שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מבקר המדינה: האגודה למען החייל שילמה 1.2 מיליון שקל ליו"ר מפעל הפיס בלי סיבה

האגודה בתגובה: ההנהלה התחלפה, הליקויים תוקנו. ההנהלה החדשה תפעל להשבת הכספים ששולמו במסגרת ההסכם עם יעקב ברדוגו

שאול אמסטרדמסקי 12:0016.02.09

ביקורת שלילית על האגודה למען החייל. דו"ח מבקר המדינה שמתפרסם היום (ב') מפרט שורה של ליקויים בהתנהלות האגודה בתחומים שונים. בין היתר מצביע המבקר, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, על התקשרות בעייתית בין האגודה לבין יו"ר מפעל הפיס לשעבר, יעקב ברדוגו.

 

על פי הדו"ח,

החל משנת 2000 קיבלה האגודה ברציפות מדי שנה כספים ממפעל הפיס, בהתאם להסכם שנחתם איתו. במסגרת ההסכם, הופסקה פעילות חלוקת כרטיסי ההגרלה של האגודה, דבר שאיפשר למפעל הפיס להישאר מונופול בתחום ההגרלות הממוסדות. במאי 2006, האגודה שכרה את שירותיו של ברדוגו, שסיים זה מכבר את תפקידו במפעל הפיס, כיועץ לענייני קבלת תמיכות והגרלות. על פי ההתקשרות מול ברדוגו, ניתנה לו עמלה בסכום כולל של 1.2 מיליון שקל בעבור שירותיו, שעיקרם חידוש ההסכם מול מפעל הפיס. המבקר חושף כי ההתקשרות מול ברדוגו כלל לא הובאה לדיון בוועד המנהל של האגודה. בנוסף, בביקורת לא נמצאה כל עדות לשירותים שהעניק ברדוגו בפועל לאגודה, ולכן לכאורה לא הייתה הצדקה להתקשרות מולו, בפרט כאשר לא שררו חילוקי דעות מהותיים בין האגודה לבין מפעל הפיס שהצריכו את שירותיו של ברדוגו.

 

המבקר כותב בדו"ח כי לדעתו, "התקשרות האגודה עם גורם פרטי חיצוני לאגודה תמורת תשלום עמלה מהסכום שיושג מגוף ציבורי אחר הכפוף אף הוא לנורמות ציבוריות – ראויה לבדיקה יסודית ומשמעותית". עוד מוסיף המבקר כי "במקרה של חילוקי דעות עם מפעל הפיס היה על הנהלת האגודה למצות כל אפשרות לפתרונם". בדו"ח אף צוין כי היבטים מסוים של ההתקשרות בין האגודה לבין מפעל הפיס נחקרים על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

בין הליקויים הנוספים שמציין המבקר באגודה: אי תחזוקה של חלק מן הפרויקטים שמממנת האגודה, וכן מסירת עבודות לגופים שונים ללא מכרז בניגוד לנוהלי האגודה.

 

מהאגודה למען החייל נמסר בתגובה כי "דו"ח מבקר המדינה מתייחס להתנהלות האגודה עד סוף שנת 2007, טרם כניסתה לתפקיד של ההנהלה החדשה, בראשות אביגדור קהלני. עם הגשת הדו"ח לפני מספר חודשים, אימצה ההנהלה החדשה את הדו"ח במלואו וננקטו צעדים מיידיים ליישום המלצות המבקר ולתיקון כל הליקויים. האגודה למען החייל תמשיך לפעול בכל דרך למען חיילי צה"ל ולרווחתם". גורם באגודה אמר ל"כלכליסט" בנוסף כי "ההנהלה החדשה פועלת להשבת הכספים ששולמו במסגרת ההסכם עם ברדוגו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x