שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דו"ח המבקר: ליקויים בהליך ההקמה של שכונת "חלומות זכרון יעקב"

כפי שנחשף ב"כלכליסט", השכונה החדשה, הכוללת 770 יחידות דיור, נבנתה בשיטת ה"סלאמי", שהסתמכה על שלוש תוכניות שונות שאושרו במהירות. סכומי האגרות וההיטלים שהוטלו על היזמים לא חושבו כיאות במועצה, שגם לא פיקחה כראוי על עבודות הפיתוח עליהן התחייבו היזמים

דותן לוי 12:0125.03.09

בחודש נובמבר האחרון חשף "כלכליסט", את הליקויים בהתנהלות מתן האישורים לבניית שכונת "חלומות זכרון יעקב" ואת התנגדותם של שני חברי מועצת זכרון, אפרים צוק וחגי מזורסקי, להקלות שנתנה הוועדה המקומית ליזמי הפרויקט, שבבעלות החברות שיכון ובינוי ואמירי גן.

 

היום

(ד') נמתחת בדו"ח מבקר המדינה ביקורת קשה בנוגע לתהליך הקמת שכונת המגורים, הכוללת 770 יחידות דיור חדשות ובנוגע להתנהלותן של הוועדה לתכנון ובנייה ושל מועצת זכרון יעקב, באישור השכונה ובחתימת ההסכמים אל מול היזמים. הביקורת עוסקת, בין היתר, בשלבי התכנון של השכונה, הסכם הפיתוח בין היזמים למועצה וניהול כספי המועצה.

 

מהביקורת עולים ליקויים בתהליכי התכנון להקמת השכונה, בעיקר בכל הנוגע למתן זכויות בנייה, החורגות ממדיניות התכנון - כפי שנקבעה בתוכנית האב ובתוכנית המתאר המחוזית - לשמור על האופי הקהילתי של היישוב ולמנוע את המשך גידולו האינטנסיבי.

 

הדו"ח מציין, כי אישורן, תוך תקופת זמן קצרה יחסית (ארבע שנים), של שלוש תוכניות מפורטות במתחם השכונה כ"טלאי על טלאי", מצביע על חוסר תכנון כולל. "מן הראוי להימנע משינויים מצטברים בשיטת ה'סלאמי' אשר הופכים לשינוי מהותי של התוכנית", נכתב בדו"ח המבקר.

 

בהיבט הכספי, מציין המבקר, כי לא נמצאו תחשיבים מעודכנים בגזברות המועצה, בנוגע לסכומי האגרות וההיטלים שעל היזמים לשלם בהתאם לתוספות הבנייה, שאושרו להם במתחם השכונה. בנוסף, ראש המועצה לא הביא בפני מליאת המועצה את כל המידע הנוגע לכדאיות הכלכלית של הסכם הפיתוח עם היזמים והמועצה לא פיקחה כראוי על עבודות הפיתוח.

 

כמו כן, המועצה סללה כביש גישה לשכונת היזם הנוסף, מחוץ לתחום המועצה, בלי שנמצאו מסמכים המתעדים את ההתנהלות החשבונאית בפרויקט זה. לכן, קובע הדו"ח, "לא ברור מהם המקורות התקציביים לכך ואם הפרויקט אושר כמתחייב".

 

המועצה המקומית מסרה בתגובה: "המועצה שמחה על העובדה כי לאחר שנה וחצי של בדיקת המבקר עולה באופן חד משמעי מהדו"ח עצמו כי היא פעלה בהתאם לחוק, לסמכויותיה ולפקודות המועצות המקומיות. בדו"ח לא צוין ולו ממצא אחד המצביע על התנהלות לא חוקית ולא עלה ולו ממצא אישי אחד - ועל כך גאוותנו.

 

"הממצאים המופיעים בדו"ח המבקר היום נוגעים במדיניות המועצה ובסדרי עדיפויותיה - ואלו מסורות באופן חד משמעי למועצה ולנבחריה. זכותו של המבקר לחלוק על החלטות מועצה, אך כאמור הן מסורות למועצה, והחשוב ביותר - התקבלו בהתאם ללשון החוק".

 

תגובת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה: "הוועדה קבעה כי השכונה תהיה בעלת צביון כפרי, ולכן חייבה את היזמים להקים פארק רחב ידיים ושטחים ירוקים בגודל של כ-30 דונם בתוך השכונה וכן מבנים נוספים לרווחת הציבור. תוכנית האב של זכרון היא לא סטטוטורית. נציגי המבקר התמקדו בתוספות שניתנו בהקלות ולפי חוק.

 

"הוועדה וחבריה פועלים משיקולים מקצועיים בלבד, ויש להם סמכות חוקית לתת הקלות בנושאים הללו. גם אם יש חולקים על שיקול דעת זה, הוא עדיין שיקול דעת תכנוני, ענייני ומקצועי בהתאם לחוק התכנון והבנייה, שרק אנשי מקצוע העוסקים בתחום התכנון והבנייה, מדי יום, מצליחים להבין אותו לאור מורכבותו הרבה.

 

"מדובר בשכונה איכותית ביותר, שכל אחר צהריים ניתן לראות בה מאות ילדים מאושרים ומחייכים משחקים במגרשים הרבים ובפארק בבטחה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x