדוגמא, תעבור להשתמש בגז, גם מחירי החשמל לאזרחים צפויים להיות מוזלים בשיעור דומה. אנו מחזקים את הכלכלה של מדינת ישראל, גם האזרח צריך לחגוג היום. דרך יצוא הגז ייכנסו לקופת המדינה מסים בצורה עקיפה של מאות מיליוני שקלים".

 

תשובה ציין כי השותפים השקיעו 145 מיליוןן דולר בפרויקט. "מדובר בהשקעה גדולה, אך אנו נמשיך להאמין ולקדוח". כשנשאל על החששות בשוק בנוגע ליכולתיו להחזיר את הכספים שלווה, השיב תשובה: "אנו נמשיך להיות מחוייבים לאג"חים שהנפקנו. עמדנו מאז ומתמיד בהתחייבויות".

 

בסיום הראיון אמר תשובה כי "זהו חג גדול למדינת ישראל והיום זהו גם חג גדול לצה"ל. צריך להרים את דגל מדינת ישראל בגאווה".

 

כזכור, תגלית גז טבעי משמעותית אחת נמצאה בעבר בישראל, על ידי "ים תטיס", בהיקף של 32 מיליארד מ"ק.  אך התגלית הנוכחית צפויה להיות גדולה פי כמה, ועדיין קשה להעריך את גודלה המדויק.

 

כבר בסוף השבוע נכתב ב"כלכליסט" כי על פי הנראה, התגלית אף תהיה גדולה מהמצופה. זאת בעקבות הממצאים מתחת לפני האדמה. על פי הודעה של החברות השותפות, מדובר בקידוח בעומק של כ-4,900 מטר ובעובי של 140 מטרים שמתחתה מצוי הגז הטבעי.  בימים הקרובים יחלו השותפות בהפקות נסיון. הפקת הגז לשימוש מסחרי צפויה רק בשנת 2015.

 

קידוח הגז בחיפה: המאגר גדול מהתחזיות המוקדמות

 

שביעות רצון רבה שוררת בקרב החברות השותפות בקידוח הגז הטבעי "תמר", זאת לאחר שבשבוע שעבר התגלו בו סימנים ראשונים המעידים על הימצאות גז טבעי בעומק רב. כמו כן, בסוף השבוע התחזקו הממצאים עם פענוח בדיקות חשמליות שבוצעו בו. על פי בדיקות אלה, כמות הגז הטבעי במאגר מול חופי חיפה עתידות אף להיות גדולה יותר מהתחזיות האופטימיות ביותר שהיו עד כה.

 

לפני שהחל הקידוח העריכה נובל אנרג'י - השותפה ומפעילת הקידוח - כי יש הסתברות של 35% להימצאות של גז טבעי בכמות של עד 109 מיליארד מ"ק. ההכנסות הצפויות ממאגר בגודל כזה הן עד 15 מיליארד דולר.

 

עם היוודע תוצאות הבדיקה, בין היתר גודל החללים בשכבת החול במאגר, מסתמן כי מה שנחשב עד לפני שבוע לכמות המקסימום של גז טבעי במאגר - נהפך להיות, החל מסוף השבוע, לכמות המינימום. כלומר במאגר יהיו לכל הפחות 109 מיליארד מ"ק גז טבעי, כך שההכנסות יגדלו ככל שתגדל כמות הגז במאגר.

 

בסוף השבוע נפגשו השותפות ישראמקו, דלק אנרגיה ואבנר קידוחים, ודור גז במשרדי השותפה נובל אנרג'י בהרצליה פיתוח. השותפות דנו בניתוח הממצאים החיוביים והחליטו לצאת למבחני הפקה שיימשכו כשלושה שבועות, שבמהלכם תתבצע הפקה של גז טבעי מן המאגר לצורך למידה ואפיון של קצב זרימת הגז.

 

הבדיקות החשמליות (לוגים) שתוצאותיהן התקבלו בסוף השבוע מעידות על אופי שכבת החול התת-קרקעית שבה לכוד הגז הטבעי והחללים הנמצאים בשכבה זו. הבדיקה נועדה גם למדוד את גודל החללים הנמצאים בשכבה זו - ככל שהחללים גדולים יותר, יש יותר מקום להימצאותו של הגז. מכאן גם הערכה כי כמות הגז תהיה גדולה יותר.

 

השאלה העיקרית היתה כדאיות הפיתוח של מאגר הגז. מאגר או באר מפותחים רק לאחר שהוכח כי הם כלכליים מבחינת הכמויות שבהם ושווי השוק של הגז או הנפט, בקיזוז ההשקעה הכספית הכבדה הכרוכה בפיתוח. במקרה זה מדובר בהשקעה גדולה שכן המאגר נמצא 90 ק"מ מחופי חיפה ובעומק רב. הקידוח תוקצב בעלות של 145 מיליון דולר והפקת גז מסחרי מהמאגר והזרמתו לארץ יעלו יותר ממיליארד דולר.

 

גלית שפיר מוסרת כי הרב מיכאל מלכיאור, מראשי התנועה הירוקה-מימד מסר כי "עתה, משנתגלו מאגרי הענק יש לגנוז את תוכניות הקמת התחנה הפחמית אשר תביא לנזקים בריאותיים קשים לתושבי אזור אשקלון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x