$
בארץ

פרס הטיל על נתניהו את משימת הרכבת הממשלה

עשרה ימים לאחר הבחירות לכנסת ה-18, הטיל נשיא המדינה, שמעון פרס, את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על יו"ר הליכוד. בנימין נתניהו קרא ללבני ולברק "להניח את המחלוקות בצד ולהציב את טובת המדינה במרכז" - ולהצטרף לממשלתו

אביעד גליקמן, ynet 15:2220.02.09

הפור נפל - ראש הממשלה הבא יהיה ככל הנראה בנימין נתניהו. עשרה ימים לאחר הבחירות לכנסת ה-18, הכריז בצהריים (יום ו') נשיא המדינה, שמעון פרס, כי מלאכת הרכבת הממשלה הוטלה על יו"ר הליכוד - שכבר קרא למפלגות קדימה והעבודה ולהצטרף אליו.  

 

"רוב הסיעות הביעו רצונן
כי הממשלה שתקום תהיה ממשלה רחבה וביקשתי ממר נתניהו כי רצונן זה ישתקף בהרכב הממשלה", אמר הנשיא בטקס קצר שנערך במשכנו והוסיף: "עם ישראל זקוק ליציבות שלטונית כדי שיוכל להתמודד על האתגרים העומדים לפניו". 

 

יו"ר הליכוד נשא נאום ממלכתי שבו מנה את האתגרים שבפניהם עומדת המדינה. "איראן מפתחת נשק גרעיני ומציבה בפנינו את האיום הגדול ביותר מאז מלחמת העצמאות. זרועות הטרור של איראן לופתות אותנו מהצפון ומהדרום". הוא התייחס למשבר הכלכלי, ואמר כי הוא "מאיים על מקומות העבודה והפרנסה של מאות אלפי ישראלים".  

 

"אני קורא לחברי כל המפלגות - אלה שהמליצו עליי ואלה שלא המליצו עליי - להניח את המחלוקות בצד ולהציב את טובת המדינה במרכז", אמר נתניהו וקרא ללבני ולברק: "בואו נשלב ידיים". נתניהו הוסיף כי הוא מבקש להיפגש עם השניים ראשונים, לטובת אחדות העם והמדינה.  

 

נתניהו הוסיף, כי "אני יודע שיש לנו גישות שונות בתחומים חשובים אבל אני יודע שאנו שותפים ברצון לפעול למען טובת המדינה ועתידה - ולכן אני מאמין שמול גודל השעה, מול צורכי המדינה, אנחנו יכולים למצוא קו משותף - דרך משותפת ונוכל להוביל את מדינת ישראל לבטחון לשגשוג ולשלום".

 

לדבריו, "הטרגדיות הגדולות ביותר בתולדות עמנו התרחשו משום שלא השכלנו להתאחד בפני האתגרים שעמדו בפנינו. אבל גם ההיפך הוא הנכון - הניצחונות הגדולים ביותר בתולדות עמנו התרחשו שהנחנו את המחלוקות בצד ועמדנו כאיש אחד מאוחדים ברגעי מבחן. היום אנו עומדים בפני רגע מבחן כזה. הבה נתאחד ונשלב ידיים ונבטיח את עתידנו, עתיד ילדינו ועתיד מדינתנו".

 

 

בפתח דבריו, הודה נתניהו לנשיא פרס במילים חמות ואמר כי הוא מעריך את תרומתו למדינה לאורך השנים. "כנשיא מדינת ישראל, כפטריוט גדול של עמנו - אתה בצדק הדגשת את הצורך, שביטאו אותו חברי הכנסת - הצורך הגדול באחדות". 

 

הודעת בית הנשיא בדבר המהלך פורסמה זמן קצר לאחר שסיים את פגישותיו עם נתניהו - ולאחר מכן עם יו"ר קדימה, ציפי לבני, בניסיון אחרון להביא את שניהם להקמת ממשלת אחדות רחבה. פרס ונתניהו צפויים לתת הצהרות לתקשורת זמן קצר לאחר פגישתם במשכן.

 

בפגישתם הבוקר אמר נתניהו לנשיא, כי הוא מבין את הצורך בממשלת אחדות. "מיד לאחר שתטיל עליי את מלאכת הרכבת הממשלה אקרא לקדימה למשא ומתן", אמר נתניהו. "אני מוכן ללכת רחוק במסגרת משא ומתן לצורך הקמת ממשלה כזאת". 

 

לבני אמרה בצאתה מהפגישה שערכה עם פרס בנפרד מנתניהו, כי "מי שמוכן לוותר על כל ערכיו כדי לשבת על כסא אינו ראוי לשבת על הכסא". לדבריה, "מוקמת כאן קואליציה שמבוססת על היעדר חזון מדיני, קואליציה שלא תאפשר לי לממש את הדרך של קדימה. ממשלה רחבה - אין בה ערך אם היא לא מובילה דרך. לא אוכל להיות כסות להיעדר דרך". 

 

עם סיום סבב השיחות אצל הנשיא פרס אמש, נתניהו זכה ל-65 תומכים - מהליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס, יהדות התורה, האיחוד הלאומי והבית היהודי. 28 חברי קדימה המליצו על ציפי לבני ו-27 חברי כנסת מהעבודה, מרצ והמפלגות הערביות לא המליצו על איש.

 

לנתניהו יהיו 28 ימים להרכיב קואליציה, בנוסף ל-14 ימי ארכה אם תוגש בקשה. אם גם לאחר אותו זמן לא תורכב ממשלה - יטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד אחר - לו יהיו 28 ימים ללא ארכה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x