$
בארץ

תוכנית האוצר: 0% צמיחה, קיצוץ של 10 מיליארד שקל

על פי הצעת האוצר מסגרת התקציב תגדל ב־5 מיליארד שקל, תוכנית ויסקונסין תורחב לפריסה ארצית מלאה והרפורמה במס תימשך כמתוכנן כבר ב־2010

אמנון אטד 07:1229.03.09

עם השלמת ההסכמים הקואליציוניים לקראת כינון הממשלה החדשה, עתידים אנשי האוצר להגיש בימים הקרובים הצעת חדשה לתקציב הממשלה, שתותאם להמלצות צוות מאה הימים שמינה ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו. הצוות כבר הגיש לנתניהו את התוכנית שגיבש במהלך סוף השבוע, לאחר שבשבועות האחרונים

הופיעו בפניו לא פחות מ־65 נציגי מגזרים שונים במשק, לרבות הפרסומאי מושיק תאומים ונגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר. דווקא נציגי האוצר נעדרו מפגישות אלו עם צוות מאה הימים.

 

על פי התוכנית של האוצר ושל הממונה על התקציבים רם בלינקוב, התקציב לשנת 2009 ייבנה לפי הערכות של צמיחה בשיעור של 0% במהלך השנה הנוכחית. מסגרת התקציב תגדל ב־5 מיליארד שקל מעבר למסגרת התקציב המקורית, ויעד הגירעון יסתכם ב־37 מיליארד שקל (5% מהתוצר, לעומת 1% בלבד כיום). החל משנת 2010 ובארבע השנים שלאחר מכן ייפחת יעד הגירעון. רוב מימון הגירעון יבוצע באמצעות הגדלה ניכרת של גיוסי הכספים בשוקי ההון בחו"ל, לרבות שימוש בערבויות של ממשלת ארצות הברית.

 

במטרה למנוע גירעון גדול מהמתוכנן יציע האוצר לבצע "הסטות תקציביות" של 10 מיליארד שקל - שם אחר לקיצוץ בתקציבים קיימים של משרדי הממשלה. הקיצוץ הגדול ביותר יבוצע בתקציב הביטחון ובהוצאות השכר של הסקטור הציבורי. עוד קיצוץ ניכר מתוכנן גם בתקציב החינוך. באוצר מציינים שהצמיחה השלילית לנפש שתירשם השנה מאפשרת לעדכן את תקציב הביטחון לפי מתווה ועדת ברודט. עוד אומרים באוצר שההסכם הקואליציוני עם מפלגת העבודה לא ימנע את הקיצוץ בתקציב הביטחון ואת הקפאת השכר והקטנת מספר העובדים בשירות הציבורי.

 

במסגרת צמצום התקציב, הממשלה לא תשתתף יותר בהקמת קרנות מנוף למיחזור חובות . במקום זאת תפעל הממשלה על תקן "חברת ביטוח" שתעניק ערבויות לגופים המוסדיים שירכשו אג"ח קונצרניות חדשות. למרות הקטנת התקציב תימשך הרפורמה במס, והשלב הבא שלה יתבצע כמתוכנן בתחילת 2010. הפחתת מס החברות תימשך גם בין השנים 2011 ל־2014, עד לירידת המס לשיעור של 20%. הפחתת המס על יחידים, שכירים ועצמאים תתמקד בבעלי השכר ברמות הביניים של 18,000–8,000 אלף שקל ברוטו בחודש. גם הסיוע לשכבות החלשות לא ייפגע: תוכנית מס הכנסה שלילי תימשך כמתוכנן, ותוכנית ויסקונסין לסיוע למובטלים אף תורחב לפריסה ארצית.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x