$
בארץ

תחזית בנק ישראל: צמיחה שלילית של 1.5%; ממליץ על מס הכנסה שלילי בכל הארץ

הנגיד פישר הציג את התוכנית הכלכלית של בנק ישראל, שכוללת המלצות לממשלה להאריך את משך הזכאות לדמי אבטלה וליזום פרויקטים ציבוריים. בנק ישראל עדכן גם את תחזית הצמיחה שלו ל-2009, מצמיחה שלילית של 0.2% לצמיחה שלילית של 1.5% - השיעור הנמוך אי פעם

אמנון אטד 12:5310.03.09

בנק ישראל ממליץ לממשלה להגדיל זמנית את הגירעון בתקציב הממשלה ב-0.6% מהתוצר ל-5.8% (כ-45 מיליארד שקל), כמעט פי שישה מהגירעון המתוכנן. כמו כן מציע הבנק לממשלה לבצע פעולות שונות בתחום הריאלי בהיקף כספי כולל של כ-4.4 מיליארד שקל. כך הודיע היום נגיד בנק ישראל סטנלי פישר במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בירושלים.

 

 

התוכנית הכלכלית של בנק ישראל, שנועדה לחלץ את המשק מהמשבר גובשה ללא ידיעתו של משרד האוצר. הנגיד פישר הציג את עיקרי התוכנית לראש הממשלה מיועד בנימין נתניהו בפגישתם לפני כשבועיים וקיבל ממנו את ברכת הדרך. על קיומה של התוכנית הסודית של בנק ישראל פורסם לראשונה שלשום ב"כלכליסט".

 


 

תוכנית בנק ישראל כוללת פרק שלם של המלצות בתחום שוק העבודה. בין הצעות אלה: להחיל את תוכנית מס הכנסה שלילי בפריסה ארצית כבר השנה במקום בכמה אזורים כפי שמבוצע כעת; לקדם את הפריסה הארצית של תוכנית "אורות לתעסוקה" (ויסקונסין); להאריך את משך הזכאות לדמי אבטלה ולהגמיש את הדרישות לתקופת ההכשרה לקבלת דמי אבטלה באופן מיידי; להפעיל באופן נקודתי תוכנית חופשה ללא תשלום במימון המדינה במפעלים שנקלעו לקשיים זמניים באזורי הפריפריה. העלות הכספית של הצעדים המוצעים בשוק העבודה מסתכמת בכ-1.8 מיליארד שקל. 

 

 

בתחום הפעילות הריאלית מציע בנק ישראל לבצע פרויקטים שונים בהיקף כספי של כ-1.5 מיליארד שקל. העיקריים שבהם: לקדם זמינות של פרויקטים בתחום התשתיות, במיוחד בתחום התחבורה הציבורית, ליזום פרויקטים ציבוריים כגון שיקום מרכזי ערים ומוקדי תיירות מוזנחים, זירוז ההעברה של מחנות צה"ל לנגב, להקדים ביצוע תוכניות רב שנתיות במערכת החינוך כגון "אופק חדש", להרחיב עוד את תקציב המדען הראשי ולהרחיב את הערבויות של החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ.

 

"אם התוכנית תאומץ הצמיחה השלילית תהיה 1.1%"

 

בתוך כך, בנק ישראל מעדכן היום את תחזית הצמיחה שלו למשק לשנת 2009, מצמיחה שלילית של 0.2% לצמיחה שלילית של 1.5% - השיעור הנמוך אי פעם - במקרה שהממשלה תפעל על פי התקציב המקורי שאושר בקיץ האחרון. מדובר להערכת הבנק, אם התוכנית שהוא הציע היום תאומץ, תהיה הצמיחה השלילית השנה רק 1.1%.

 

עוד מעריך הבנק כי שיעור האבטלה יגדל השנה ל-7.8% (בממוצע) מכוח העבודה האזרחי, שמשמעותו תוספת של כ-70 אלף מובטלים. משמעות נתון זה היא ששיעור האבטלה בסוף השנה יהיה יותר מ-8%. אם הממשלה תאמץ את תוכנית הבנק יקטן מספר המובטלים השנה בכ-15 אלף, ושיעור האבטלה יסתכם ב-7.3%. 

 

לפי התרחיש הראשון של בנק ישראל צפוי הגירעון הממשלתי להסתכם ב-5.2% מהתוצר, ואילו אם תאומץ תוכנית הבנק, יגדל הגירעון ל-5.8% מהתוצר.

 

ברוש: פישר מתגלה כמנהיג בעל אחריות

 

"תוכניתו של נגיד בנק ישראל היא בהחלט בכיוון הנכון. גם אם ניתן בהחלט להגדיל את העוצמות התקציביות בכל אחד ממרכיבי התוכנית". כך אומר שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, בתגובה לתוכנית בנק ישראל להצלת המשק.

 

ברוש מברך על יוזמתו של הנגיד להציג תוכנית שתסייע בטיפול במשבר הכלכלי ."פרופ' פישר מתגלה פעם נוספת כמנהיג בעל אחריות ובעל שיעור קומה", אמר ברוש, והביע תקווה שראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, יקבל את המלצתו של הנגיד להגדיל ב-1% את ההוצאה, תוך כדי הקטנת הגירעון בשנים הבאות.

 

עיני: שמחים שהנגיד יוזם תוכנית

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בירך אף הוא את נגיד בנק ישראל, על ניסיונו ויוזמתו להעמיד תוכנית כלכלית לצמצום מימדי הפיטורים. "אנו שמחים שגם הנגיד הפנים את העובדה, שמבלי להזרים כספים לא ניתן לטפל בבעיית הפיטורים. אני מקווה שכך גם יקרה לממשלה החדשה, שחייבת להיכנס לעובי הקורה במלוא הכוח", אמר עיני.

 

נשיא להב: הנגיד מתעלם מ-99% מהעסקים במשק

  

נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים, עו"ד יהודה טלמון, תוקף את התעלמותו של נגיד בנק ישראל ממגזר העצמאים והעסקים. לדבריו, למרות שהיוזמה לתוכנית ברוכה, בייחוד בשעה זו של קיפאון שלטוני, תוכנית לצמיחה שאינה כוללת את המגזר העיקרי האחראי לגידול בשיעור התעסוקה במשק, לא תחלץ אותנו מהמשבר ותביא לקריסת אלפי עסקים.

 

עו"ד טלמון אומר, כי לא ייתכן להחיל מס הכנסה שלילי על כלל המשק, כשלגבי עצמאים הוא מתבטא בזיכוי מס על רווחים עתידיים ולא בכסף מזומן. לא ייתכן לתת הקלות לשכירים בתשלום דמי אבטלה, בעוד עצמאים אינם זכאים כלל לרשת בטחון זו ולא ייתכן שהשקעה בתשתיות לא תלווה במכסת חובה לעסקים קטנים ובינוניים במכרזים ממשלתיים.

 

נשיא להב אף קורא להוסיף לתוכנית גם החלת פחת מואץ על כלל המשק, במטרה לעודד צריכה והקלות ופריסת תשלומי חובות מיסים, כמענה חלקי למצוקת האשראי הקשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x