$
בארץ

בנק ישראל: הרפורמה במס הכנסה היטיבה בעיקר עם בעלי השכר הגבוה

מדו"ח של בנק ישראל עולה כי לפני תחילת הרפורמה ב-2003 היה נטל המס של העובדים המצויים בשליש העליון של רמת השכר גבוה מאשר במרבית המדינות המפותחות. בעקבות הרפורמה הפך נטל המס לנמוך מהמקובל במדינות אלה

אמנון אטד 13:1523.03.09

בנק ישראל מגלה היום את מה שכולם יודעים כבר זמן רב: הרפורמה הרב-שלבית במס הכנסה המופעלת בארץ מאז שנת 2003 מקטינה בעיקר את נטל המס של בעלי השכר הגבוה. הגילוי של בנק ישראל נכלל בקטע נוסף מהדו"ח השנתי של הבנק שיפורסם בחודש הבא. מדובר בהשוואה בינלאומית של שיעורי המס על השכר

שערך החוקר עדי ברנדר מחטיבת המחקר של בנק ישראל.

 

מההשוואה עולה כי הרפורמה במס הכנסה הקטינה משמעותית את נטל המס של העובדים המצויים בשליש העליון של רמת השכר. לפני תחילת הרפורמה היה נטל המס בישראל ברמות שכר אלה גבוה מאשר במרבית המדינות המפותחות. בעקבות הרפורמה השתנתה התמונה וכעת נמוך נטל המס מהמקובל במדינות אלה - גם מהרמה הממוצעת וגם מהחציון (הרמה שמחצית משלמי המס נמצאת מעליה והמחצית השנייה נמצאת מתחתיה).

 

לעומת זאת, הפחתת נטל המס ברמות השכר הנמוכות בעקבות הרפורמה היתה קטנה יותר. אולם ברמות שכר אלה שיעורי המס בישראל היו נמוכים מלכתחילה בהשוואה למקובל במדינות אחרות.

 

עוד עולה מדו"ח הבנק כי בעקבות הרפורמה במס הכנסה הפכה מערכת המס בישראל לפחות פרוגרסיבית מאשר בעבר, אם כי היא עדיין פרוגרסיבית יותר ממערכות המס במדינות המפותחות. משמעות נתון זה היא שנטל המס בארץ גדל כעת פחות ככל שעולה הכנסתו של העובד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x